banner333

banner309

23 Nisan coşkusu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yurt genelinde coşkulu kutlamalara sahne oldu.

Güncel 23.04.2014, 18:07 23.04.2014, 18:09
23 Nisan coşkusu
banner400
 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yurt genelinde coşkulu kutlamalara sahne oldu.

Çocuklar, çeşitli kentlerde "bir günlüğüne" makam koltuklarına otururken, Isparta Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikte polis üniforması giydirilen anaokulu öğrencileri, ifade alma işlemine katıldı, kask takarak motosiklete bindi.

İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen coşkulu gösterileri ise çocuklar kadar kenti ziyaret eden yabancı turistler de ilgiyle izledi.

Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen törenlerde, Türk dünyası ülkelerinden gelen çocuklar gösteriler sundu, Kapadokya bölgesinde ise havalanan çok sayıda balonun sepetine, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türk bayrağı asıldı.

BAYRAMLARINI KONTEYNER KENTLERDE KUTLADILAR

Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa ve Malatya'da Suriyelilerin kaldığı konteyner kentlerde de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

Renkli görüntülere sahne olan törenlerde Suriyeli çocuklar, Türkçe şiirler okuyup, şarkılar söyledi.

BAYRAM SEVİNCİ HÜZNE DÖNÜŞTÜ

Yozgat'ta yaşanan trajedi ise kentteki bayram kutlamalarına gölge düşürdü.

Merkeze bağlı Bişek köyünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları öncesi okul bahçesinde futbol oynarken kaçan topun peşinden yola çıkan 7. sınıf öğrencisi Muammer Meral (12), otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti. Meral'in vefatı nedeniyle okuldaki tören iptal edildi.

HASTANE KORİDORLARINDA 23 NİSAN SEVİNCİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında çeşitli hastanelerde gerçekleştirilen programlarda, farklı servislerde tedavi gören çocuklar müzik eşliğinde oyunlar oynadı.

Lösemi Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), tedavileri süren çocukları mutlu etmek için "Çikolata Yapım Kursu" düzenlendi. Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de çocuklar beslenme değerlendirilmesinden geçirildi.

YURT DIŞINDOA 23 NİSAN COŞKUSU

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğinin sorumluluk alanında faaliyet gösteren eğitim kurumları ve bazı yerli okullar tarafından 23 Nisan etkinliği düzenlendi.

Afganistan'ın kuzeyindeki Cevizcan ilinin Akça ilçesindeki Habibe Kadiri Kız Lisesi'nde düzenlenen törende çocuklar halk dansları gösterileri sundu, şarkılar seslendirerek şiirler okudu.

Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ise koltuğunu 10 yaşındaki Melisa Erten'e devretti. Erten, temsili olarak Ankara'dan gelen bilgi notunu değerlendirdi ve resmi yazışmalara imza attı.

Bosna Hersek Federasyonu Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, koltuğunu çocuklara devretti.

Bayram Kırgızistan'ın başkenti Bişkek ile Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'taki Türk İlköğretim Okulu'nda düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

www.trthaber.com

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53