banner333

banner309

Çiftçilere 102,3 Ton Yem Bitkisi Tohumu Dağıtıldı

Gümüşhane’de çiftçilerin 8,3 milyon TL gelir elde edeceği değerlendirilen 102,3 ton yem bitkisi tohumu İl Özel İdaresi kaynaklarıyla temin edilerek üreticilere dağıtıldı. 

Gümüşhane 29.03.2018, 15:07
Çiftçilere 102,3 Ton Yem Bitkisi Tohumu Dağıtıldı
banner400

Gümüşhane’de çiftçilerin 8,3 milyon TL gelir elde edeceği değerlendirilen 102,3 ton yem bitkisi tohumu İl Özel İdaresi kaynaklarıyla temin edilerek üreticilere dağıtıldı. 

İl genelinde program dahilinde dağıtımı gerçekleştirilen tohumlar için Gümüşhane’nin en büyük ilçesi Kelkit’te tören düzenlendi. Gümüşhane Valisi Okay Memiş’in de katıldığı törende 634 çiftçiye 35 ton yem bitkisi tohumu dağıtıldı.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende konuşan Vali Memiş, en büyük ilçe konumundaki Kelkit’in adeta Gümüşhane’nin dinamosu olduğunu, tarım ve hayvancılık açısından önemli bir merkez olduğunu belirterek, Türkiye’nin 8.hayvan ihtisas organize sanayi bölgesini Kelkit’e kuracaklarını söyledi.

Gümüşhane’nin büyükbaş hayvan varlığının il genelinde 75 bine ulaştığını, son bir yılda 10 bin civarında büyükbaş hayvan artışı olduğunu belirten Vali Memiş, göreve geldiği günden beri köylerde mutlaka hayvan ahır ve mandıralarını özellikle ziyaret ettiğini, çiftçilerin taleplerini dinleyerek yerinde çözüm üretmek için çaba içerisinde olduklarını kaydetti.

Hayvancılığın en önemli girdisinin yem bitkileri olduğunu ve bunu teşvik etmek için dağıtılan bu tohumların üreticilere ufak bir katkı olduğunu dile getiren Vali Memiş, “İl Özel İdaresinden geçtiğimiz yıl 1 milyon lira destek sağladık. 18 tane devam eden gölet inşaatı var. Bunlar bittiğinde Kelkit, Şiran ve Köse’de yaklaşık 500 bin dönüm arazi sulanabilir arazi olacak. Ve bu sizin yaptığınız hayvancılığı müthiş bir şekilde kolaylaştıracak ve ucuzlaştıracak. Bu büyük yatırımların ve diğer bütün yatırımların ilimize kazandırılmasında Başbakan Yardımcımız Fikri Işık, Milletvekillerimiz Hacı Osman Akgül ve Cihan Pektaş’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tarım ve hayvancılığın daha profesyonel bir şekilde yürütülmesi gerektiğine de değinen Vali Memiş, “Bu işten para kazanmak istiyorsanız ailenizle çalışmanız lazım. Çiftçilik aileyle olur. Çocuklarınız, akrabalarınız bizzat bu işin içinde olmalı. Bunu özellikle tavsiye ederim. İnşallah bereketli ürünler olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz ise Kelkit’te ki vatandaşların en önemli geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek, “Bir ülkenin yükselişi de çöküşü de tarımla olur. En ufak kıtlıkta o arabalar ve apartmanlar fayda sağlamayacaktır. Tarım bir ülkenin en önemli girdisidir, dayanağıdır. Dün olduğu gibi bugün de her zaman elleri bereket kokan çiftçilerimizin yanında olacağız. Bugün herkes kırsalı terk edip şehirlerde yaşarken bizler için fedakarlık yapan çiftçilerimizin biz her zaman yanında olacağız” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen ise Yukarı Fırat ve Harşit Havzasından oluşan Gümüşhane'nin 114 bin hektarlık tarım alanlarının yüzde 79'unun Kelkit, Köse ve Şiran ilçelerini kapsayan Yukarı Fırat Havzasında, yüzde 21'inin Merkez, Torul ve Kürtün ilçelerini kapsayan Harşit Havzasında yer aldığını söyledi.

Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme projesinin tüm ilçelerde yem bitkileri üretim alanlarının genişletilerek yem üretim maliyetlerinin düşürülmesi, kaba yem açığının giderilmesi, mevcut mera alanları üzerindeki otlatma baskısının azaltılması amacıyla yüzde 70'i İl Özel İdare Kaynaklarından finanse edildiğini kaydeden Edip Birşen, "Hayvan yetiştiriciliğinde maliyetin yüzde 60-70'i yem girdisidir. Kaba yeme dayalı hayvan besleme yapmayan işletmelerinin kar etmeleri mümkün değildir. Et meselesi ot meselesidir. Bunun için ilimizdeki çayır ve mera alanlarına sahip çıkmamız, doğru kullanmamız ve yem bitkileri ekim alanlarımızı artırmamız gerekmektedir" dedi.

Törende konuşan önder çiftçi Çetin Savaş da her yıl organize edilen yem bitkileri yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projesi kapsamında dağıtılan tohumların hayvanlar için gerekli olan kaba yem temininde büyük bir avantaj sağladığını belirterek, “İşletme giderlerimizin yüzde 70’ini yem maliyetleri teşkil ediyor. Bu açıdan yüzde 70 hibe ile bizlere teslim edilen tohumlar hayvanlarımızın beslenmesine büyük katkıda bulunuyor. Şahsım ve çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İl Özel İdaresi kaynaklarıyla alınan 1 milyon lira değerindeki tohumlar yüzde 70 hibe ile üreticiye dağıtılırken, il genelinde 28 ton yonca, 36 ton korunga, 17 ton fiğ, 10,5 ton silajlık mısır, 7 ton yem bezelyesi, 3,8 ton karabuğday tohumu dağıtıldı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:00
Güneş 04:51
Öğle 12:24
İkindi 16:21
Akşam 19:48
Yatsı 21:30