banner333

banner309

Eticaret

01.12.2021, 08:50

Hayat Mottonuz “Uğraşma-Uzlaş” Olsun

Hayat Mottonuz “Uğraşma-Uzlaş” Olsun

Geçtiğimiz hafta sonu Eskişehir Uzlaştırmacılar Derneği olarak sosyal ve kültürel faaliyetlerimize bir yenisini daha ekledik.

Uzun pandemi süresince görüşemediğimiz arkadaşlarımızla hasret giderdik.

Uzlaştırmacı sınavını kazanarak sicile kayıt olan birçokyeni arkadaşımızda bizimleydi.

Eskişehir,Uzlaştırma Derneğini (ES-UZ-DER) Türkiye’de ilk kuran iller arasında.Bu yönüyle debirçok ile örnek olduğunu söyleyebilirim.

Zaten cumhuriyetten bu yana bu kadim topraklar hep ilklere ev sahipliği yapmış!

İlk devrim otomobili, ilk cer dişli fabrikası, ilk uçak sanayi gibi daha pek çok alanda ilklere imza atılmış.

Dernek Başkanımız Muharrem Akaydın Beyin gayreti, çalışması, tecrübesi ve de bilgisi işimizi kolaylaştırıyor.Minnettarız.

Derneğimiz, henüz dört yaşında olmasına rağmen yaptığı faaliyetlerle,kurduğu sıcak diyaloglarla, uzlaştırmacıların yaşadıkları sorunları Adalet Bakanlığına iletip çözüm yolları araması hatta bazı sorunların çözüme kavuşturması ile hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Ülke genelinde başarı oranları göz önüne alındığında Eskişehir diğer illere rol model oluyor desek yeridir.

Şöyle ki, Adalet Bakanlığı, Avrupa Birliği Konseyi ile ortak yürüttüğü proje çalışmasına Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile görüşmelere sadece Eskişehir Uzlaştırmacılar Derneğini davet etmesi bunun ispatı olsa gerek.

Ekim Ayı sonlarında Dernek başkanımız Muharrem Bey,Başkan Yardımcısı Seven hanımla birlikte katıldığımız bu projede faaliyetlerimizi, görüşlerimizi muhataplarımızla paylaştık.

İşte bu faaliyetlerimizin son halkası olarak, hem Ankara’da yapılan uluslararası toplantı izlenimleri hem de uzlaştırmacıarkadaşlarımızla önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmaları değerlendirdik.

Evet…

Hepimizin hayatına dokunan bir kavram aslında uzlaşma.

Kelime olarak kulağa hoş gelen üç heceli yedi harfli bir kelimenin ötesinde çok anlamı var yaşamın olağan akışı içerisinde.

Hele ki günümüzde kamplaşmanın ve kutuplaşmanın tavan yaptığı bir zamanda uzlaşmaya ne çok ihtiyacımız var.

Uzlaştırma bir anlamda toplumsal barışın, huzurun, tesis edilmesinde aradaki uyuşmazlığı dostane yöntemle çözerek onarıcı adalet görevi üstleniyor.

Eskişehir özelinde tüm illerimizde görev yapan uzlaştırmacı meslektaşlarımız toplumsal barışa, uyuşmazlıkların kısa yoldan çözülmesi için görev yapıyorlar.

Toplumun ekonomik,sosyal ve kültürel fay hatlarında meydana gelen kırılmaların tedavisinde uzlaşmanın ne derece etkili bir yöntem olduğunu bizler yaşayarak görüyoruz.

Bu süreçte bilim ve teknolojiyi kullanarak yol alıyoruz.

Çağ bilim ve teknoloji çağı…

Bilim ve teknolojinin hızla geliştiği günümüz koşullarında, kişiler arasındaki etkileşim ve iletişim hızla artmaktadır.

Bu değişim ve gelişim birçok yeni sorunu da beraberinde getirmiş olup, hukuki uyuşmazlıkların çözümü bakımından alternatif çözüm yollar aramaya sevk etmiştir.

Keza uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulması için birinci yol tarafların devlet mahkemelerine başvurmasıdır.

Mahkemeye gitmeden uyuşmazlığın çözülmesi mümkün.

Şöyle ki 2017 yılında bizimde dahil olduğumuz uzlaştırmacı kimliğimizle taraflarla görüşerek onarıcı adalet dediğimiz olgu gerçekleşmektedir.

O halde uzlaştırmacılar aracılığı ile yapılan uzlaşma nedir?

Kısa bir tanımlama yaparak yazımızı tamamlayalım.

Uzlaşma, uyuşmazlığın yargı dışı yolla ve fakat adlî makamlar denetiminde çözümlenmesini amaçlayan bir yöntemdir, fail ve mağdurun suçtan doğan zararın giderilmesi konusunda anlaşmalarına bağlı olarak, devletin de ceza soruşturması ve kovuşturmasından vazgeçmesi ve suçun işlenmesiyle bozulan toplumsal düzenin, barış yoluyla yeniden tesisini sağlayıcı nitelikte bir hukuksal kurum şeklinde tanımlanmaktadır.

  1. arasında uzlaşma sağlanmaması halinde tarafların devlet mahkemelerine başvurması neticede yargıda iş yükünün artmasına ve artan iş yüküne paralel olarak yargılama sürecinin de uzamasına neden olmuştur.

Alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, tarafsız bir üçüncü kişinin taraflara, uyuşmazlığı çözme konusunda yardımcı olduğu, taraflar arasındaki uyuşmazlığın ortadan kaldırılması için çözümler ürettiği, devletin yargı organları yanında varlığını sürdüren ve seçimlik nitelik taşıyan uyuşmazlık çözme yöntemleridir.

Uyuşmazlıkların dava yolu ile çözümlenmesi yerine, tarafların kendi iradeleri ile uzlaşarak uyuşmazlığa son vermeleri, toplumsal barışın korunması açısından da tercih sebebi sayılmaktadır.

Bu duygularla hayatınızdan uzlaşma hiç eksik olmasın. Eğer konusu uzlaşma kapsamına giren bir suça karışmışsanız ilkemiz olan “Uğraşma-Uzlaş”diyor güzel günler diliyorum.

Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Namaz Vakti 09 Ağustos 2022
İmsak 03:41
Güneş 05:20
Öğle 12:33
İkindi 16:24
Akşam 19:36
Yatsı 21:08