banner333

banner309

Mesleki Eğitimde Yeni Bir Dönem Başlıyor

Gümüşhane’de Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında işveren ve istihdama yönelik artan desteklerle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Gümüşhane 06.01.2022, 15:28
Mesleki Eğitimde Yeni Bir Dönem Başlıyor
banner400

Valilik Toplantı salonunda gerçekleştirilen programa katılan sektör temsilcileri ve istihdam sağlayan işverenlere 3308 sayılı kanunun getirdiği avantajlar anlatılırken, mesleki eğitim stajına devlet katkısını da içeren düzenleme ile mesleki eğitimde yeni bir dönemin başladığı vurgulandı.

Ortaokul mezunlarına, liseyi terk edenlere, lisede devamsızlıktan kalanlara yaş sınırı olmadan lise diploması fırsatı sağlayan proje ile haftada 4 gün işyerinde, 1 gün okulda, 9.10 ve 11.sınıfta asgari ücretin yüzde 30'u kadar maaş, 11.sınıfın sonunda Kalfalık belgesi, 12.sınıfta asgari ücretin yüzde 50'si maaş devlet tarafından verilecek.

4 yıl boyunca sağlık sigortası ve iş kazası sigortası yine devlet tarafından yapılacak uygulamada işverenler hiçbir harcama yapmadan sigortalı, ücretsiz eleman istihdam etmiş olacak, lise mezunları 27 haftada ustalık belgesi almaya hak kazanıp asgari ücretin yüzde 50'si kadar maaş alacak.

“İşverenlerimize katkı ve mesleki eğitimin geliştirilmesi noktasında çığır açacak bir proje”

Toplantının başlangıcında konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, “Ülkemizde mesleki eğitimin geliştirilmesi ve hak ettiği yere gelebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlatılmış olan ve sayın Milli Eğitim Bakanımızın da hassasiyetle üzerinde çalıştığı çok önemli bir proje için bir aradayız. Sizlerin değerli fikirleri bu konuda bizim için çok önemli. Mesleki eğitimde 9. sınıftan itibaren çocuklarımızın sanayi ile iç içe olabilecekleri çıraklık ve mesleki eğitim kanunu çerçevesinde işletmelerde haftanın 4 günü staj yapabilecekleri bunun karşılığında alacakları ücretin yüzde 30’u 11. sınıfın sonunda kalfalık 12. sınıfın sonunda usta öğrencilik belgesi ile ücretlerinin yüzde 50’si ve sigorta primlerinin devletimiz tarafından karşılandığı çok önemli bir model. Sadece okulda okuyanlar değil mezunlarımız değil okulu bırakan öğrencilerimizin tekrar eğitim imkanına kavuşabilmesi açısından çok önemli çalışmalar yürütülecek. Mesleki eğitimin geliştirilmesi noktasında çığır açacak bu projeden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Milli Eğitim Bakanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Proje kapsamından bahseden ve kanunun detaylarına değinen İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci de 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun çırak, kalfa ve ustaların eğitimi ile okullarda, yükseköğretim kurumlarında ve işletmelerde yapılacak mesleki eğitime ilişkin esasları düzenlediğini söyledi.

Gümüşhane’de de Mesleki Eğitim Merkezi kurumu olduğunu ifade eden Sünnetci, “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bu merkezimizde eğitimine ara vermiş, ara sınıfların hangisinden olursa olsun örgün eğitimine nokta koymuş çocuklarımız, yetişkinler, yaş sınırı olmadan buradan faydalanabilir. Haftanın 4 günü sizde çalışacaklar, 1 gün ders alacaklar. Bu çalışma esnasında kanun gereği asgari ücretin yüzde 30’unu işverenin hesabına aktarılacak. Çalıştırdığınız kişiye onun üzerinde istediğiniz kadar verebileceksiniz. Eğitim beşikten mezara kadardır. 70 yaşında da öğrencimiz oldu. 11.sınıfta kalfalık belgesi alıp 12.sınıfa geçtikten sonra asgari ücretin net yüzde 50’sini ödeyecek. Çalışacak öğrencinin kaydının yapıldığı gün tüm sigorta girişleri anında tarafımızdan yapılacak. Öğrencilerimiz, iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalı. Çalıştırdığınız personeli kayıt altına alalım. Dün itibariyle esnaf gezisi yaparak alandan da olumlu dönüşler aldık ve çalışanlarını kaydetmeye başladılar. Ayın 10’una kadar 100 kişiyi sisteme dahil etmek istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:29
Akşam 20:04
Yatsı 21:53