banner333

banner309

Aile İçi İletişim Semineri verildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaklaşan SBS, YGS ve LYS sınavları öncesinde 20-21 ve 22 Şubat tarihlerinde bir dizi konferans ve seminer etkinliklerine start verdi.

Gümüşhane 21.02.2013, 14:52
Aile İçi İletişim Semineri verildi
banner400

 İlk olarak 20 Şubat 2013 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi’nde öğrenci velilerine yönelik Kişisel Gelişim Uzmanı ve Tarihçi Yazar Mustafa Turan tarafından Aile İçi İletişim semineri verildi.

Seminere Vali Dr. Yusuf Mayda, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, Eğitim Denetmenler Başkanı Şahmettin Kaya, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Olgun, Şube Müdürleri İbrahim Taş, Murat Eskicioğlu, Nusret Bulut, Abidin Merdan, Rasim Alkaç, Cemalettin Karabulut, İsmail Hayal, okul müdürleri ve veliler katıldı.

 Seminer öncesi İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş; Valiliğimizin himayesinde bir dizi seminer etkinliğini başlatmış bulunuyoruz. Bu programa iştirak eden siz değerli velilerimize teşekkür ediyoruz. Siz bize güvenerek çocuklarınız teslim ettiniz bizlerde sizin güveninizi boşa çıkarmamak adına gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu programlar arzu ettiğimiz istek ve desteği sağlayacaktır. Diğer bir önemli husus Sayın Valimizin hemen her fırsatta eğitimle ilgili çalışmalarımızda bizlere sonsuz desteğini görüyoruz. Eğitime bu derece önem vermesi, kendi yavrularını bize güvenerek devlet okullarına teslim etmesi bize olan güveninin göstergesidir. Bizde bu güvene layık olmak için tüm ekibimizle çok çalışacağız ve siz değerli velilerimizin de desteğiyle başarıya birlikte ulaşacağız” dedi.

            Kişisel Gelişim Uzmanı ve Tarihçi Mustafa Turan; Toplumun temeli ailedir. Anne, baba ve çocuklar ise aile şirketinin en önemli unsurlarıdır. Eğitimin amacı; iyi insan, iyi vatandaş ve vasıflı insan gücü yetiştirmekse eğer eğitimin altyapısının kesinlikle ailede atılması elzemdir. Zekâ ve karakter eğitiminin % 80’i 6 ve 7’li yaşlarda oluştuğuna göre demek ki aile eğitimin ana merkezidir. Ve hatta yapılan araştırmalara göre eskiden eğitim anne karnında başlarken şimdi annenin annesinin karnında başlamaya kadar gitmektedir.

Tabiri caizse raketin biri ailede diğeri okulda olduğuna göre iyi paslaşmalar çocuğun eğitiminde mükemmeli yakalamasını sağlayacaktır. O yüzden aile içindeki ilişkiler rakip formatında değil ekip formatında olmalıdır. Suçlu ararken dikkat edin ki parmağınız muhatabınızı gösterirken diğer üç parmak suçun kendinizde olduğunu ispatlar gibi sizi göstermektedir. 

 Çocuğunun başarısı için psikiyatristlerin yolunu tutanlar çocuğunu suçlarken aslında çocukların % 50 gibi bir yekûnunda hiçbir probleme rastlanmamakta bilakis ailenin hatalı olduğu ortaya çıkmaktadır. Beşiği sallayan el dünyaya hükmediyorsa eğer o zaman toplumun temeli gerçekten ailedir. Eğitim uzun bir süreçte çaba, emek, gözyaşı, ter ve sevgi isteyen bir olgudur. Tıpkı bambu ağacı misali temelleri 5 yıl gibi uzun bir süreçte atılan ancak semeresi birkaç haftada kendini gösteren bir gelişim evresi olması gibi. Gönüllerin fethi kılıçların fethinden önce geliyorsa eğer o zaman anne ve babalar olarak önce evlatlarımızın kalplerini fethetmeliyiz. 

 Eylemler söylemlerden önde gelir. Bir evde anne başka baba başka dilden konuşursa o ailede bir sorun vardır demektir. Eğri cetvelden doğru çıkmayacağına göre aile olarak çocuklarımıza çok doğru ve güzel bir model olmalıyız. Yüz kere söylemek yerine bir kere örnek olmak en kalıcı ve en doğru davranıştır. 

  Program sonunda Gümüşhaneli velilere teşekkür eden Gümüşhane Valisi Sayın Dr Yusuf Mayda Mustafa Turan’a plaket ve çiçek takdim etti. Verdiği özlü bilgilerin Gümüşhaneli velilerimizde ve öğrencilerinde kalıcı izler bırakacağının altını çizerek Turan’a teşekkür etti. 

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51