banner333

banner309

İstanbul’daki Gümüşhaneli diyanet mensupları bir araya geldi

İstanbul’da görev yapan Gümüşhaneli Diyanet Mensupları (GÜMDİNGÖR) Platformu tarafından kahvaltılı tanışma ve kaynaşma programı düzenlendi.

Dernek 28.12.2015, 17:16 28.12.2015, 17:17
İstanbul’daki Gümüşhaneli diyanet mensupları bir araya geldi
banner400
Üsküdar Belediyesi Mehmet Çakır Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Ayyıldız, Beykoz Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Ahmet Soylu, AK Parti Beykoz İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Bahri Ata, Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, Gümüşhane Dernekler Federasyon (GÜDEF) Başkanı Tahsin Söğüt ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ümraniye Gümüşhaneliler Dernek Başkan Yardımcısı Fatih Çoban, Beykoz Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Şinasi Ata, Üsküdar Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Ünal Pezük ve İstanbul’daki görevli ve emekli Diyanet mensupları katıldı.   

Program kahvaltının ardından, Gaziosmanpaşa Çilekli Camii İmam Hatibi Celil Kocagöz’ün Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı. Sonrasında Maltepe Merkez Camii emekli Müezzini Nihat Olgun kaside seslendirdi. 

Ardından Ümraniye Yeşilvadi Konakları Camii İmam Hatibi Suat Olgun programı takdim etti. Olgun konuşmasında, “Hatıralarımızda hoş bir sada olarak kalacak bu sevgi ve muhabbet ortamının oluşmasında emeği geçen hocalarımıza teşekkür ederim. Bu vesile ile Peygamber Efendimizin açmış olduğu sevgi, şefkat ve merhamet yolundan yürüyen, mihraplarımızı, minberlerimizi ve kürsülerimizi şenlendiren, bize Hakkı ve hakikati öğreten, gönül dünyamızı mamur kılan, Din-i Mübin’i İslam’ı elden ele, gönülden gönüle bizlere kadar ulaştıran başta Gümüşhane’mizin manevi değeri Ahmet Ziyaüddin Hz.’leri olmak üzere, ebedi aleme irtihal eyleyen büyüklerimize, hocalarımıza rahmet, hayatta olanlara da sağlık ve afiyetler dilerim” dedi.
Daha sonra, Gümüşhaneli Diyanet Mensupları Platformu adına söz alan Beykoz Müftülüğü Şube Müdürü Abdullah Güldalı yaptığı konuşmada, “Adı, kendisi ve insanları güzel bir şehirde doğmuş, büyümüş, ya da aidiyeti Gümüşhane olan, Müslümanlıkla inanç birliğini, bu inanca hizmet etmekle ideal birliğini, Hz. Adem de kardeş olmakla nesep birliğini sağlamış, Diyanet camiasındaki Gümüşhaneli arkadaşlarımızla bir araya gelip, kaynaşalım, tanışalım ve yakınlaşalım istedik. Gümüşhane’mizin bağrından kopmuş, İstanbul’un farklı ilçelerinde, farklı görevlerde bulunan yüzü aşkın din gönüllüsü, Diyanet mensubu hocalarımız ve farklı kurum ve kuruluşlarda görev yapan binlerce kalifiyeli hemşerilerimiz, bu cennet vatanımıza ve milletimize hizmet etmektedir. Bu anlamda erdemli insan imal eden bir şehrin evlatları ve gönülleri imar eden Ahmet Ziyaüddin Hz.’lerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı yapan muhterem Lütfi Doğan hocamızın şehrindeniz. Onun için eğer taassup sayılmayacaksa “Gümüşhaneliyim” demek bana göre bir ayrıcalıktır” diye konuştu.

Güldalı tanışma ve kaynaşmanın dışında hiçbir emeli olmayan Gümüşhaneli Diyanet Mensupları Platformunun bu toplantısının ve bundan sonrada devam edecek olan faaliyetlerinin hayırlara, birlik ve beraberliğe, dayanışma ve kaynaşmaya vesile olmasını temenni etti.

Programın devamında, il derneklerini temsilen İstanbul GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt söz aldı. Söğüt program vesilesiyle farkında olmadıkları bir gerçekle yüzleştiklerini, onun da federasyon olarak din görevlilerini ve diyanet camiasını ihmal ettiklerini gördüklerini belirterek, Gümüşhaneli Diyanet mensuplarının bundan sonra yapacağı programlarda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Ayyıldız ise yaptığı konuşmada, "Sizler gibi adanmış din gönüllüsü hocalarımızla bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler Hademe-i hayrat olarak şehirleri imar ediyoruz. Sizler de gönülleri ve kalpleri imar ediyorsunuz. Biz din hadimlerimizin duaları ve Allah’ın yardımıyla başarıya ulaşacağımızın ümidi içerisindeyiz. Sizler bizim için önemlisiniz. Bu zamana kadar Gümüşhaneli hocalarımıza kapımızı her zaman açık tuttuk. Bundan sonra da yapmayı planladıkları hizmetlere her türlü desteği vermeye hazırız, dedi. Ayyıldız, sözlerinin devamında, bundan yetmiş dokuz sene evvel, kendisini dinine, memleketine adayan bir büyük insan, Mehmet Akif Ersoy'unda irtihali darı beka eyleyişinin sene-i devriyesini idrak ediyoruz. Aradan seneler geçmesine rağmen, Merhum Akif'in iman dolu mısraları hala milyonların kalbinde makes buluyor. Onun özlemini çektiği asımın neslinin bugün ayak sesleri duyuluyor. Bu vesile ile bu büyük insanı rahmetle minnetle yad ediyorum dedi. Sedat Ayyıldız kendisinin, dinimize ve diyanet camiasına güzel hizmetler sunmuş, Diyanet İşleri eski Başkanı Lütfi Doğan hocamızla aynı köylü olduğunu ve kendisini de her zaman iftihar ve gururla andığını söyledi. Zira gerek Gümüşhane’mizin değeri Zeki Kadirbeyoğlu gerekse Lütfi Doğan hocamız en sıkıntılı dönemlerde bu milletin dininin, diyanetinin yere düşmemesi için gayret eden insanlardı. Bu değerlerimizi bulunduğumuz her ortamda minnetle hatırlamak bizlerin üzerine bir borçtur” dedi.

Protokol konuşmalarının sona ermesinden sonra katılımcılar kendilerini tanıttı. Programın sonunda, Üsküdar Şehit İbrahim Turcan Camii İmam Hatibi Polat Şenel, platform heyeti adına yaptığı teşekkür konuşmasında, kendilerini yalnız bırakmayan tüm davetlilere teşekkür ederek günün anısına Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Ayyıldız’a tablo hediye etti.

Program, Marmara Bölgesi Kur’an’ı Kerim güzel okuma birincisi Mahmut Sağır’ın Kur’an’ı Kerim tilaveti ve katılımcıların dilek ve temennilerinin alınmasıyla son buldu.

Etkinliğe mazeretleri nedeniyle katılamayan Diyanet İşleri Eski Başkanı Lütfi Doğan, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Zeki Sayar ve Karabük İl Müftüsü Halil Bektaş, tebrik ve teşekkür mesajlarını iletti.

Program sonunda katılımcılara, Gümüşhaneli Diyanet mensupları platformu tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.


Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51