banner333

banner309

Baz İstasyonları Dağların Tepelerine Kurulmalıdır

Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir, şehir merkezinde özel ve kamu binalarının çatılarında bulunan baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki zararlarına dikkat çekti.

Gümüşhane 30.01.2018, 18:10
Baz İstasyonları Dağların Tepelerine Kurulmalıdır
banner400

Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir; cep telefonu haberleşmesi için kullanılan ve elektromanyetik sinyaller yayan GSM Baz istasyonları ve aparatlarının Gümüşhane merkez ilçede özel ve kamu binalarının çatılarında çokça bulunduğunu belirterek, insan sağlığına zararlı sinyaller yayan bu istasyon ve aparatların Gümüşhane meskun alanlar içinden sökülerek Gümüşhane’nin her iki yamacındaki dağların tepelerine taşınması ve kurulması gerektiğini açıkladı.

Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir, "GSM Baz istasyonlarının sağlığa zararlarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın da kabul ettiğini ve 24.6.2017 Tarih ve 30106 Sayıl Resmi Gazete’de yayımlanan “MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KURUM AÇMA, KAPATMA VE AD VERME YÖNETMELİĞİ”ne bu konunun girdiğini belirterek şunları söyledi: “Adı geçen yönetmeliğin 5. Maddesin (c) bendine göre : “Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki okul, merkez, pansiyonun duvarından en az 100 m uzaklığa kadar orta/yüksek gerilim hattı, baz istasyonu bulunmaması gerekmektedir.” Bu ifadeler bile; Milli Eğitim bakanlığı tarafından BAZ istasyonlarının zararlı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.Hal böyle olunca; Gümüşhane merkez ilçe içinde kurulu bulunan GSM baz istasyonlarının okul binalarına 100 metreden yakın mı uzak mı olduğu ilgili kurumlarca denetlenmeli, tespitleri yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. GSM baz istasyonlarının veya aparatlarının teknik açıdan meskun mahaller içinde binaların çatılarına konulması zorunluluğu Gümüşhane için söz konusu değildir. Çünkü Gümüşhane’nin her iki yamacının tepeleri teknik olarak GSM yayınları için daha müsait yerlerdir. İlgili firmalar yapacakları küçük maliyetli yatırımlardan kaçınıp, işin kolay yönünü tercih ederek çocuklarımızın, öğrencilerimizin ve halkın sağlığını riske atmamalıdırlar. Bu önemli konuya, gerek GSM firmalarının, gerekse, denetim kurumları ile vatandaşlarımızın ve özellikle Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52