banner333

banner309

GÜ’de Yüz Yüze Eğitim 4 Ekim’de Başlıyor

Gümüşhane Üniversitesi Senatosu 2021-2022 eğitim-öğretim yılı derslerinin 4 Ekim 2021 Pazartesi günü başlamasına karar verdi.

Gümüşhane Üniversitesi 05.09.2021, 20:25 05.09.2021, 10:23
GÜ’de Yüz Yüze Eğitim 4 Ekim’de Başlıyor
banner400

Kararda ülke genelinde Covid-19 vakalarının henüz istenilen düzeye ulaşmamış olması ve ÖSYM tarafından Üniversitelere ikinci ek yerleştirme yapılacak olması nedeni ile 20 Eylül 2021 Pazartesi günü başlaması planlanan 2021-2022 Güz Dönemi derslerinin başlama tarihi yeniden değerlendirilerek, Güz Dönemi önlisans, lisans ve lisansüstü derslerinin 4 Ekim 2021 Pazartesi günü başlamasının uygun olacağı görüşüne yer verildi. 

Kararda ayrıca üniversitede eğitim-öğretimin Yükseköğretim Kurulu Kararları ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tedbirler dikkate alınarak akademik birimler özelinde açılan derslerin yüz yüze ve yüzde 40’a kadar uzaktan eğitim karması şeklinde yapılacağı belirtildi.

2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrencileri karşılamanın heyecanı içerisinde olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, yüz yüze eğitimin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için aşı başta olmak üzere maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin önemine vurgu yaptı. 

Rektör Zeybek, açıklamasında şu noktalara dikkat çekti: “Uzun bir aradan sonra büyük bir heyecanla öğrencilerimizle yeniden yüz yüze eğitimle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Üniversitemiz Senatosu tarafından alınan karada derslerin yüz yüze ve yüzde 40’a kadar uzaktan eğitim karması ile yürütülmesinin uygun olacağı kararı alındı. Böylelikle öğrencilerimiz, derslerinin büyük bir çoğunluğunu yüz yüze yapma imkânı bulacak. Tabi yüz yüze eğitimin gerekli olmadığı ve çevrim içi bir şekilde yapılabilecek dersler de Üniversitemiz uzaktan eğitim sistemiyle öğrencilerimize verilmeye çalışılacak. Her zaman üzerinde önemle durduğumuz aşı, COVID-19 salgını ile mücadele etmek için bir gereklilik haline geldi. Öğrencilerimizden ricamız, eğitim-öğretimin yüz yüze ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi için bir an önce aşılarını tamamlamalarıdır. Gümüşhane Üniversitesi olarak öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği için bütün adımları atıyoruz. İnanıyorum ki birlik olup birbirimize destek olduğumuz taktirde bu salgının üstesinden yine birlikte geleceğiz. Bu vesileyle 2021-2022 eğitim-öğretim yılı Güz döneminin tüm öğrencilerimize, akademik ve idari kadromuza hayırlı olmasını diler, 04 Ekim 2021 Pazartesi günü yüz yüze eğitimle buluşmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Üniversite Senatosu tarafından yayımlanan 2021-2022 Eğitim Öğretime yönelik akademik takvim kurumun web sitesinde yayınlanırken 2021-2022 eğitim-öğretim yılına yönelik alınan tedbirler şu şekilde:

  • 2021-2022 eğitim-öğretim yılının sağlıklı ve güvenli yürütülebilmesi için üniversitede akademik ve idari personel ile öğrenciler aşılama konusunda teşvik edilecek ve aşı olmayanlardan haftada 2 kez PCR testi istenecek. 
  • Covid-19 aşısının 2’nci dozunu en az 15 gün önce olan veya en fazla 72 saat öncesine ait PCR testi negatif olan öğretim elemanları ve öğrenciler derslerini maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak yüz yüze yapabilecek.
  • Üniversite yerleşkesinde bulunan tüm binalara HES kodu ve Covid-19 aşı kartı ile girişler yapılacak, yine üniversitedeki kapalı mekanlarda maske, mesafe ve hijyen kuralları zorunlu olacak. 
  • İlgili birimler ile öğretim elemanları tarafından derslik ve laboratuvarlarda camların açık tutulması, dersliklerin havalandırması konusunda hassasiyet gösterilecek ve ders (teorik veya uygulama) süreleri 30 dakikadan az olmayacak şekilde sınırlandırılıp ara verilerek yapılacak.
  • Havalandırma koşulları iyi olmayan amfi, derslik ve laboratuvarlarda maksimum kişi sayısı ve kapasiteye dikkat edilerek öğrenciler gruplara bölünecek. 
  • Dersini konuşarak yürüten öğretim elemanları ihtiyaç duyması halinde maske yerine siperlik kullanabilecek.
  • Teorik ve uygulama derslerin ara sınav, mazeret sınavı, final sınavı, bütünleme ve mezuniyet sınavları yüz yüze gerçekleştirilecek. 
  • Üniversitenin ilgili birimleri tarafından web sayfası, e-posta gibi iletişim araçları ile “Covid-19 Salgını döneminde kampüs yaşamına uyum koşulları” konusunda bilgilendirmeler yapılacak.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Temmuz 2024
İmsak 03:14
Güneş 05:03
Öğle 12:34
İkindi 16:30
Akşam 19:55
Yatsı 21:35