banner333

banner309

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu Açıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında 72 saat sürecek olan “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu” başladı.

Eğitim 09.01.2019, 13:32
Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu Açıldı
banner400

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında 72 saat sürecek olan “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu” başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı salonunda verilen eğitimlere 26 kursiyer katılıyor. Tıbbi ve aromatik bitkiler, ilaç ve baharat bitkileri ve soğanlı bitkiler olmak üzere 3 temel bölümden oluşan kurs, toplam 72 saat sürecek.

                              

Kursiyerlerle bir süre sohbet ederek başarılar dileyen İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, İlimizin  toprak ve iklim yönüyle bu tür bitki üretimine elverişli olduğunu ifade ederek, Tıbbi ve aromatik bitkiler daha çok doğal ortamda yetişiyor ancak bunların kültürü alınarak kontrollü bir şekilde tarımı da yapılabiliyor dedi.

İlimizde ürün çeşitliliğini artırmak ve il ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında geçen yıl ilimizde ilk kez lavanta dikimini gerçekleştirdiklerini belirten Birşen,  Hazırladığımız Lavanta Yetiştiriciliği projesi kapsamında Kelkit ve Şiran ilçelerimizde bu projeyi başlattık. 94 bin lavanta fidesini toprakla buluşturduk. 10 üreticimiz ile toplam 40 dönüm alanda lavanta yetiştiriciliği yapılarak tarımla uğraşan çiftçilere önemli bir gelir kapısı olacaktır. Ayrıca Tıp ve kozmetik sanayide de önemli yer tutan lavanta bitkisi, önümüzdeki yıllarda hem lavanta yağı üretilecek hem de bölge arıcıları için önemli bir nektar kaynağı sağlanmış olacaktır dedi.

Kursiyerlere Ziraat Mühendisi Serkan Sevim Tarafından Tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili ekim, dikim, gübreleme, sulama, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat, harman, kurutma, standardizasyon hakkında teorik bilgiler verilmekte olup, Ayrıca ilaç sanayinin yanı sıra baharat ve gıda koruma amaçlı olarak da kullanılan bu tür bitkiler hakkında bilgiler veriliyor.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Kursu 22 Ocak 2019 tarihine kadar devam edecektir. Kursun bitiminde başarılı olan çiftçilere “Kurs Bitirme Belgesi” almayı hak kazanacaklardır.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53