banner333

banner309

Zigana tüneli 29 Ekim 2019’da açılacak

Ailesiyle birlikte tatilini geçirmek üzere geldiği memleketi Gümüşhane’de Vali Okay Memiş ve Belediye Başkanı Ercan Çimen’i ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, tarihi Süleymaniye Mahallesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gümüşhane 14.08.2017, 13:06
Zigana tüneli 29 Ekim 2019’da açılacak
banner400

Süleymaniye Mahallesinde bulunan Valilik ve Belediye Başkanlığı makamlarını ziyaret eden ve buradaki şeref defterlerini imzalayan Başbakan Yardımcısı Işık, Cazibe Merkezleri Programının teknik çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

“Gümüşhane’nin de içinde olduğu 23 ili kapsayan bu önemli çalışmayı bu hafta yapılacak Bakanlar Kuruluna sunmayı hedefliyoruz”

Hükümetin çok önemli bir adımı daha atacağını kaydeden Işık, “Cazibe Merkezleri Programı vesilesiyle Gümüşhane inşallah yeni yatırımlar alacak. Cazibe Merkezleri Programının teknik çalışmasını tamamladık. Gümüşhane’nin de içinde olduğu 23 ili kapsayan bu önemli çalışmayı bu hafta yapılacak Bakanlar Kuruluna sunmayı hedefliyoruz. Ondan sonra da inşallah bizzat Başbakanımız tarafından program açıklanacak. Bu programdan Gümüşhanemizin faydalanacağına, yeni yatırımların geleceğine inanıyorum. İmalat sanayi alanında da Gümüşhanemiz bölgede önemli yer kazanmış olacak. Bütün bu çalışmalar çok daha güçlü bir Gümüşhane için. Güçlü bir Gümüşhane güçlü bir Türkiye için çok önemli. Bu açıdan da emek veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Kamu yatırımlarının nüfus başına en çok alındığı illerden birisinin Gümüşhane olduğunu, AK Parti iktidarları döneminde 7 milyar TL üzerinde kamu yatırımı aldığını kaydeden Işık, bu durumun Gümüşhane’nin bir kavşak noktasında olmasından da kaynaklandığını söyledi.

“Zigana tüneli 29 Ekim 2019’da açılacak”


Yapımı devam eden ve 29 Ekim 2019 tarihinde açılması planlanan Zigana tünelinin inşa çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Işık, “Sadece kamu yatırımı bir şehrin kalkınması için yeterli değildir. Şehrin ticaretinin gelişmesi, tarımda nitelikli tarımın yapılabilmesi ve en önemlisi eğitim alanında şehrin iddia sahibi olması gerekir. Gümüşhane son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde eğitimde de Türkiye’de önde gelen iller arasına girdi. Hamdolsun eğitimdeki başarısı her geçen gün artıyor. Vali beyi özelikle tebrik ediyorum. Artık kodlama gelecekte okur yazarlıkla eş anlamlı hale geliyor. Kodlama bilmeyen bir gencin ben bu çağda iddialıyım deme şansı yok. Onun için Vali beyin birlikte çalıştığımız dönemde yaptığımız çalışmalardan da esinlenerek Gümüşhane’de kodlama dersine yönelik özel bir gayret göstermesi her türlü takdirin üzerindedir. Bu konudaki her türlü çalışmaya elimden geldiği kadar katkı vermeye devam edeceğim” dedi.

Başbakan Yardımcısı Işık, Limni Gölü Tabiat Parkında konakladı

Gümüşhane’nin Allah vergisi doğal bir yapısı ve güzelliği olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Işık, şunları söyledi: “Bunu bilmek durumundayız. Dün akşam Limni Gölü'nde kaldık. Limni muhteşem bir coğrafyaya sahip. Çok muhteşem bir tabiat var. Gerçekten şehirde bunalırken orada yorganla yatmak durumundasınız. Hem yaz hem kış turizmi için sadece bölgemizin değil Türkiye'nin de en güzel destinasyonlarından birisi olmaya aday. Dün akşam bizzat ben kendim de kaldığım için çok rahatlıkla söylüyorum. Örümcek ormanları Türkiye'nin en muhteşem tabiat örtüsü bitki örtüsüne sahip alanlardan birisi. Karaca mağaramız bütün Türkiye’nin bildiği ve dünyada eşi benzeri çok az olan bir varlığımız. Tomara şelalemiz yine aynı şekilde muhteşem bir şelale. Aslında Gümüşhane turizmde de çok daha büyük bir potansiyeli taşıyor. Bunların tanıtılması, bu konuda turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi için de yapılan çalışmaları gördükçe ben de bu toprakların bir insanı olarak gerçekten büyük bir gurur duyuyorum. Arkadaşlarımızın çalışmalarından dolayı iftihar ediyorum.”

Gümüşhane’de Valisinden Milletvekillerine, Belediye Başkanlarına kadar uyumlu bir çalışma yaşandığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Işık, “Çok çalışkan bir valimiz var. Çok gayret ediyor. Şehirle kısa sürede bütünleşen bir valimiz var. Kendisine teşekkür ediyorum. Yine çok çalışan ve gayret eden şehrimizin, meseleleri adım adım takip eden 2 milletvekilimiz var. Gümüşhane Belediye başkanımız büyük yatırımlar yapıyor. Şu anda Gümüşhane’de bir anda devam eden yatırım tutarı neredeyse 100 milyon liraya yaklaştı. Bu son derce öneli bir rakam. Gümüşhane’nin belki son 30-40 yılında en yoğun yatırımın yapıldığı dönemi şu anda yaşıyoruz. Bu açıdan Belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum. Uyumun olduğu yerde bereket oluyor. Şu anda Gümüşhane bu uyum var. Bunun bereketini görüyoruz” diye konuştu.

Ziyarette konuşan ve Başbakan Yardımcısı Işık’a brifing veren Gümüşhane Valisi Okay Memiş ise geleceğe ümitle bakan, her geçen gün gelişen, büyüyen bir Gümüşhane olduğundan bahsetti.

Adete tüneller ve göletler şehrine dönüşen bir Gümüşhane olduğunu kaydeden Vali Memiş, “Özellikle Kelkit havzasında Türkiye’nin en önemli organik tarımı merkezinden birisi olma yönünde emin adımlarla yürüyoruz. Bu kapsamda yine ilçelerimizde çok önemli hizmetler var. İl merkezimizde çok önemli hizmetlerimiz var. Bir üniversite kentiyiz. 20 bin üniversite öğrencisiyle genç ve dinamik nüfusuyla her geçen gün büyüyen akademik personeli ile aynı zamanda sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’de başlatmış olduğu her ile bir üniversite projesinin en doğru, en güzel örneklerinden birisini teşkil eden bir Gümüşhane üniversitesi ile adete markalarımızdan birisi haline geldi. Yapılan kamu yatırımları açısından hem eğitim hizmetleri acısından hem sağlık hizmetleri açsından hem il merkezimiz hem bütün ilçelerimizden çok iyi durumdayız. Hem nitelik olarak hem de nicelik olarak” dedi.

“Her alanda gelişin büyüyen geleceğe umutla bakan bir Gümüşhane ili var”

Geleceğe umutla bakan bir Gümüşhane olduğunu ifade eden Memiş, “Pestil kömenin merkezi konumundayız. Yıllık 5 bin ton ve 28 işletme ile Türkiye’nin en kaliteli pestil kömesini Gümüşhane ili üretmektedir. Aynı zamanda da turizm potansiyel olan özellikle doğa turizmi açsından Türkiye’nin Karadeniz bölgesinin en önemli, en keşfedilmeyi bekleyen illerinden birisiyiz. Süleymaniye mahallesinde belki de Türkiye’de hoşgörü iklimimin hoşgörü ortamını Mardin’le Hatay’la birlikte Türkiye’de belki üçüncü merkezinden birisi olacak Süleymaniye’de sizi ağırlama çok önemli. Çünkü burada Müslüman Türklerle birlikte gayrimüslim Osmanlı tabasının barış huzur içerisinde bir arada yaşadığı yerin en somut noktalarından bir tanesi. Her alanda gelişin büyüyen geleceğe umutla bakan bir Gümüşhane ili var” ifadelerini kullandı.Bakan Işık, Süleymaniye Mahallesinde devam eden çalışmaları inceledikten sonra özel programına devam etmek üzere il merkezinden ayrıldı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:05
Öğle 12:34
İkindi 16:29
Akşam 19:52
Yatsı 21:31