08 Nisan 2021 Perşembe 13:45
GÜMÜP’de, Bektaş Karakelle Dönemi
banner305

Türkiye’nin memleket bazlı ilk ve en önemli teknik kuruluşlarından birisi olan Gümüşhane Mühendis ve Mimarlar Platformu (GÜMÜP)’nda bayrak değişim i oldu.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü GÜMÜP Başkanı Hasan Pezük, yapılan danışma kurulu toplantısı sonrası başkanlık görevini Dr.Bektaş Karakelle’ye devretti.

Bu işin bir bayrak taşıma görevi olduğunu söyleyen GÜMÜP’ün yeni başkanı Dr.Bektaş Karakelle;” GÜMÜP, 1000’i aşkın hemşeri mühendis ve mimarımızı barındıran çok önemli bir kurumdur. Kuruluştan bugüne    GÜMÜP’e hizmet eden Yüksel Yalçın, Yüksel Hamzaoğlu ve Hasan Pezük başkanlarımız nezdine tüm üyelerimize, danışma kurulumuza teşekkür ederim. İnşallah bizde güzel hizmetler ederiz. Yeni projelerle sinerji oluşturup , genç mühendislerimizle tecrübeyi harman edip memleketimize sunmak istiyoruz.  Bizleri bu göreve uygun gören GÜMÜP danışma kurulundaki arkadaşlarımızada ayrıca teşkkür ederim” dedi.

*Dr.Bektaş Karakelle Kimdir?*

1961 Gümüşhane’de doğan Bektaş KARAKELLE, İlk, orta ve lise tahsilini Gümüşhane’de tamamladıktan sonra, 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya  Bölümünden  mezun oldu. 1985-1986 yıllarında Gümüşkale Kireç San.A.Ş. firmasında kalite  kontröl şefi olarak çalıştı. 1987 yılında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK)’de üretim mühendisi olarak kamu kurumunda göreve başladı. Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Analitik Kimya Ana Bilim Dalında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Radiation Sterilization  of Tissue Graft. IAEA, (TUR/7/007) proje kapsamında 6 ay UK doku  grafleri konusunda eğitim aldı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Radyoizotopların üretimi ve kalite kontrol çalışmalarını uzun süre yürüttü. Kimya bölümünde araştırmacı olarak çalıştı. Analitik Ölçme ve Analiz Biriminin kuruluşunu gerçekleştirdi ve koordinatör olarak çalıştı.  Radyoaktif Atık yönetimi Dairesinde Koordinatör, Bölüm Başkanı, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkez Müdür Yardımcılığı ve Radyoaktif Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Halihazırda Türkiye Enerji, Nükleer  ve Maden araştırma Kurumu (TENMAK) Nükleer Enerji Araştırma Enstitüsü (NÜKEN) Nükleer Yakıt ve Reaktör Malzemeleri grubu Istanbul yerleşkesinde araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda ulusal ve uluslararası projelerde araştırmacı ve yürütücü olarak (Marine Environmental Assessments in Black Sea Region, International Atomic Energy Agency (IAEA), (RER/2/03), Pollution Investigation of Küçükçekmece  Lake Region, IAEA, (TUR/2/012)) görev yapmıştır. Doktorasını “Atık Sulardan İki Değerlikli Metal İyonlarının Giderilmesi” konusunda tamamlayan Dr. Bektaş Karakelle, uluslararası birçok toplantı ve  çalışmaya katılarak ülkemizi temsil etmiştir. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış  çok sayıda nitelikli makaleleri bulunmaktadır. Atık yönetimi, atık bertarafı, atık teknolojileri, atık finans yönetimi, radyokimya, çevre kimyası ve çevre teknolojileri, sürdürülebilir enerji kaynakları, nükleer teknoloji alanında çok sayıda çalışmaları bulunmaktadır. Hali hazırda 3 adet Uluslararası Atom Enerji Ajansı projesinin ve bir adet uluslararası projenin ülke koordinatörlüğü sürdürmektedir. Akademik çalışmalarının yanı sıra atık yönetimi konusunda tez çalışmaları yürüten ve yurtdışı lisansüstü öğrencilerinin danışmanlığını da yürüten Dr. Bektaş KARAKELLE, iyi düzeyde ingilizce bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın