banner333

banner309

Yapılandırma İçin Son Gün 31 Ağustos

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Gümüşhane İl Müdürü Eyyüp İslamoğlu, başvuru süresi 31 Ağustos'ta sona erecek olan Sigorta ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili yaptığı basın açıklamasında "İşveren ve sigortalılarımız bu fırsatı kaçırmasın" dedi.

Gümüşhane 24.08.2021, 21:10
Yapılandırma İçin Son Gün 31 Ağustos
banner400

İslamoğlu, 7326 Sayılı Kamu Alacaklarının Yapılandırması kapsamı içerisinde Sosyal Güvenlik Prim borçlarından işçi-işveren alacakları, Bağ-Kur prim borçları, işsizlik sigortası prim borçları, isteğe bağlı sigortalıların prim borçları, bunun yanında belediyelerin, spor kulüplerinin prim borçları ve Bağ-Kurlulara ait ödenmediği için silinen sürelere ilişkin yapılacak ihya borçlarının 7326 Sayılı Kanun Kanun kapsamında yapılandırılabileceğini söyledi. 

Kamu alacaklarının yapılandırılması ile ilgili son başvuru tarihinin 31 Ağustos 2021 olduğunu hatırlatan İslamoğlu, "Başvuru süresi 9 Haziran 2021'de başladı ve 31 Ağustos 2021 tarihinde de sona erecek. Bu süre içerisinde prim borcu olan işverenlerimizden, e-bildirge şifresi aktif olanlar e-sgk üzerinden, primlerini kendi ödeyen sigortalılarımızın ise e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilecekleri gibi şahsen ya da posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik Merkezlerine de başvurabileceklerdir. Başvuruda bulunan kişiler yapılandırılan borçlarını, taksit tutarlarını ve ödeme vadelerini görebilecekler, e-sigorta ve e-Devlet üzerinden ödeme planlarını görüntüleyen sigortalı ve işverenlerimiz, ödeme planında yer alan taksitli ya da peşin ödeyecekleri tutarları tebligat beklemeden doğrudan bankalara ödeyebileceklerdir” dedi.

“PEŞİN ÖDEMEDE GECİKME CEZASININ YÜZDE 90'l ALINMIYOR” 

7326 Sayılı Borç Yapılandırma Kanununun işveren ve sigortalılara borçlarını peşin ya da taksitle ödeme imkanı sunduğunu kaydeden İslamoğlu, “Yapılandırma ile vadesi geçmiş borçlar için 6-9-12 ve 18 taksit halinde ikişer ayda bir ödeme kolaylığı getiriyor. Ayrıca borcun peşin yapılandırılması ve bu tutarın ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde sadece anapara ve % 10'luk yıllık üretici fiyat endeksine uyarlanmış oran üzerinden hesaplama yapılarak prim borç aslına uygulanan gecikme zam ve cezasının %90’ının tahsilinden vazgeçiliyor. 7326 Sayılı Kanun kapsamında prim borçlarını yapılandıran ve taksitlerini düzenli olarak ödeyen işverenlerle sigortalılarımız, prim teşvikleri ve indirimlerden yararlanma imkanı elde edecekleri gibi İhaleye katılmak ya da devlete yardım ve desteklerinden yararlanmak amacıyla borcu yoktur yazısı alma şansına da sahip olacaklardır. İlişiksiz belgesi almak isteyen işverenlerimize bu indirimlerden yararlanarak ilişiksiz belgesi alma kolaylığı sağlanacaktır. Kendi nam ve hesabına çalışan Bağ-Kurlu sigortalılarımızdan prim borcu olan, emekliliği hak ettiği halde borçlarından dolayı emekli olamayan sigortalılarımız yapılandırma imkanından yararlanarak anlaşmalı olduğumuz Ziraat, Halk ve Vakıf bankalarından kredi kullanarak prim borçlarını borçlarını ödemek ve kredi borçlarının maaşlarından kesilmesi sureti ile emekli olma imkanı olacaktır. Tabi ki tüm bu avantajlardan yararlanmak için 31 Ağustos'a kadar borçlu işveren ve sigortalılarımızın borçlarını yapılandırarak peşin ve taksitle ödeme imkanından yararlanmaları gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Temmuz 2024
İmsak 03:11
Güneş 05:01
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:56
Yatsı 21:38