banner333

banner309

Fikri Işık: Kötü günler artık geride kaldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye ekonomisi için kötü günlerin geride kaldığını belirterek, "Bundan sonra inancım, faiz aşağıya doğru inecek. Piyasa daha fazla hareketlenecek" dedi.

Gümüşhane 01.05.2014, 11:22 01.05.2014, 11:24
Fikri Işık: Kötü günler artık geride kaldı
banner400
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye ekonomisi için kötü günlerin geride kaldığını belirterek, "Bundan sonra inancım, faiz aşağıya doğru inecek. Piyasa daha fazla hareketlenecek" dedi.


Işık, Ankara Sanayi Odasının (ASO) nisan ayı meclis toplantısında, sanayicilerin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü yükseltebilmesi için Ar-Ge yatırımlarını artırması gerektiğini belirtti.

Küresel ekonomik krizin 'ekonominin önemli bir kısmı finanstır' anlayışını darmadağın ettiğini ifade eden Işık, "Üretimi güçlü olan ülkeler, krizden en az etkilenerek çıkan ülkeler oldu. Bunun en tipik örneği de Almanya. Almanya, adeta krizde kendi ayakları üstünde kalmadı, diğer ülkeleri sırtlayan konumda oldu. Bu krizden en az etkilenen ülkelerden biri de Türkiye" diye konuştu.
Türkiye'nin özellikle son 12 yılda büyük mesafe kat ettiğini kaydeden Işık, şöyle konuştu:

"Türkiye, geçmiş yıllardaki gecikmeleri telafi edecek bazı adımlar attı ve bir noktaya geldi. Türkiye, 2023 yılına yönelik önemli hedefler koydu. Bu noktada temel iki dezavantajımızın birisi, Türkiye maalesef tasarruf açığı olan ülke. Türkiye, kendi yatırımını destekleyecek tasarruflarasahip olmayan bir ülke. Bu noktada doğrudan yabancı yatırımın gelmesi gerekiyor. İkinci zaaf alanımız cari açık. Bu iki alanı dengeleyen, etkilerini minimize eden güçlü yanlarımız var. Türkiye, uyguladığı ekonomi politikaları ile sağlam bir altyapıya kavuştu. Bütçe açığı artık ekonomiyi tehdit etmiyor. Bu uluslararası yatırımcının güveni açısından çok önemli bir kriter. Artık devletin borcu, ülke ekonomisini tehdit eder boyuttan çıktı."
Üniversitelerin sanayilerle giderek daha fazla işbirliği yaptığına dikkati çeken Işık, bu durumun Türkiye açısından sevindirici olduğunu belirtti.


- "Kötü günler geride kaldı"

Türkiye'nin son dönemde önemli badireler atlattığını hatırlatan Işık, şöyle devam etti:

"Faiz oranlarında bir yükselme var ama bunun temel sebebini çok iyi biliyorsunuz. (Türkiye) ağır bir operasyon geçirdi. Birileri Türkiye'nin gidişatını durdurmak için operasyon yapmak istedi.Gezi olaylarını, arkasından da 17 Aralık sürecini yaşadık. Bu ekonomi kalıcı bir hasar almadan kurtulduysa, bu, sanayicilerimizin ülkemize ne kadar güvendiğimizin bir göstergesi. Artık en kötü günler geride kaldı. Bundan sonra inancım, faiz aşağıya doğru inecek. Piyasa daha fazla hareketlenecek."
Türkiye'nin ihracatına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Işık, "2014, ihracat bazlı büyümenin yılı olacak diye bakıyoruz. Nisan ayı verilerinin daha iyi geleceğini düşünüyoruz. Her geçen ay üretim, istihdam, yatırım açısından daha iyi olacak . Çünkü Türkiye başarısız darbe girişimini geride bıraktı" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50