banner333

banner309

Öğrencilerden Mustafa Kutlu Paneli

Anadolu Mektebi projesi ve yazar okumaları çerçevesinde Gümüşhane Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Mustafa Kutlu Paneli düzenledi.

Eğitim 28.02.2023, 16:55
Öğrencilerden Mustafa Kutlu Paneli
banner400

Anadolu Mektebi projesi ve yazar okumaları çerçevesinde Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Mustafa Kutlu Paneli düzenledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Şube Müdürü Gönül Eroğlu ile birlikte katıldığı paneli ilgiyle takip etti.

Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cengiz Dağcı, Sâmiha Ayverdi, Yahya Kemal Beyatlı, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Mehmet Akif Ersoy, Cemil Meriç ve Nurettin Topçu Anadolu Mektebi faaliyetleri kapsamında eserleri okunacak.

2022-2023 Eğitim Öğretim yılının başından itibaren Şiran Fen Lisesi, Şiran Şehit Teğmen Tuna Kara Anadolu Lisesi, Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi, Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi, TOBB Kız İmam Hatip Lisesi, Gümüşhane Lisesi ve Türk Telekom Fen Lisesinde Mustafa Kutlu okumalarına başlanmıştı.

Edebiyat öğretmeni Alim Gören’in koordinatörlüğünde yaklaşık dört aydır Kutlu okumaları yapan öğrenciler Kutlu’nun hayat hikayesini ve onun hikayelerinde göç, mimari değişim, aşk ve evlilik gibi konularda bildirilerini sundular.

Yaklaşık bir saat süren panelin ardından Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, panelist öğrencilere ve öğrencileri hazırlayan öğretmenlere teşekkür edip onları tebrik etti. Yaptığı kısa konuşmada Anadolu Mektebi Okumalarının önemine vurgu yapıp öğrencilerin bu tür faaliyetlerde görev almalarını önerdi.

Hikâyemizin Yerli Sesi Mustafa Kutlu okul panelleri TOBB Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fatih İmam Hatip Lisesi, Gümüşhane Lisesi ve Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesinde devam edecek ve ardından da il paneli düzenlenecek.

Anadolu Mektebi; düşünce, sanat ve edebiyat hayatımıza büyük etkileri olan kültür ve medeniyetimize katkı sunmuş yazarlarımızın bütün eserleri ile haklarında yazılan seçkin eserlerin okunması, değerlendirilmesi, yorumlanması temeline dayalı; okuma sonuçlarının yazı ve konuşma ile ifade edilmesi, düzenlenen panellerle dinleyicilere aktarılması ve bu metinlerin geliştirilerek yayımlanması amacıyla Prof. Dr. Sayın Sami Güçlü' nün (Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı) 2012 yılında  küçük bir öğrenci grubu ile başlattığı gönüllü bir okuma faaliyetidir.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:04
Güneş 04:56
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 20:00
Yatsı 21:44