banner333

banner309

Sempozyum ikinci gününde devam ediyor

Gümüşhane Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl birincisi düzenlenen ve ‘Aliya İzzetbegoviç ve Bosna-Hersek’ temalı ‘Uluslararası Bir Bilge Bir Ülke Sempozyumu’ ikinci gününde yapılan oturum ve panellerle devam etti.

Gümüşhane Üniversitesi 06.10.2018, 15:36
Sempozyum ikinci gününde devam ediyor
banner400

Gümüşhane Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl birincisi düzenlenen ve ‘Aliya İzzetbegoviç ve Bosna-Hersek’ temalı ‘Uluslararası Bir Bilge Bir Ülke Sempozyumu’ ikinci gününde yapılan oturum ve panellerle devam etti.

Oturum arası yapılan panellerin ilki olan “Aliya İzzetbegoviç’i Anlamak” adlı panele Saraybosna Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dzemaludin Latic, İstanbul eski milletvekili Hüseyin Kansu ve Sudanlı aktivist-yazar Fatih Ali Hasaneyn Muhammed Şerif katıldı. 

Eski Milletvekili Dr. Hüseyin Kansu, konuşmacı olarak katıldığı oturumda Aliya İzzetbegoviç’in Bosna Hersek’in bağımsızlığının mimarı olduğuna vurgu yaptı. Dr. Kansu, "Aliya İzzetbegoviç örnek bir siyasetçidir. Bosna’nın bağımsızlığı için büyük mücadele örneği sergilemiştir. Dünya Onu ’Bilge Kral’ olarak tanır. Çağımıza damga vuran büyük bir lider, neslinin son temsilcisidir” dedi.

Gazeteci-yazar Süleyman Gündüz “Sade ve Bilge Lider: Aliya İzzetbegoviç” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdiği panellerin ikincisinde, Gündüz, Aliya İzzetbegoviç hakkında şunları söyledi: “20. Yy. insanlık tarihinin yetiştirdiği en bilge, yönetim adamıdır. 21. Yy. kriz dünyasında ve çözümü için ulaşabileceğimiz lider Aliye Izzetbegoviç olacaktı; ancak o artık aramızda değil. İletişim, teknolojik açıdan gelişimleri dünyanın barış içinde olacağını düşündürüyordu; ancak arzu edilen dünya gerçekleşmedi. Bosna Hersek, bizim tarihle yüzleşmemizi sağladı. Bu ülkede yaşayan insanlar, geçmiş dönem insanlarının neler bıraktığını anlayamazlar. Bunun için ilk adım Rumeli’ye çıkmaktır. Aliye, ‘Saray Bosna dünyada her şehrine benzer biraz Bursa, biraz İstanbul; ama o hiçbir şehir değildir.’ der. Batı dünyası 19. Yy.’a kadar İslam’dan çok etkilenmiştir. 20. Yy.’dan sonra ise İslam fobi haline gelmiştir. Yeryüzündeki baskılanmış, aşağılanmış toplumların, dünyanın egemenliğine olan güvenleri yok olmuştur. Avrupa’nın demokrasi ideali Filistin’de görülmüştür. Demokrasi Batılıların sadece kendilerine ait oldukları unsur olarak algılamışlardır. Aliye, Batı felsefesini okumuştur, bir heykel tıraştır. İslam dünyası adına önemli işler yapmıştır. Aliye Izzetbegoviç Bosna Hersek’in ilk bağımsız cumhurbaşkanıdır. Bosna Hersek’in özgür bir Bosna olması için savaşmıştır.” 

Kongrede oturumları yerinde izleyen Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Burada yapılan sunumların ve bildirilerin gerek ülkemiz ve gerekse de Bosna halkı için çok büyük bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Ayrıca burada sunulan bildiriler sayesinde Aliya İzzetbegoviç’in çok çeşitli yönlerini ve Bosna halkını daha yakından tanıma fırsatı bulduk. İnanıyorum ki burada yapılan çalışmaların, Bosna-Hersek ile Türkiye ilişkilerine de büyük katkıları olacaktır” dedi.

Sempozyum ikinci günün sonunda Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’in de katıldığı Bosna-Hersek Halk Müziği (Sevdalinka) Konseri verildi. Batı Anadolu Folklorü ve Balkan müziğinin tanınmış ismi olan Muammer Ketencoğlu ve Balkan Yolculuğu grubunun Boşnakça ve Türkçe seslendirdiği şarkılar, izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Konser sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek tarafından Muammer Ketencoğlu ve Balkan Yolculuğu grubuna teşekkür plaketi takdim edildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Haziran 2023
İmsak 02:52
Güneş 04:46
Öğle 12:25
İkindi 16:23
Akşam 19:54
Yatsı 21:40