banner333

banner309

Gümüşhane Üniversitesi'nde bakım yönetimi paneli yapıldı

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası olması dolayısıyla Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin ortaklaşa düzenlediği "Doğum Öncesi ve Sonrası Bakım Yönetimi Paneli" Gümüşhane Üniversitesi Yeni Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Gümüşhane Üniversitesi 17.05.2017, 20:10
Gümüşhane Üniversitesi'nde bakım yönetimi paneli yapıldı
banner400

GÜ'de Doğum öncesi ve sonrası bakım yönetimi paneli yapıldı

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası olması dolayısıyla Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin ortaklaşa düzenlediği "Doğum Öncesi ve Sonrası Bakım Yönetimi Paneli" Gümüşhane Üniversitesi Yeni Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

İki oturumda gerçekleştirilen ve açılış konuşmasını Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ayşe Elkoca’nın yaptığı panelde konuşan Gümüşhane Valisi Okay Memiş, toplumdaki en küçük yapıtaşı olan ailenin temelinin kadınlar ve anneler olduğuna vurgu yaptı. Vali Memiş, “İnsan kültürü okulda, terbiyeyi ise ailede öğrenir. Üniversite kurumu tüm akademisyenleriyle bu konuda sorumluluklara sahip. Topluma kültür aşılamak durumundadırlar. Onun için bütün akademisyenlerin kendini iyi yetiştirmesi gerekiyor. Gümüşhane küçük ölçekli bir il ama Cambridge ve Oxford da küçük ölçekli birer kasaba olmalarına rağmen üniversite kültürüyle dünyaya açılmışlar. Biz de Gümüşhane olarak butik bir şehir olma yolundayız” diye konuştu.

Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahri Bayram ise aile ve toplumun temel direği olan kadının toplumsal statüsünde layık mevkide olmasının toplumun kalkınması ve toplumun huzuru açısından doğrudan bağlantılı olduğunun tartışma götürmeyen temel bir konu olduğunu belirterek, " Kadın anne olma rolüyle toplumsal inşa sürecinin mimarıdır. Dolayısıyla ailenin sağlıklı gelişimi için asla vazgeçilmez öncü bir konuma sahiptir. Bu nedenle sağlıklı bir annenin sağlıklı nesiller yetiştirmesi anlamına gelmektedir. Bir nesil bir ülkenin geleceğidir. Bu bakımdan bizlere düşen görev, ülkemiz için çok önemli olan bu tür bilimsel çalışmalara önem vermek ve bunları geliştirmektir "dedi.

Panelin ilk oturumunda Karadeniz teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Bölümünden Doç. Dr. Birsel Canan Demirağ'ın başkanlığında Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği öğretim görevlisi Dr. Handan Özcan tarafından “Gebelik Eğitimi Sınıfları, Amaçları ve Uygulamaları”, Giresun Üniversitesi Halk Sağlığı Hemşireliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Çağla Yiğitbaş tarafından Anne Bebek Bağlanması”, Karadeniz Teknik Üniversitesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Kıymet Yeşilçiçek Çalık tarafından “Doğum Ağrısıyla Baş Etmede Nonfarmakolojik Yöntemler” ve Gümüşhane Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Cansu tarafından “Doğum Pozisyonlarının Doğum Sürecine Etkisi” konuları içeren sunumlar gerçekleştirildi.

Öğleden sonra gerçekleştirilen panelin ikinci oturumu Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından düzenlenen tiyatro gösterisiyle başladı. Tiyatro gösterisini ardından, oturum başkanlığını Giresun Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Hemşireliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Fadime Üstüner'in yaptığı panelde, Gümüşhane Devlet Hastanesi başhekim yardımcısı Dr. Erdi Ertan tarafından “Gebe Transferi”, Gümüşhane İli Kamu Hastaneler Birliği Hukuk Biriminden Avukat M. Ali Keçeli tarafından “Doğum Öncesi ve Sonrası Adli Sorumluluklar” ve Gümüşhane Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İkbal Türker tarafından “Yeni Doğanın Değerlendirilmesi” konularında sunumlar gerçekleştirildi. Yapılan sunumların ardından panelistlere ve sağlık kurumunda 25 yılını dolduran ebe ve hemşirelere teşekkür plaketleri ile çiçek takdimi yapıldı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Temmuz 2024
İmsak 03:05
Güneş 04:57
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:59
Yatsı 21:43