banner333

banner309

Gümüşhane'nin yerel meyveleri meclis gündeminde

Bir zamanlar Osmanlı saraylarına meyve gönderen şehirlerden olan Gümüşhane'de son dönemde nesli tehlikeye düşen yerel çeşitlerin yeniden canlandırılması İl Genel Meclisi gündemine geldi.

Gümüşhane 06.10.2017, 09:17
Gümüşhane'nin yerel meyveleri meclis gündeminde
banner400

Meclis üyeleri Zülfikar Bal, Hüseyin Bedir, Mustafa Pala, Erbil Taştan, İsmail Tozlu, Tuncay Taşdemir, Hayati Topçu ve Mehmani Aygün'ün imzasıyla Meclis divanına sunulan önerge ile yerel meyvelerden "Göbek elması", "Misket elması", "Hacı Hamza armudu", "Cinci armudu", "Turşu armudu" gibi çeşitlerin neslinin tükenmek üzere olduğu belirtilerek, bu konuda çalışma yapılması teklif edildi.

Oy birliğiyle toplantı gündemine dahil edilen konuyla ilgili bilgi veren Pestil, Köme, Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Komisyonu Başkanı Zülfikar Bal, imzası bulunan önergeyi niçin verdiklerini şu cümlelerle anlattı: “Ata meyvelerimizin nesli tükendi ve pazarlardan bile çekildi. Bazı iller bunu yapmış. Bizim de Gümüşhane olarak bunu hayata geçirmemiz gerek. Köylerimizde ağaçlar aşılanarak bu yaygınlaştırılabilir. Tarım teşkilatı bu işe sıkı sarılarak kullanılmayan meyve ağaçlarını ücretsiz şekilde bu çeşitlerle aşılamalı. Bununla ilgili ilçelerimizde dahil olmak üzere profesyonel bahçeler kurulmalı, tüm ile yayılmalı. Atalarımızın kemikleri sızlamasın.”

İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar ise Meclisin Gümüşhane’nin tarihi ve yöresel meyveleriyle ilgili bir adım attığını belirterek, Gümüşhane’nin geçmişte yaklaşık 30 çeşit elma ve armuduyla öne çıkan bir şehir olduğunu hatırlattı.Bugün tekrar aynı noktaya gelinebilmesi adına birtakım adımların atılacağını belirten Bayraktar, “Meclis gündemine gelmiştir. Meclis desteği verecektir. Gerekirse bütçe desteği de sağlarız. Her türlü çalışmayı yaparak inşallah bundan sonraki yeni nesillere Gümüşhane’yi geçmiş dönemlerde olduğu gibi Türkiye’ye ve dünyaya ismini duyuracaktır” dedi.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:48