banner333

banner309

Gümüşhaneli Zeynep artık duyacak

Gümüşhane’de işitme engelli 3 yaşındaki Zeynep Mine Koyun, Rize’de biyonik kulağına kavuştu. Minik Zeynep’e Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde koklear implant cihazı takıldı.

Gümüşhane 06.12.2018, 11:00
Gümüşhaneli Zeynep artık duyacak
banner400

Gümüşhane’de işitme engelli 3 yaşındaki Zeynep Mine Koyun, Rize’de biyonik kulağına kavuştu. Minik Zeynep’e Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde koklear implant cihazı takıldı.

Ozan ve Zeynep Koyun çiftinin 3 yaşındaki kızları Zeynep Mine'nin 2 yıl önce sol kulağında iç kulak anomalisi tespit edilmiş ve ameliyata karar verilmişti.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Dursun ve Yrd. Doç. Dr. Emine Demir tarafından ameliyat edilen Zeynep'in kulağına iç parça takıldı. Biyonik kulağına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Zeynep'e 4 haftalık tedavi sonrası kulağın dış parçası da takılacak. 

Doğuştan işitme engelli olan Zeynep ameliyat sonrası sesleri tepki verirken, baba Ozan Koyun, bir yıldır biyonik kulak firmaları ile anlaşılamaması nedeniyle ameliyatın gerçekleştirilemediğini belirterek, “Sağlık Bakanlığı yetkililerinden yardım istedik. Bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Çağrılarımıza duyarsız kalınmadı. Başarılı bir şekilde ameliyatı gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Dursun da kentte 70 tane biyonik kulak ameliyatını yaptıklarını dile getirerek, "Biyonik kulak ameliyatlarını Rize'de gerçekleştirebildiğimiz için mutluyuz. Bugüne kadar 70 tane biyonik kulak ameliyatı yaptık. İmkan verilmesi halinde daha da önemli ameliyatları yapabiliriz" dedi. 

Yrd. Doç. Dr. Emine Demir ise, Zeynep Mine'ye 4 haftalık bir rehabilitasyon sonrası dış parça takılacağını vurgulayarak, "Her doğan bin canlıdan birinde işitme sorunu olabiliyor. Bizim en büyük hedefimiz, böyle durumlarda anne ve babanın mutluluğu. Mine'nin operasyonunu gerçekleştirdik. Hastamızın durumu iyi. Ameliyat ile iç parça takıldı. 4 haftalık bir rehabilitasyon sonrası dış parça takılacak. Rehabilitasyon ile seslere alışacak ve duymaya başlayacak" ifadelerini kullandı. 

Zeynep Mine'nin babası Ozan Koyun ise çocuklarının sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduklarını söyledi. Ozan Koyun, kızlarının ameliyat sürecinde kendilerine destek olan herkese ve Sağlık Bakanlığı'na teşekkür etti.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53