banner333

banner309

Tersun Projesi Onayda Bekliyor

Gümüşhane 08.09.2023, 13:57
Tersun Projesi Onayda Bekliyor
banner400

Yapıldığında Trabzon limanını en kısa yoldan İç Anadolu’ya bağlayacak olan İkisu-Şiran karayolu üzerindeki Tersun Dağı tüneli ile ilgili beklenti artarak sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Şiran ilçesinde yapılan ve iki gün süren “Dünü, bugünü, yarını Şiran Sempozyumunun ana gündemini oluşturan proje siyasetçilerin gündeminden de düşmüyor.

Yeniden Refah Partisi Gümüşhane il Başkanı Ziya Nas, Tersun Dağı Tünel Projesinin sadece Şiranlıların değil tüm Gümüşhanelilerin öncelikli talebi olduğunu söyledi.

Projenin bir an önce gündeme alınması gerektiğine dikkat çeken İl Başkanı Nas, “9 Temmuz 2018 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından proje ihalesi yapılan İkisu-Şiran yolunun genel müdürlük onayı için uzun süredir bekliyor olması kabul edilemez. 4,5 kilometre uzunluğundaki Tersun Tüneli ile birlikte toplamda 13,6 kilometre olan proje, mevcut yolu 16 kilometre kısaltacak nitelikte. Bu proje sadece Şiranlı kardeşlerimizin bir talebi değil, hem Gümüşhane’nin hem de ülkemizin menfaatine olan bir ihtiyaçtır” dedi.

Projenin mikro-milliyetçi politikalara kurban edilmemesi gerektiğinin altını çizen Nas, “İlçelerimizin ekonomik, sosyal, politik gücü Gümüşhane’nin gücüdür. Şiran’a, Torul’a, Kürtün’e, Kelkit’e, Köse’ye yapılacak her türlü yatırım Gümüşhane’nin geleceğini aydınlatacaktır. Bu noktada Karadeniz limanlarını İç Anadolu bölgesine bağlayan en kısa yol olan İkisu-Şiran projesini sadece Şiranlı kardeşlerimizin bir talebi olarak görmekten vazgeçmeliyiz. Proje ile birlikte yapılacak olan tünel; dik rampaları, keskin virajları ve özellikle kış mevsiminde karlı, buzlu yollarıyla sürücülerin kabusu olan yolu daha kısa ve daha güvenli hale getirecektir” diye konuştu.

Yeniden Refah Partisi Gümüşhane teşkilatları olarak her daim mikro-milliyetçi politikaların karşısında yer alıp, Gümüşhane’nin, Türkiye’nin menfaatlerini önceleyeceklerini kaydeden Nas, “Tersun tünelinin ana gündem olduğu sempozyum esasında Gümüşhane İl Merkezinde bulunan siyasetçilerin konuyla ne denli ilgili olduklarını göstermiştir. Onların bu ilgisizlikleri projenin hayata geçmesini belki geciktirebilir ancak eninde sonunda proje gerçekleşecek ve bu eziyet son bulacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53