banner333

banner309

Gümüşhane Üniversitesi’nde Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

Gümüşhane Üniversitesi’nin 15’inci Kuruluş Yıl Dönümü ve 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, gerçekleştirilen bir dizi etkinlikle beraber coşkulu bir şekilde kutlandı.

Gümüşhane Üniversitesi 19.06.2023, 08:44
Gümüşhane Üniversitesi’nde Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi
banner400

Gümüşhane Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine Gümüşhane Vali Vekili Ali Recai Yerlikaya, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Garip Aykanat, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Füsun Terzioğlu, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb İsmail Gökçek, Baro Başkanı Av. Metin Aslan, İl Emniyet Müdür Vekili Mücahit Kaya, Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas, Cumhuriyet Savcısı Zülfikar Ünal, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akif Cinel, Aydın Doğan Vakfı Temsilcisi Eğitim Müdürü Nilgün Yorgancılar Erekli, ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve onların aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlanan törende saygı duruşu sırasında slaytta 6 Şubat depremlerinde kaybettiğimiz öğrencilerimizin fotoğrafları yansıtıldı. Duygu dolu anların yaşandığı törende, Üniversitemizin 15. yıl dönümüne özel olarak hazırlanan tanıtım filmi izleyenlerden büyük alkış topladı.

Tanıtım filmi gösteriminin sonunda üniversite ve fakülteler birincisi İlahiyat Fakültesi öğrencimiz Kübra Taşar, yaptığı mezuniyet konuşmasında şunları söyledi: “Öğrencilik hayatımız bitmiş olsa da ilim yolunda ilerleyecek olan bizler öğrenme vazifemizi her alanda devam ettirmeliyiz. Çünkü biz cılız bir mum ışığı kadar, ışık saçan ya da aydınlığıyla gözümüzü kamaştıracak olan gelecek nesillerin mimarları olacağız. Bunun için de gençken ilim ağacımızı dikeceğiz ki ihtiyarlığımızda da gölgesinde barınacağımız bir ağacımız olacak. Hazreti Ali'nin de dediği gibi ilim, maldan daha hayırlıdır. Mal harcamakla biter, ilim ise paylaşmakla artar. Bizler de bitecek olan mal peşinde değil, paylaştıkça artacak olan ilmin peşinde koşan ilim sahipleri olmalıyız. Değerli arkadaşlarım, bugün yeni hayatımızın hep birlikte ilk adımını atıyoruz. Geleceğimizi güzelleştirmek için hepimiz çok çalıştık ve senelerce emek verdiğimiz bu yolun son virajındayız. Unutmayalım ki her yeni başlangıç, yeni bir umudu da beraberinde getirir. Bugün burada olan siz kıymetli misafirlerimize, değerli hocalarıma, sevgili arkadaşlarıma ve her zaman yanında olarak buralara kadar gelmeme vesile olan anneme ve babama ve desteklerini benden esirgemeyen sevdiklerime en içten teşekkürlerimi sunuyorum.” Öğrencimiz Kübra Taşar, konuşmasının ardından tüm mezunlar adına mezuniyet kütüğüne plaka çaktı.

Törende mezunlara seslenen Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek yaptığı konuşmasında şu noktalara vurgu yaptı: “2008 yılında kurulmuş olan Üniversitemiz, en genç devlet üniversitelerimiz arasında yer alıyor. Zaman çabuk geçiyor, bugün 15’inci yıl dönümünü kutladığımız Üniversitemizin inşallah 30’uncu, 50’inci yıl dönümlerinde artan başarılarıyla kutlanmaya devam eder. Üniversitemiz 15’inci yılında 7 fakülte, 1 lisansüstü eğitim enstitüsü, 2 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu, 14 uygulama ve araştırma merkezi, 12 koordinatörlük ve 20500 civarında öğrenciye ulaşmış durumdadır. 646 öğretim elemanımız ve 275 idari personelimiz, Üniversitemizin başta eğitim öğretim olmak üzere bütün faaliyetlerine katkı sunuyor. Saygı duruşunda da gösterildiği üzere maalesef 6 Şubat depremlerinde diğer birçok üniversitelerimizde olduğu gibi Üniversitemizde de hayatını kaybeden sevgili öğrencilerimizin fotoğraflarıydı. Bu vesileyle de yaşanan depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, halen tedavileri devam etmekte olan yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Deprem bölgesinde 4586 öğrencimiz vardı ve maalesef ki 20 öğrencimizi bu depremlerde kaybettik. Mart ayı sonu itibariyle de öğrenci ailelerimizi ziyaret ettik. Bu ziyaretler sonucunda da facianın boyutunu çok daha derin olduğunu fark ettik. Bütün kamu kurumlarımız, üniversitelerimiz ve diğer kuruluşlarımız gibi Üniversitemiz de gönüllü öğretim elemanlarımız, teknik elemanlarımız, öğrencilerimiz ve 2022 yılı Mayıs ayında Türkiye’de ilk kez AFAD tarafından Kastamonu’da düzenlenen ‘Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Yarışması’nda birinci olan ekibimiz ile deprem alanında arama kurtarma ve lojistik faaliyetlerinde ve hasar tespit çalışmalarında görev aldık. Bu vesileyle de gönüllü olarak görev alan tüm akademik idari personelimiz ve öğrencilerimize en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum.

Gerek salgın ve gerekse de deprem sırasında teknolojinin üniversitelerde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandığını gözlemledik, takip ettik. Hayatın her alanında olduğu gibi yükseköğretimde de teknoloji artık çok yoğun olarak kullanılıyor. Öyle ki bir taraftan çevrim içi platformlarla eğitim öğretim faaliyetlerini devam ettirilmesi, diğer taraftan sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik gibi yeni yaklaşımlarla artık sadece sınıflarda, amfilerde, fakültelerde, yüksekokullarda eğitim öğretim faaliyetinin yürütülmeyeceğini hep birlikte gözlemledik. Gümüşhane Üniversitesi olarak henüz salgın başlamadan önce Yükseköğretim Kurulumuzun Dijital Dönüşüm Projesi’nin bir ortağı olarak altyapımızdaki hazırlıklarımızı zaman kaybetmeden başlattık. Yükseköğretim Kurulu Başkanımızın üniversitelerde eğitim öğretimin uzaktan yapılmaya başlayacağını duyurmasının üçüncü gününde altyapımızı bu faaliyetleri aksatmadan yürütecek seviyeye gelmişti. Bu vesileyle de Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Koordinatörümüze ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

Üniversitemiz 15 yaşında. 2023 yılının ilk altı aylık döneminde sizlerin de duyunca mutlu olacağınız başarılarımızın birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum:

Ocak ayı içerisinde 29’uncusu düzenlenen Uluslararası Gıda ve Yiyecek-İçecek Fuarına ilk kez katılan Üniversitemiz Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü öğrencileri ‘Üniversiteler’ kategorisinde hazırladıkları menü ile Türkiye ikincisi oldular.

Nisan ayında Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde Ankara Yaşar Doğu Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ÜNİLİG Güreş Türkiye Şampiyonası’nda Üniversitemiz Güreş Takımı Grekoromen stilde birinci oldu. Üniversitemiz Hentbol Erkek Takımı, ÜNİLİG Hentbol Süper Lig Terfi Müsabakalarında şampiyon olarak birinci sırada Süper Lige yükseldi. Hentbol Erkek Takımımız çıktığı 5 maçta rakiplerini yenerek, namağlup olarak Üniversite Sporları Hentbol Süper Lig Yükselme Müsabakaları şampiyonu oldu. Son olarak da Haziran ayında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından oluşturulan ve ilki 2016 yılında yayınlanan ‘Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi’ adlı raporda Üniversitemiz 35 bilim alanında ülke bazında sıralamada kendisine yer buldu. ‘Madencilik teknolojileri’ alanında 200 üniversite arasından 31 üniversitenin yer aldığı araştırmada Gümüşhane Üniversitesi bu alanda 1’inci bölgede Hacettepe, ODTÜ, İTÜ, KTÜ gibi köklü üniversitelerin bulunduğu 11 üniversite arasından kalite ortalamasında 4 ve hacim ortalamasında da 5’inci sırada yer aldı. Bu başarılarda emeği geçen tüm öğretim elemanlarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.

Sevgili öğrencilerimiz, bizler yarınki rekabete Üniversitemizi hazırlarken ve geliştirirken sizlerin başarılarıyla da gurur duyacağız. Çok kıymetli mezunlarımızın sizlerin bugünlere gelmenizde asıl emeği olan ailelerinize, ülkenize değer vermenizi ve unutmamanızı arzu ediyoruz.

Bu mezuniyet törenlerinde bizleri yalnız bırakmayan Aydın Doğan ve Vakfımızı temsilen Nilgün Yorgancılar Erekli ve Candan Fetvacı hanımefendiye her zaman yanımızda olduklarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Mezuniyet töreni etkinliklerimizin düzenlenmesinde bir haftadan fazladır yoğun gayret gösteren başta Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ferkan Sipahi olmak üzere mezuniyet töreni hazırlık sürecine katkı sağlayan bütün akademik ve idari personelimiz ile görevli öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.

Sevgili mezunlarımız, kıymetli ailelerimiz, değerli misafirlerimiz, buradan öğrencilerimize şunu söylemek istiyorum: Yolunuz, bahtınız açık olsun; mezuniyetiniz hayırlı olsun.”

Rektörümüz gerçekleştirdiği mezuniyet konuşmasının ardından 6 Şubat depreminde şehit olan öğrencilerimizi temsilen Üniversitemiz İİBF Maliye bölümü 4. Sınıf öğrencimiz şehit Onur Yılmaz’ın babası Serdar Yılmaz’a plaket takdiminde bulundu.

Törende konuşmasını gerçekleştiren Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ise ilimizin marka değerine sahip Gümüşhane Üniversitesi’nin başarılarından dolayı gururlu olduklarını dile getirdi. Çimen konuşmasının devamında; “81 ilde üniversite olmasının liderliğini yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a buradan şükranlarımı sunuyorum. Gümüşhane Üniversitemiz 2008 yılında kurulduğu günden bugüne yaklaşık 20 bin öğrenciye ulaştı. Gümüşhane merkezde her üç kişiden birisi öğrencidir. Üniversitemizin yakaladığı bu başarılar bizleri çok sevindiriyor. Tüm bunların yanında şehrimizi güzelleştiren Uluslararası öğrencilerimiz, ilimize renk kattılar. Bunlara sebep olan başta Gümüşhane Üniversitesi Rektörümüze ve ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları düzeyinde başarı gösterip, Üniversitemizde ilk üçte yer alan öğrencilerimize protokol tarafından ödülleri takdim edildi. Ek olarak Üniversitemiz Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde Doktora programını bitirenler ile 2022-2023 öğretim yılında Gümüşhane Üniversitesi Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen Uluslararası Öğrencilere Yönelik Türkçe Dil Eğitimi programını başarı ile tamamlayan öğrencilerimize de başarı belgeleri ve plaketleri verildi.

Tören, İletişim Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Kaan Gez’in mezun öğrencilere mezuniyet yemini okutması ve öğrencilerin kep atmasıyla birlikte sona erdi. Tören sonunda öğrenciler ve aileleri, Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü önünde gerçekleştirilen Uluslararası öğrencilerimizin düzenlediği ‘Kültür Tanıtımı ve Müzik Gösterisi’ni izlediler.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52