banner333

banner309

Gümüşhane Belediyesi'nden Hastane Yolu Açıklaması

Ercan Çimen: ‘Ranta izin vermedik, imar verdik’

Sağlık 24.05.2022, 09:16
Gümüşhane Belediyesi'nden Hastane Yolu Açıklaması
banner400

Gümüşhane Belediyesi'nden Hastane Yolu Açıklaması

‘Ranta izin vermedik, imar verdik’

Gümüşhane’mizde yapımına 2012 yılında başlanan, 2015 yılında tamamlanan ve geçtiğimiz yıl hizmete açılan yeni Gümüşhane Devlet Hastanesi’nin yolunun kapatılmasına ilişkin kamuoyunu yanıltıcı bilgiler verilmektedir.

Belediye Meclisi’mizce söz konusu alanda imar düzenlemesi yapılmış ve yapılan imar düzenlemesi sonrası yol sorunu çözüme kavuşturulmuştur. Ancak söz konusu alanda yapılan imar planını uygun bulmayan arsa sahiplerinden bir kişi yolu ulaşıma kapatmış sonra yine açmıştır.

Yeni hastane bölgesindeki parseller 2007 yılında onaylanan imar planı ile Kent Parkı olarak tescillenmiştir. Söz konusu alanlar 2014 yılında Emsal Koç isimli şahıs tarafından ortakları Ramazan Gergin ve Zakir Bildik ile satın alınmıştır. Parseller Yeni Devlet Hastanesi yanında olduğundan dolayı daha sonra hastane yolu için imar çalışmaları yapılmış ve kamulaştırma bedeli belirlenme aşamasına geçilmiştir. Söz konusu kişi, bu bedelin yüksek çıkması için çeşitli yollara da başvurmuştur. Kendisine ait olan hastane yol ayrımında bulunan ve imar planında yol ve refüj olarak görünen parseli başka bir kişiye emlak değerinden yüksek bir bedelle satış yapmıştır. Ayrıca İl Özel İdaresi’nin sarı köprü olarak adlandırılan alandaki park alanının satış ihalesine de girmiş bedeli yükselterek ihalesini almış ve teminatını yakarak çekilmiştir. Bu iki girişim kamulaştırma tutarını yüksek göstermek içindir.

Belediye Meclisimiz, 2016 yılında söz konusu alana imar verilmiş ancak kamulaştırma yapılması planlanmasından dolayı 2017 yılının sonunda bu imarı iptal edilmişti. Daha sonra tekrar kamulaştırma kararı alındı. Ancak adı geçen şahıslarca Belediyemiz ve İl Özel İdaresi’ne dava açıldı. Belediyemize açılan davada yaklaşık 7 milyon lira olarak tespit edilen kamulaştırma bedeli çıkarılmış 3 ay sonra da yer sahiplerince mahkeme ile kararı Meclis kararı yeniden iptal ettirilmiştir. Gelinen süreçte kamulaştırma koşulları oluşturulmadığından dolayı yeniden imar düzenlemesi yapılmıştır. Hastane yolunun geçtiği parsellerin yapılaşmaya uygun alanları kent parktan çıkarılarak imara açılmış ve çalışmalar bu şekilde devam etmektedir. Kurumumuz söz konusu alanda kanunlar çerçevesinde gerekli imar planını düzenlemiş ve onaylamıştır. Adı geçen şahısların kurumları zor durumda bırakmak istemeleri ve çözüm üreten Belediyemize sürekli engel çıkarmalarının yanında mağdur olduklarını da iddia etmeleri anlamsızıdır. İlgili şahsa ait olan ve 52 bin 875 m2 kent parkı olarak görülen alanda yapılan imar düzenlemesi ile 15 bin 76 m2’si yol ve park alanı, 37 bin 799 mt2’si de 3 kat konut ve ticaret alanı olarak planlanmıştır.

Söz konusu kişi aynı parseller içerisinde bulunan ve akrabalık bağlarım olduğu gerekçesi ile imarda öncelik tanıdığını iddia ettikleri kişilere de aynı şekilde imar hakkı tanınmıştır. Bu kişilerin yerleri dedelerinden miras olarak kalmıştır. Sonradan hak sahibi olarak parselleri almamışlardır.

Bu kişilere ait olan ve intikalleri yapılmamış halde 24 hissedarı bulunan parsellerin toplamı 6 bin mt2’dir. Buranın 2 bin 916 mt2’si yapılaşmaya uygun alan olarak imara açılmıştır. Geri kalan 3 bin 84 mt2lik kısmı da yol ve yeşil alan olarak planlanmıştır.

Öte yandan Emsal Koç isimli şahsın söz konusu alanların kamulaştırılması için Belediyemize 3 milyon liralık kaynak aktarıldığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Maliye Bakanlığımızdan kamulaştırma için ödenek istedik ancak istediğimiz ödenek gelmemiştir. Bu paranın gelmiş olması halinde yine bu miktar kamulaştırma için harcanabilir. Aksi taktirde 1 kuruşu bile başka harcama için kullanılamaz.  Belediyemize gelen her ödenek için nasıl harcama yapılacağı kanunlar çerçevesinde açıkça belirlenmiştir. Ayrıca Belediyemiz tüm imar uygulamalarında kimseye çıkar ve rant sağlamamıştır. Belediye olarak biz rant değil, imar verdik. Hastane için şehrin menfaatleri doğrultusunda en uygun imar planını düzenledik. Şahısların kendi istekleri doğrultusunda imar düzenlemesi yapılmadığı için çeşitli yollara başvurmaları da manidardır.

Toplumu yanıltıcı açıklamaları ve kurumumuzu küçük düşürücü ifadeleri dolayısıyla söz konusu kişiler hakkında hukuki sürecin başlatılacağını da belirtmek isterim.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım.

Ercan Çimen

Gümüşhane Belediye Başkanı

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 28 Mayıs 2024
İmsak 02:57
Güneş 04:49
Öğle 12:24
İkindi 16:21
Akşam 19:50
Yatsı 21:33