banner333

banner309

Korona ile Mücadele’de STK’ların Önemi

Gümüşhane Şiran Telme Köyü Derneği Başkan Yardımcısı Sezai Söğüt, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Korona Savaş’ındaki önemini ve yapılması gerekenleri anlattı.

Dernek 06.04.2020, 19:14
Korona ile Mücadele’de STK’ların Önemi
banner400

Virüsün ülkemizde gittikçe etkili olduğu şu günlerde İç İşleri Bakanlığı talimatı gereği kapalı olan derneklere çok iş düşmektedir.Sivil toplum kuruluşları her zaman olduğu gibi bu zorlu günlerde de gizli kahramanlardır.Nasıl mı? Gelin Telme Köyü Derneği Başkan Yardımcısı Sezai Söğüt’e kulak verelim…

Söğüt; “Öncelikle virüsten dolayı vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, karantina altındaki vatandaşlarımızada acil şifalar diliyorum.Ülkemizde STK’ların sayısı oldukça fazladır, bir de bu STK’ların üyeleri düşünüldüğünde ciddi bir sayı yapmaktadır.Kısacası zor günler geçirdiğimiz şu dönemde nasıl sağlık çalışanlarımız bir savaş içerisindeyse, biz STK’larda topyekün bu savaşa dahil olmalıyız.Peki bunu nasıl yapacağız?
- Öncelikle her STK tüm üyelerine evde kalması için telkinde bulunmalı, buna yönelik paylaşımlar (mesaj,sosyal platform)  ve virüs ile ilgili bilgilendirmeler yapmalıdır.
- Kendini korumak amacıyla memlekete gitmeyi düşünenleri engelleyici bildirimler yapmalı ve bunun doğru bir yaklaşım olmadığını her türlü paylaşımla izah etmelidir.
- Devletimizin yapmış olduğu destekleri (maske,erzak yardımı,para yardımı) üyelerine bildirmeli ve üyelerin bunlardan faydalanması sağlanmalıdır.
- Özellikle devletimizin yükünü hafifletmek adına, maddi durumu iyi olan üyelerini yardımlaşmaya ve paylaşmaya teşvik ederek ihtiyaç sahibi diğer üyelerinin sıkıntılarını gidermelidir.
- Sokağa çıkma yasağı olan üyelere bilgilendirme yapılmalıdır.
- Ayrıca cenaze işlemlerinde kalabalığı önlemek adına, toplu defin işlemlerinin bu süreçte sıkıntıları belirtilmeli ve bu ortamları engelleyici adımlar atılmalıdır.
Buradan tüm STK’lara sesleniyorum.Bu savaşı bitirmek için herkes üzerine düşeni yapsın.İnşallah en kısa sürede el birliğiyle  bu virüsü yok edeceğiz" dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:49