banner333

banner309

Gümüşhane'de Çilek Hasadı Başladı

Gümüşhane'de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğiyle Köylerde kurulan çilek bahçelerinde yılın ilk hasadı yapıldı.

Gümüşhane 20.06.2017, 19:53
Gümüşhane'de Çilek Hasadı Başladı
banner400

GÜMÜŞHANE’DE ÇİLEK HASADI BAŞLADI
Gümüşhane'de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğiyle Köylerde kurulan çilek bahçelerinde yılın ilk hasadı yapıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, merkeze bağlı Boyluca Köyü´nde Bakanlığımızın desteğiyle 6 dönüm alanda çilek üretimi yapan Yüksel Yılmaz´ı ziyaret etti. Üreticiyle bir süre sohbet eden Birşen, çilek yetiştiriciliğini Gümüşhane’de yaygınlaştıracaklarını kaydetti.
İl Müdürümüz Edip Birşen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteği ile Kürtün ’de  19 dekar, Torul’da 2 dekar, Merkezde 10 dekar ve Kelkit’te 10 dekar olmak üzere toplam 41 dekar alanda 19 üreticiye tamamı hibe olmak üzere damla sulama sistemi kurulu ve malçlı çilek bahçeleri kurulduğunu ifade eden Birşen, ayrıca üreticilerimize  2017 yılında ekonomik ömrünü tamamlayan çilek fideleri yenilenerek 50 bin adet çilek fidesi dağıtımı yapılmıştır dedi. 
Gümüşhane’nin coğrafyası ve iklimi çilek yetiştiriciliği için çok uygun olduğunu ve Çileğin gelir getirici, kârlı bir ürün olduğunu, Çileğin farklı aroması, şeker oranı yüksek ve raf ömrü uzun olması dolayısıyla ilimiz için ideal bir ürün olduğunu gördüklerini ifade eden İl Müdürü Edip Birşen,  kurumumuzda görev yapan teknik elemanların işin başından sonuna kadar içinde bulunmak suretiyle hem malçlama kısmını, naylon çekimini, naylon altında sulama sistemi döşenmesi ve fidelerin dikimi olmak üzere tüm safhalarında İl Müdürlüğümüzün teknik personellerinin düzenli olarak tarlalarda kontrol yaptıklarını ve teknik destek verdiklerini dile getirerek, Amaçlarının önümüzdeki yıllarda da Gümüşhane’de alternatif ürün olarak, çilek yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak oluğunu söyledi.
Çilek üreticisi Yüksel Yılmaz’da, ürettiği çileklerin doğal olması nedeniyle büyük ilgi gördüğünü kaydederek, gerek çiçek, gerekse meyve döneminde ilaç kullanmayarak, sulamayı da damla sulama sistemiyle yapıyorum. Her türlü kaybı göz önüne alarak kesinlikle ilaçlama yapmıyorum. pazar sıkıntımız hiç yok, hatta gelen taleplere yetişemiyoruz. Dönümüne 2 ton ürün alıyorum. Bir dönüm arazide 10 bin TL gelir elde ettiğini ifade etti.
 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51