banner333

banner309

Gümüşhane'de Organik Tarım Araştırma Enstitüsü Kurulacak

Gümüşhane’nin Kelkit İlçesinde kurulacak olan Organik Tarım Araştırma Enstitüsü projesi değerlendirme toplantısı Valilik toplantı salonunda yapıldı.

Gümüşhanespor 06.03.2014, 14:46 06.03.2014, 14:47
Gümüşhane'de Organik Tarım Araştırma Enstitüsü Kurulacak
banner400
 Toplantıya Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda’nın başkanlığında Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, Kelkit Kaymakamı Ozan Gazel, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, İl Genel Meclis Başkanı Sebahattin Çobanoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Kelkit Doğan Organik Tarım işletmeleri Genel Müdürü Mehmet Bender Özokumuşoğlu ve DOKA uzmanları katıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Gümüşhane Ofisi temsilcisi Murat İnkün proje ile ilgili yaptığı sunumda; bölgede gelişmekte olan organik tarım sektörü konusunda henüz araştırma yapan bir kuruluşun olmayışı ve organik üretim yapan çiftçiler ile üretimlerini organiğe çevirmek isteyen çiftçilerin eğitimi açısından enstitünün çok önemli bir eksikliği gidereceğini belirtti.

Bölgede gelişmekte olan organik tarım sektöründe bilimsel araştırma yapılacak bir enstitünün varlığı sayesinde bölgenin toplam üretimini ve verimini artırmak amacıyla projenin hayata geçirileceğini ifade eden Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda; Gümüşhane’nin,  Köse, Kelkit ver Şiran ilçelerinde tarım yapılıyor, ülkemizin her tarafında da tarım yapılıyor. Ancak rekabet gücümüzü artıracak unsur, diğer bölgelerdeki tarımsal ve hayvancılık ürünlerinden bir farklılık bir imtiyaz oluşturması. Bunda da en büyük gücümüz organik sıfatının bu ürünlerin başına eklenmesidir diye konuştu.

Vali Mayda; Gümüşhane başta olmak üzere TR90 bölgesinin tamamına hizmet vermek üzere Organik Tarım Araştırma Enstitüsü'nün kurulması ve Organik tarım konusunda araştırmalar yapmak, bölge çiftçilerini eğitmek üzere tarımsal uygulama alanları kurmak, Ar-Ge merkezi kurularak organik tarımda kullanmaya uygun modern teknikleri geliştirmek ve özellikle organik gübre ve süt üretimine yönelik laboratuvarlar kurulmasını amaçlayan projenin tahmini toplam bedeli 4 milyon 800 bin TL’ye mal olacak, yine Gümüşhane ve TR90 bölgesinde hızla gelişmekte olan organik tarım sektörünün başlıca ihtiyacı olan analizleri yapabilecek akredite bir laboratuvar kurulması ve Gümüşhane Üniversitesi merkez laboratuvarının organik ürün analizi yapabilecek kapasiteye ulaştırılması, geliştirilen laboratuvarın akredite edilmesi ve bölgede sertifikasyon kuruluşlarının oluşturulmasını hedefleyen projenin tahmini bütçesinin ise 3 milyon 500 bin euro olacağını ifade etti.

Projede DOKA’nın lokomotif bir güç oluşturacağını söyleyen Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda; bu proje bölgede organik üretimi artırarak, bu alanda sanayinin de gelişmesine öncü olacak. Bölgemizde gelişmekte olan organik tarım sektöründe bilimsel araştırmalar yapılacak bu enstitünün varlığı sayesinde bölgenin toplam üretimini verimini artırmak ve bölgeye uygun yeni ürünlerin belirlenmesi sayesinde yeni pazarlara yönelik üretim yapılabilecek. Enstitü çalışmaları ile gelecekte bölgede bir organik tarım havzası oluşturulması yönünde önemli bir unsur olacak. Dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:48