banner333

banner309

Eticaret

GÜMÜP'ten Olaylı Maden Duyurusuna Veto

Geçtiğimiz hafta içinde Gümüşhane'de maden şirketlerinin ilimizdeki faaliyetlerine ilişkin Gümüşhane halkının beklentilerini, çevreye olan etkileri v.s. ana başlıklar olmak üzere bir basın açıklaması yapıldığı kurumumuz tarafından da basından izlenmiştir.

Dernek 04.10.2011, 22:14
GÜMÜP'ten Olaylı Maden Duyurusuna Veto
Bu duyurunun altında yer alan sivil toplum kuruluşları listesinin içinde yer aldığı belirtilen GÜMÜP-GÜMÜŞHANE MÜHENDİS ve MİMARLAR PLATFORMU nun bahse konu olan basın metninin içeriğinden, sunusundan hiç bir suretle ilgisi ve bilgisi yoktur. Ayrıca GÜMÜP, metnin altında ifade edilen Gümüşhane Sivil İnsiyatifler Birliği Üyesi değildir. GÜMÜP kurumsal politikasında kamuyoyu açıklamaları, açıklama yapan yada yapacak kurum ve grup kuruluşların yetkilileri tarafından incelenmesi kurul üyeleri ile müzakere edilmesi neticesi hazırlanır. Bu süreçten geçmediği halde kurumumuzun adını izinsiz yazarak  yapılan kamuoyu bildirisinin hiç maddesinden mesul olmadığımızı üyelerimizle ve değerli kamuoyu ile paylaşmayı ihtiytaç duyduk. Bu şekilde ihlallerin tekrar olmaması adına ülkemizin gelişimindeki dinamiklerin temel taşı olan STK larımızın yetkililerin daha duyarlı olmalarını hatırlatırız. 
 
Öte yandan, GÜMÜP olarak bir doğa cenneti olan Gümüşhanemizin doğal kaynaklarının tahribatı, florasının riske edilmesi, tabiat değerlerinin zarar göreceğine kanaat ettiğimiz şekliyle tamamen maden şirketlerinin yönlendirilmesiyle şeklolmuş maden yasaları revize edilmeden en önemlisi Kütahya Simavda yaşanan tehlikelerden edindiğimiz tecrübeyide ekleyerek, ilimiz sınırları içinde maden işleme tesisleri ve siyanür havuzlarının genişletilmesi, büyütülmesi,kapasitelerinin artırılması amacıyla yapılacak çalışmalara,  Gümüşhane kamuoyunun verdiği haklı tepkiyi destekliyoruz.Konu hakkında ilerleyen günlerde TMMOB bünyesindeki ilgili odalarla ve üniversitelerimizden ilgili akademisyenler bir teknik çalıştay hazırlıkları içinde olduğumuzu da hatırlatarak saygıdeğer kamuyoyuna duyurmak istiyoruz. 
GÜMÜP YÖNETİM KURULU

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (3)
sefa 11 yıl önce
Gümüşhanede sivil toplum kuruluşları çok sessiz.neden? İstanbuldaki Gümüpe teşekkürler..onlar da açıklama yapmasa kimsenin gık diyeceği yok.bu nasıl iş?bU OLAY BAŞKA BİR İLDE OLSAYDI YERİ yerindne oynatırlardı.
Ali kemal Kaya 11 yıl önce
Gumup u bu aciklamasindan dolayi tebrik ediyorum.Gerekce olarak, kendilerini sivil inisiyatif olarak tarif edip altina bir dizi dernek ismi yazanlarin Gumupu yoneticilerinin bilgisi olmadan eklemelerindiger derneklerinde gercekten o bildiriye katildiklarini saibe altina koymustur.Bu aciklamadan sonra o bildiri sayisi belkide 10 nu gecmeyen bir grup madensevercilerin beyani olarak tarihtedeki yerini alacaktir.Bu aciklamaya da birilerinin basin aciklamasina posta koyulmasi seklindeki ifadesi de manidardir.Herkes gereken notunu almistir saniyorum.
Haluk Sayar 11 yıl önce
Tebrikler GÜMÜP. Hiç olmazsa isminizi kullanarak prim yapmaya çalışanlara cevap verdiniz. susanlar utansın!
20
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Ağustos 2022
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:32
İkindi 16:20
Akşam 19:27
Yatsı 20:56