banner333

banner309

GÜFA ödüle doymuyor

Bir hafta içerisinde 3 ödül alan Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama birimi Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) ödüle doymuyor.

Gümüşhane Üniversitesi 07.05.2019, 18:55
GÜFA ödüle doymuyor
banner400

Bir hafta içerisinde 3 ödül alan Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama birimi Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) ödüle doymuyor.

Yönetmenliğini İletişim Fakültesi öğrencisi Tolunay Tekmek, Görüntü Yönetmenliğini Abdurrahman Demir, danışmanlığını ise Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi GÜFA Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten’in yaptığı “Pembe Kimlik” isimli belgesel film geçtiğimiz günlerde Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri’nden elde ettiği başarının ardından iki ödüle daha layık görüldü. 

“Pembe Kimlik” isimli belgesel film, ilk olarak İstanbul Okan Üniversitesi tarafından düzenlenen 9. Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Festivali’nde 300 film arasından sıyrılarak ‘En İyi Film Ödülü’nü aldı. Film gösterimleri, panel ve atölye çalışmalarıyla iki gün süren festivalin ödül töreni Bekir Okan Sanat, Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sinema ve akademi dünyasından önemli isimlerin katıldığı ödül töreninde, filmin yönetmeni Tolunay Tekmek ödülünü Belgesel Sinemacılar Birliği önceki dönem Başkanı Yönetmen Mustafa Ünlü’nün elinden aldı. 

Pembe Kimlik’e bir diğer ödül ise İstanbul Kültür Üniversitesi’nden geldi. Film, İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenen ve ‘En İyi Film’ ile ‘Mansiyon’ olmak üzere iki ödülün verildiği Sinekültür Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması’nda ‘Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü. 25 farklı üniversiteden filmin yer aldığı yarışmanın ödül töreni İstanbul Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirildi. Ödül töreni sonrasında ödül alan filmler Beyoğlu Sineması’nda seyirci ile buluştu. Filmin yönetmeni Tolunay Tekmek, “2019 yılını büyük bir sevinçle karşıladık. Filmimizin festivallerde ardı sıra değer görmesi ve başarı elde etmesi bizleri çok mutlu etti.” açıklamasında bulundu. Filmin danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten “Öğrencilerimizin emeklerinin karşılık bulması ve farklı kurumlardan ödüllendirilmesi büyük bir mutluluk kaynağı. Bu ödüller, üniversitemizin ve atölyemizin yapmış olduğu çalışmaların uluslararası ve ulusal niteliklere sahip olduğunu gösteriyor. Film ekibimizi tebrik ediyor, öğrencilerimiz açısından büyük bir motivasyon kaynağı olan başarıların artarak devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı. Türten ayrıca film üretim süreçlerinde desteklerini her zaman hissettikleri Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’e ve İletişim Fakültesi ailesine teşekkür etti.

Alınan iki ödüle dair açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Öncelikle iki ödül daha alarak bizleri gururlandıran öğrencilerimiz Tolunay Tekmek, Abdurrahman Demir’i ve Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi GÜFA Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten’i kutluyorum. Üniversitemizin övünç kaynağı olan İletişim Fakültesi’nin uygulama birimi Gümüşhane Film Atölyesi GÜFA tarafından çekilen “Pembe Kimlik” isimli belgesel filmin, Okan Üniversitesi ve Kültür Üniversitesi’nden iki ödüle daha layık görülmesi bizleri hayli mutlu etti. Uygulama birimlerimizin en temel amacı da bu tarz etkinlikler, sanat faaliyetlerinin yaygınlaşması, yüksek nitelikli filmlerin seyirciyle buluşması açısından da önemli katkılar sağlıyor. Bir hafta içerisinde 3 ödül almak ve bu gururu yaşamak çok değerlidir. İnanıyorum ki öğrencilerimizin yaptığı bu projeler Üniversitemizin ismini duyurmaya devam edecektir. Böylesi projelerin devam etmesi dileğiyle emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Nisan 2024
İmsak 04:02
Güneş 05:34
Öğle 12:27
İkindi 16:10
Akşam 19:10
Yatsı 20:35