banner333

banner309

"Süleymaniye geçmişine sahip çıkıyor"

2017 yılının ikinci İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Valimiz Sayın Okay Memiş’in başkanlığında tarihi Süleymaniye Mahallesi’nde açık havada gerçekleştirildi.  

Gümüşhane 29.04.2017, 16:15
"Süleymaniye geçmişine sahip çıkıyor"
banner400

2017 yılının ikinci İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Valimiz Sayın Okay Memiş’in başkanlığında tarihi Süleymaniye Mahallesi’nde açık havada gerçekleştirildi.  

Sultan Süleyman Han Camii’nin avlusunda gerçekleştirilen toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İŞKUR Gümüşhane İl Müdürü Hikmet Kaya, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sendika temsilcileri ile ilgili kurumların müdür ve yetkilileri katıldı. 

Toplantıda, İŞKUR İl Müdürü Hikmet Kaya’nın sunumunun ardından yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde başlatılan istihdam seferberliği kapsamında Gümüşhane’de düzenlenen toplantıların ardından istihdamın artırılması yönünde güzel çalışmalar yapıldığını dile getiren Sayın Valimiz, 4 aylık sürede Toplum Yararına Program (TYP) hariç artı bin 19 kişiyi istihdam ettiklerini söyledi.

Yıl sonuna kadar bu seferberlik çalışmasında 2 bin yeni istihdamı geçmeyi planladıklarını kaydeden Sayın Valimiz, “Maden işletmelerimiz henüz tam olarak yeni faaliyetlerine başlamadı. Çeşitli tesislerimiz var. Allah nasip ederse yıl sonuna kadar 2 bin rakamına inşallah ulaşacağız.” diye konuştu.

“Gümüşhane’nin Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer aldığını ve önümüzdeki aylarda yatırımların açıklanmasının beklendiğini ifade eden Sayın Valimiz, “Oradan da kaliteli firmalar tarafından ilimizde istihdam oluşturacak tesisler açılması halinde, sadece onlar bile 2 bin kişilik hedefimizi aşacak durumda. Gümüşhane’nin geleceği var. Gümüşhane büyük kamu yatırımlarını çekmeye başladı son 14 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve önderliğinde. Adeta tüneller ve göletler şehriyiz. Harşit havzası tünellerle, Kelkit havzası baraj ve göletlerle kaplı. Daha ulaşılabilir bir kent olma yönünde emin adımlarla ilerliyoruz. 2019 sonunda yeni Zigana Tüneli’nin de açılmasıyla limana neredeyse 40 dakika mesafede olan, cazibe merkezlerinin en avantajlı illerinden birisi olacağız. Bu büyük bir avantaj.” dedi.

Kamu görevlileri olarak kendilerinin görev sürelerinin sınırlı olduğunu, toplantıya katılan yönetici ve kurul üyelerinin ise Gümüşhane’nin yerli insanları olduğunu dile getiren Sayın Valimiz, “Bu kentin mutlaka Torul güzergahında yeni bir Organize Sanayi Bölgesi’ni planlaması lazım. O bölgede OSB olması demek limana yarım saat mesafede bir OSB demektir ki; bundan daha büyük bir avantaj olamaz. Çünkü ulaşım, nakliye, pazarlama demektir. Limana ulaştığınız anda Çin’e, ABD’ye, Brezilya’ya, Japonya’ya kadar, dünyanın her tarafına ulaşıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra kurul üyelerinin söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiği toplantıda, 2017 yılında düzenlenen toplum yararına programlar, yürütme ve denetim kurulu çalışmaları, 2017 yılında düzenlenen aktif işgücü programları ve Kelkit Yaşar ve İrfani Doğan Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi açılması konuları görüşüldü.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:48