banner333

banner309

Gümüşhane’de 8 Milyon Liralık DOKA Projelerinde İmzalar Atıldı

Gümüşhane’de Doğu Karadeniz Kalkına Ajansı’nın (DOKA) destek vereceği 8 milyon TL’lik projelerde imzalar atıldı.

Gümüşhane 12.11.2021, 12:50
Gümüşhane’de 8 Milyon Liralık DOKA Projelerinde İmzalar Atıldı
banner400

Valilik Toplantı Salonunda Vali Kamuran Taşbilek ile DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman’ın katıldığı törenle hayata geçirilecek olan 3 projenin imzaları atıldı.

Gümüşeller Kadın Kooperatifi tarafından ajansın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında uygulanacak "Gümüşeller iş başında" projesiyle Gümüşhane'ye özgü yöresel ürünler ile endemik, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi ve satışlarının yapılabileceği atölye alanları, mutfak ve kafe, paketleme, sergi ve satış alanlarının oluşturulmasını içeren ve 18 ay sürecek olan 1,5 milyon TL'lik projenin 1,3 milyon lirasını DOKA karşılayacak.

Kurumsal Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Programı kapsamında da Gümüşhane İŞGEM tarafından uygulanacak "Firma teşhis ve gelişim yol haritası" adlı proje ile İŞGEM'e 3,75 milyon TL'lik sermaye desteği sağlanacak.

Güdümlü Proje desteği kapsamında ise Gümüşhane İl Özel İdaresi tarafından yürütülecek olan "Tarihi kültür rotaları hayat buluyor" projesi ile Yanbolu havzası, Santa Harabeleri ve Kurum Vadisini kapsayacak geniş bir coğrafyadaki tarihi güzergahlarda rotalandırma, tarihi mekanların tabelaları, büfe, tuvalet gibi küçük ölçekli ihtiyaçları karşılanacak. Toplam bütçesi 2,6 milyon TL olan projenin 2,1 milyon TL'si DOKA tarafından, 250 bin TL'si Gümüşhane İl Özel İdaresi, 250 bin TL'si Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

Törende konuşan Vali Kamuran Taşbilek, yalnızca bugün imza atılan 3 projenin toplam maliyeti 7 milyon 850 bin TL olduğunu belirterek, “İlimize gerek DOKA gerek DOKAP üzerinden çok önemli destek ve büyük kaynaklar sağlanıyor. Bunlarla inşallah çok daha iyi yerlere geleceğiz. Bugün sözleşmesini imzaladığımız projelerin hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen her arkadaşımıza teşekkür ediyoruz. DOKA ve DOKAP’ın desteğiyle ilimize sağlanan bu kaynakların gelmesine destek veren Bakanımız Mustafa Varank’a, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri’ye, ilimizin bu projelerden faydalanması noktasında DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman’a, DOKAP Başkanımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay ve DOKA temsilcilerinin de katıldığı törende konuşmaların ardından İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Gümüşeller Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşegül Öznur Parlak ve İŞGEM yetkilisi Kağan Demirci ile DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman tarafından projelerin imzaları atıldı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2024
İmsak 02:54
Güneş 04:47
Öğle 12:25
İkindi 16:22
Akşam 19:52
Yatsı 21:37