banner333

banner309

Ot Biçme Makinesiydi Oldu Halı Yıkama Makinesi

Pratik zekasıyla dünyaya nam salan Karadeniz insanı, yaz aylarında ot biçerken kullandığı benzinli makineyi sonbaharda aparat yardımıyla halı yıkamak için kullanıyor.

Gümüşhane 28.09.2020, 21:56
Ot Biçme Makinesiydi Oldu Halı Yıkama Makinesi
banner400

Pratik zekasıyla dünyaya nam salan Karadeniz insanı, yaz aylarında ot biçerken kullandığı benzinli makineyi sonbaharda aparat yardımıyla halı yıkamak için kullanıyor.

Gümüşhane’nin yüksek köylerinde yaz aylarında otları biçmek için kullanılan benzinli ot biçme makineleri sonbahar mevsiminde halı yıkama makinesine dönüştürüldü.

Vatandaşlar yaz boyunca hayvanların kış aylarındaki besin ihtiyacını karşılamak üzere hem köy içinde hem de dağlarda ot ve tarlaları biçmek için kullandıkları benzinli makineleri ihtiyaçlarına göre farklı amaçlarla da kullanıyor.

Daha önce tırpan ve orak yardımıyla gerçekleşen ot biçme işlemini sapının ucundaki misina veya taşlı bıçak yardımıyla hem zamandan hem de fiziksel güçten tasarruf ederek yapılmasını sağlayan ot biçme makineleri sonbahar temizliği yapan kadınların işlerini de hızlandırdı.

Özellikle temizlik sırasında halı ve kilimleri yıkamak için el fırçası kullanan ve saatlerce uğraşan kadınların imdadına ot biçme makineleriyle erkekler yetişti.

Normalde ot biçmek için kullanılan misina veya taşlı bıçakların takılı olduğu ucun halı yıkamaya uygun plastik fırça ile değiştirilmesinin ardından başlanan halı ve kilim yıkama işlemi elle yıkamanın yaklaşık 4 katı daha kısa zamanda tamamlanıyor.

Merkeze bağlı Dörtkonak köyünde sırtına bağladığı ot biçme makinesiyle annesine yardım etmek için halı ve kilimlerini yıkayan Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Hüseyin Baki Ergin, normal şartlarda saatler sürmesi gereken işlemin makine sayesinde dakikalar içerisinde tamamlandığını söyledi.

Makinenin ucuna halı yada kilime zarar vermeyecek olan yumuşak fırça taktıklarını kaydeden Ergin, “Normalde fırçayla bir halıyı yıkamak için oldukça uzun zaman harcıyorduk. Şimdi makineyle beraber 10 dakikada hallediyoruz. Yaz aylarında ot biçmeye yarayan makine bu zamanlarda halı yıkama makinesi olarak kullanılabiliyor. Makinenin başlığını değiştirerek dakikalar içerisinde halıyı kolay bir şekilde zarar vermeden yıkıyoruz” dedi.

Sırtlarında makineyle yine yorulduklarını fakat bu işten en çok memnun olan kesimin “Anneleri” olduğunu dile getiren Ergin, “Sırtımızda motorla yoruluyoruz tabiki. Bu işten en çok annem memnun. Halıları yıkatanlar memnun” diye konuştu.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Mayıs 2024
İmsak 03:02
Güneş 04:51
Öğle 12:24
İkindi 16:20
Akşam 19:47
Yatsı 21:28