banner333

banner309

Selami Kesler ve Ekibinden tamamı yerli tek elektrikli otomobil başarısı

Pamukkale Üniversitesinde görev yapan Gümüşhaneli akademisyen Yrd. Doç. Dr. Selami Kesler’in Elektrik-Elektronik-Yazılım Grubu Danışmanı olduğu Türkiye’deki tek tamamı yerli elektrikli otomobil seri üretim yapmayı hedefliyor.

Eğitim 03.10.2017, 08:49
Selami Kesler ve Ekibinden tamamı yerli tek elektrikli otomobil başarısı
banner400

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Elektrikli Araç Yarışması'nda "yerli ürün teşvik" kategorisinde son 2 yıldır birinciliğe layık görülen ‘Alatay’17’ isimli elektrikli araç Türkiye’de tamamı yerli tek elektrikli otomobil olma ünvanı taşıyor.

Üniversitenin Mühendislik ve Teknoloji fakültelerinden akademisyen ve öğrencilerin oluşturduğu 25 kişilik ‘PAÜ Atay Takımı’ ağırlığı 320 kilogram, uzunluğu 3,3 metre, genişliği 1,4 metre ve yüksekliği 1,2 metre olan ‘Alatay'17’ isimli alüminyum şasi ve karbon fiber kaportaya sahip 2 kişilik otomobil, saatte azami 90 kilometre hız yapabiliyor ve 150 kilometre menzile sahip.

Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Gümüşhaneli akademisyen Yrd. Doç. Dr. Selami Kesler, yarışmaya katılmak için en az 4 zorunlu kategorinin yerli olması gerektiğini, sadece PAÜ takımının 4 zorunlu kategori yerine 8 kategorinin tamamını yerli olarak tasarladığını söyledi.

‘Alatay'17’ için marka tesciline başvurduklarını ve seri üretime hazır olduklarını bildiren Kesler, seri üretim için sanayi şirketlerine çağrıda bulunduklarını ve taleplerin de gelmeye başladığını belirterek, “Araca Türkiye'de parası olan birisi el atsa seri üretimini bir yıl içerisinde gerçekleştirebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Kesler, bugüne kadar yurt dışından alınan her şeyi tasarım ekibinin mekanik sistemi sorunsuz tasarlayarak kalıplarıyla birlikte imal ettiğini, aracının vidasına kadar tamamının el emeği göz nuru olduğunu ifade etti.

Üniversitenin Elektrikli Araç Laboratuvarı'nda üretilen kilometrede 2,5 kuruş elektrik tüketen aracın 1 kuruş sınırının altına çekilmesi konusunda çalışmalar devam ediyor.

Gümüşhane'nin Köse ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Kesler, uzun yıllar Gümüşhane Meslek Yüksek Okulunda akademisyen ve idareci olarak görev yapmış ve çok sayıda öğrenci yetiştirmişti.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53