banner333

banner309

Renkler Nasıl Kombinlenir: Hangi Renk Hangi Renkle Uyumludur?

Moda 18.05.2021, 10:17
Renkler Nasıl Kombinlenir: Hangi Renk Hangi Renkle Uyumludur?
banner400

Renkler Nasıl Kombinlenir: Hangi Renk Hangi Renkle Uyumludur?

Renk kombinleri; logolardan modaya, dekorasyondan sanata birçok alanda karşımıza çıkıyor ve hepimizin az ya da çok aşina olduğu bir konu. Renkleri kombinlerken kimi zaman aynı tonlara kimi zaman ise kontrast renklere başvurulabilir. Bu kombinleme sırasında genel geçer kabul edilen birkaç doğru bulunuyor. Bunlar; tek rengin kullanıldığı monokromatik renk kombinleri, renk skalasında birbirine karşılık gelen tamamlayıcı renk kombinleri ve birbirine benzeyen renklerin kullanıldığı benzer renk kombinleri olarak biliniyor. Aşağıdaki içeriğimizde hangi renklerin birbiri ile uyumlu olduğunu sizler için inceledik.

Hangi Renk Hangi Renkle Uyumludur?

Moda dünyasına ayak uydurmak için renklerin dilinden iyi bir şekilde anlamak gerekir. Renkler çoğu zaman hakkınızda sandığınızdan çok daha fazla ipucu verir. Modaya ayak uydurmak ve kendinize en uygun renkleri öğrenmek için tüm detaylar yazımızın devamında. Kıyafet, aksesuar ve takılar hepsinin sahip olduğu renkler bambaşka anlamlara sahiptir. Eğer kendinize yakışan renk tonlarını bilmiyorsanız, çok beğendiğiniz bir tişörtü alsanız da üzerinizde tam istediğiniz gibi durmayabilir. Çoğu zaman bunun sebebi kendinize uygun renk kombinleri arasından bir tercihte bulunmamış olmanızdır. Kendi cilt, göz, kaş ve saç renginize uygun renkleri tercih etmek sizi olduğunuzdan çok daha güzel ve canlı gösterecektir. Peki renk kombinleri neden bu denli güçlü bir etkiye sahip?

Moda dünyasında renk kategorileri, sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrılır. Sıcak renkler; sarı, turuncu, pembe, kırmızı ve kiremit iken soğuk renkler; lacivert, mavi, mor, turkuaz, yeşil ve açık yeşildir. Siyah, beyaz ve gri ise nötr renkler olarak adlandırılır. Bu nedenle nötr renkler diğer renkler ile birlikte çizgili, kareli veya puantiyeli desenlerde rahatlıkla kullanılabilir. Renkler aynı zamanda birincil, ikincil ve üçüncül renkler olarak üç kategoriye ayrılır. Birincil renkler içerisinde; sarı, mavi ve kırmızı yer alırken ikincil renkler içerisinde; yeşil, turuncu ve mor bulunur. Üçüncül renkler içerisinde ise bordo, turkuaz ve çivit vardır.

Siyah İle Uyumlu Renkler - Siyah Renk Giyim Kombinleri

Siyah, renk kartelasında nötr renkler arasında yer alır. Bu nedenle tüm renk kombinleri ile uyumludur. “Siyah ile uyumlu renkler nelerdir?” diye baktığınızda oldukça geniş bir yelpaze karşınıza çıkar. Yaz aylarında ışığı çekmesinden kaynaklı olarak çok fazla tercih edilmese de zamansız parçaların çoğu siyah renkte üretilir. Her daim moda olan ve kullanışlı bir renk olan siyahı; kırmızı, mavi, sarı, pembe, turuncu ya da herhangi bir başka renk ile birlikte isterseniz star parçada isterseniz aksesuarda kullanabilirsiniz. Siyah renk kombinleri, sizi daima şıklığa götürür.

Siyah pantolon, erkek gömlek, blazer ceket ya da mini bir elbise dolabınızda mutlaka bulunması gereken parçalardır. Giysilerin yanında siyah bir baget çanta, hem spor hem de şık kombinlerinizde size eşlik edebilir. Siyah stiletto ayakkabı modelleri ise her daim trend olan bir modeldir. Yaz aylarında siyah ile neon yeşil ve sarı gibi canlı renk kombinleri oluşturarak tarzınızı tamamlayabilirsiniz.

Beyaz İle Uyumlu Renkler - Beyaz Renk Giyim Kombinleri

Nötr renklerin bir diğeri ise beyazdır. Aynı siyah ve gri gibi renk kartelasında yer alan bütün renkler ile birlikte kolayca renk kombinleri yapılabilir. Bu nedenle beyaz ile uyumlu renklere bakıldığında spesifik renkler bulamazsınız. Beyaz, özellikle yaz aylarında keten kumaşlarda tercih edilen bir renktir. Diğer yandan saten yazlık elbiselerde de sıkça tercih edilir. Beyaz elbise kombinleri, farklı kumaş ve modellere göre gündüz ve gece şıklığına kolayca taşınabilir. Mavi, kırmızı ve siyah renkler ile öncelikli olarak kombinleyebileceğiniz beyaz, yaz aylarının vazgeçilmezidir. Beyaz basic tişört modelleri, yaz aylarında kolayca jean şortlar ile kombinlenebilir. Bu sayede rahat ve şık bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Yeşil İle Uyumlu Renkler - Yeşil Renk Giyim Kombinleri

Yeşil, mavi ve sarı rengin karışımıdır. İkincil renk kategorisinde yer alan yeşil, doğanın rengi olarak adlandırılır. İlkbahar ve yaz aylarında sıkça tercih edilen yeşil ile birçok renk kombinleri yapabilirsiniz. Yeşil, ara bir renk olduğu için mavi ve sarı oranına göre farklı tonları vardır. Mint yeşili, su yeşili, koyu yeşil, açık yeşil ve fıstık yeşili gibi birçok farklı tonu bulunur. Yeşil ile uyumlu renkler; sarı, kahverengi, gri, krem, siyah ve beyazdır. Bunların yanı sıra yeşille uyumlu renkler arasında pembe ve mor gibi renkler de bulunuyor. Yeşil bir erkek pantolonun üzerinde kullanacağınız kahverengi bir gömlek ile şıklığı yakalayabilirsiniz.

Mavi İle Uyumlu Renkler - Mavi Renk Giyim Kombinleri

Mavi, birincil renklerden biridir. İkincil ve üçüncül renkler, birincil renklerin karışımı ile elde edilir. Bu nedenle gözünüz tam olarak seçemese bile hemen hemen her renk içerisinde mavi bulunur. Mavi gökyüzünün rengi olmasından kaynaklı yaz ve ilkbahar dönemlerinde yapılan renk kombinleri sırasında sıkça tercih edilir. Mavi ile uyumlu renkler kırmızı, turuncu, sarı, pembe, mor, siyah, beyaz, gri, krem ve bej gibi renklerdir. Beyaz ceket kombininde bahar aylarında bebek mavisi basic tişörtler tercih edebilirsiniz.

Lacivert İle Uyumlu Renkler - Lacivert Renk Giyim Kombinleri

Lacivert ile uyumlu renkler; camgöbeği, sarımsı-yeşil, gri, beyaz, siyah, açık sarı, turuncu ve kırmızıdır. Lacivert, koyu bir mavi tonudur. Bu renk, genellikle abiye elbiselerde kullanılırken son dönemlerde günlük giysilerde de sıkça kullanılmaya başlandı. Kontrast renkler kombinlemek istediğinizde lacivert ile sarı ya da turuncu gibi birbirine ters renkleri tercih edebilirsiniz. Zıt renklerin uyumundan yararlanarak dikkat çekici renk kombinleri oluşturabilmeniz mümkün. Lacivert pantolon üzerinde sarı bir gömleği rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Kırmızı İle Uyumlu Renkler - Kırmızı Renk Giyim Kombinleri

Kırmızı, diğer ana renklerden biridir. Kırmızıya yakışan renkler arasında sarı, beyaz, yeşil, mavi ve siyah bulunuyor. Kırmızının dikkat çeken bir renk olması nedeniyle beraberinde daha minimal renkler kullanılır. Renk kartelasındaki karşıtı ise yeşildir. Birbirini nötrleyen renkler olarak adlandırılan karşıt renkleri, kontrast renk kombinleri oluşturmak istediğinizde kullanabilirsiniz. Kırmızı ile uyumlu renkler arasında aynı zamanda krem, bej gibi beyaz ve sarı karışımı renkler de yer alır. Canlılığın rengi olarak bilinen kırmızı, bahar aylarında da sıkça tercih edilen renkler arasındadır. Kırmızı bir elbisenin üzerine alacak olduğunuz siyah çanta ve ayakkabılar ile o günün en dikkat çekeni siz olabilirsiniz.

Turuncu İle Uyumlu Renkler - Turuncu Renk Giyim Kombinleri

Turuncu, ara renklerden bir diğeridir. Kırmızı ve sarı rengin karışımı olan turuncu tıpkı yeşil gibi ara renk olmasından kaynaklı birçok farklı tona sahiptir. Turuncu ile uyumlu renkler ise mavi, leylak, menekşe, beyaz ve siyahtır. Yaz aylarında floral desenlerde sıkça kullanılan turuncu renk, genel olarak kırmızı ve tonlarını içeren renk kombinleri ile çok fazla kullanılmaz. Ayakkabı, çanta gibi tamamlayıcı parçalarda sıkça tercih edilir. Yeşil floral desenli bir elbisenin altında kullanacağınız turuncu ayakkabılarla yazın canlılığını sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Bordo İle Uyumlu Renkler - Bordo Renk Giyim Kombinleri

Bordo, üçüncül renkler kategorisinde yer alır. Mor rengin koyu tonu olarak adlandırılan bordo ile uyumlu renkler; sarı, mavi, beyaz ve gri gibi renklerdir. Bordo, sonbahar ve kış rengi olarak adlandırılır. Giysilerinizde genellikle kalın yün kazak ve boğazlı kazak modellerinde tercih edebileceğiniz bir renktir. Öte yandan ayakkabılarda da sıkça tercih edebileceğiniz renklerden biridir. Abiye elbiseler arasında hem kış hem de yaz aylarında tercih edilir. Saten kumaşlardan üretilen abiye modelleri yaz aylarında, kadife kumaşlardan üretilen abiye modelleri ise genellikle kış aylarında tercih edilir. Bordo bluzun altına kombinleyeceğiniz bej bir pantolon ile trend bir kombin elde etmiş olursunuz.

Mor İle Uyumlu Renkler - Mor Renk Giyim Kombinleri

Mor, ikincil renklerden biridir. Kırmızı ve mavinin karışımı ile oluşan renklerden biri olan mor renk; bordo, mürdüm, lila gibi farklı tonlara sahiptir. Mor ile uyumlu renkler ise gri, beyaz, lila, sarı ve kahverengidir. Mor rengin anlamına bakıldığında asalet ve zenginlik olduğu görülür. Bu nedenle genellikle abiye elbise modellerinde daha sık kullanılır. Mor renk, son dönemlerde ayakkabılarda da sıkça kullanılmaya başlandı. Mor bir dolgu topuk ayakkabının üzerine giyecek olduğunuz zümrüt yeşili bir elbiseyle modanın nabzını tutabilirsiniz.

Pembe İle Uyumlu Renkler - Pembe Renk Giyim Kombinleri

Pembe, farklı tonlara sahip bir diğer renktir. Şeker pembesi, bebek pembesi ve fuşya gibi farklı pembe tonları vardır. Pembe ile uyumlu renkler ise kahverengi, beyaz, mint yeşili, zeytin yeşili, gri, turkuaz ve bebek mavisidir. Bu renk genel olarak kadınlar ile özdeşleşen bir renk olsa da son dönemlerde erkeklerin de sıkça renk kombinleri içerisinde tercih ettiği bir ton olmaya başlamıştır. Pembe bir gömlek altına kullanabileceğiniz açık mavi bir jean pantolon ile günlük ve şık bir kombin elde etmiş olursunuz.

Kahverengi İle Uyumlu Renkler - Kahverengi Renk Giyim Kombinleri

Kahverengi, açık ve koyu olarak ikiye ayrılır. Parlak mavi, krem, pembe, açık kahverengi, yeşil, beyaz ve bej kahverengi ile uyumlu renkler arasındadır. Sonbahar mevsiminde sıkça tercih edilen bir renktir. Aynı zamanda hardal, zeytin sarısı gibi renkler ile birlikte de renk kombinleri yapılabilir. Bu renk, baharlık elbiseler ve çizmelerde tercih edilebilir. Beyaz bir keten ile kahverengi pantolon gömlek sizi yaz günlerinde şıklığa taşır.

2021 Giyimin Trend Renkleri:

Her sene olduğu gibi 2021 yılında da Pantone yılın renklerini açıkladı. Geçtiğimiz senelerde mercan, mor ve mavi gibi renkler yılın rengi seçilirken bu sene gri ve sarı tonları yılın renkleri olarak seçildi. Aynı zamanda Pantone ilk kez 2021 yılında iki farklı rengi “Yılın Rengi” olarak seçti. 2021 Pantone renklerini makyajdan ev dekorasyonuna, giyimden aksesuara her alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birbirine yakışan renkler olan gri ve sarı, kolayca bir arada kullanılabilecek renklerdir.

Gri nötr, sarı ise ana renklerden biridir. Bu nedenle birbirleriyle ve farklı renkler ile 2021 yılı boyunca kombinleyebilirsiniz. Örnek olarak; sarı bir üstü, gri bir pantolon ya da şort ile takım yapabilirken bu renkleri, çanta ve ayakkabı gibi aksesuarlarda da kullanabilirsiniz. Yılın renklerini kullanmak modaya ayak uydurmanıza ve tarzınızı güncellemenize yardımcı olacaktır.

Ultimate Gri

Pantone’nin 2021 yılı için seçtiği renkler arasında olan ultimate gri; sakinlik, istikrar ve esneklik duygularını yansıtır. Nötr renk olmasından kaynaklı temiz ve net bir renk olan ultimate gri; kırmızı, pembe, mavi, yeşil, turuncu ve mor gibi renkler ile birlikte kullanılabilir. Yaz aylarında çanta, ayakkabı gibi aksesuarlarda sıkça kullanılabilirken kış aylarında ise genellikle kazaklar ve hırkalarda kullanılan bir renktir. Gri etek ve pantolon takımları, 2021 senesinde de ön planda olmaya devam edecek.

Canlı Sarı

Canlı sarı, 2021 yılı için seçilen diğer bir renktir. Daha önce sarı, Dünya çapında ekonomik krizin yaşandığı sene yılın rengi olarak tercih edilmişti. Bu rengin anlamı, iyimserlik ve canlılıktır. Canlı sarı, yaz ve bahar aylarında tercih edebileceğiniz eğlenceli bir renktir. Elbiseler, baskılı tişörtler ya da şortlarda canlı sarı rengini tercih edebilirsiniz. Bu giysilerin beraberinde ise sarı ile uyumlu olan renkler arasından turuncu, pembe, mor, yeşil, mavi, kırmızı gibi farklı renkleri kullanabilir ve kombininizi zenginleştirebilirsiniz.

Renkler Nasıl Kombinlenir?

Renk kombinleri genellikle mevsimlere, renklerin anlamlarına ve renk kartelasında yer aldıkları konuma göre belirlenir. Renk çemberi ya da kartelasında uyumlu renkleri bulmak için üçgen, paralel ve dörtgen gibi farklı şekiller kullanabilirsiniz. Bu sayede kolayca renk kombinleri oluşturabilir, en uyumlu renkleri bulabilirsiniz. Üçgen renk kombinleri için tercih etmek istediğiniz renkten başlayarak kartelada bir üçgen çizmeniz gerekir. Üç ana noktaya denk gelen renkler ile renk kombinleri oluşturabilirsiniz. Böylece hem üç renk kuralını uygulamış hem de birbiri ile uyumlu renkler kullanmış olursunuz.

Paralel renk kombinasyonunda ise; ikili, üçlü, dörtlü ya da beşli renk kombinleri oluşturabilirsiniz. Bu teoride en iyi sonucu ise ikili ya da üçlü renk kombinleri oluşturarak elde edebilirsiniz. Tercih etmek istediğiniz rengi sağında ya da solundaki renk ile beraber kullanarak birbiriyle uyumlu renklerden oluşan bir kombin elde edebilirsiniz. Eşkenar üçgen renk kombinasyonu tamamlayıcı renk kombinleri arasındadır. Ana rengin beraberinde iki tamamlayıcı renk kullanılır. Dörtlü renk kombinleri arasında ise bir ana, iki tamamlayıcı ve bir vurgulayıcı renk yer alır.

Beş farklı renk kombininden birini kullanarak siz de harika bir tarz oluşturabilirsiniz. Bu teknik detaylar dışında kendi cilt tonunuz, göz ve saç renginiz ile içinde bulunduğunuz mevsim renk kombinleri için önemli bir kriterdir. Örneğin yaz aylarında sarı rengi kullanmak istiyorsanız turuncu, pembe, mavi gibi canlı renkleri; kış aylarında ise bordo, koyu yeşil gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

Kontrast Renkler Nasıl Kombinlenir?

Kontrast renk kombinleri, dikkat çekmeyi seven kişiler tarafından sıkça kullanılır. Bu kombinlere örnek olarak; sarı-mor, kırmızı-yeşil, turuncu-mavi gibi renkler verilebilir. Kombinlerinize kontrast renkleri dâhil ederken dikkatli olmanız gerekir. Örneğin mavi bir etek giydiğinizde turuncu bir bluz yerine turuncu bir çanta tercih edebilirsiniz. Ana parça ve aksesuar eşleşmesi şeklinde kontrast renkleri kolayca kullanabilir ve şıklığınızdan ödün vermezsiniz. Sarı bir bluz tercih ettiğinizde beraberinde mor bir kolye kullanarak zıt ama birbirine yakışan renkler oluşturabilirsiniz.

Monokrom Nedir?

Monokrom, moda dünyası için temelde tek bir renkte oluşturulan kombinlere verilen addır. Akla ilk olarak siyah beyaz kombinler gelse de kırmızı renk ile oluşturulan monokrom renk kombinleri de oldukça fazladır. Renk kombinleri oluşturmanın yanında kendinize en çok yakışan rengi seçerek monokrom kombinler oluşturabilirsiniz. Teklik kuralı olarak da adlandırılan monokrom, desenlerde de göze çarpıyor. Bu kuralı uygularken siyah bir elbise üzerinde beyaz çizgiler kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, çanta ve ayakkabı gibi aksesuarlarda da siyah & beyaz çizgilerin devam ettirilmesi gerektiğidir. Bu sayede monokrom şıklığını en iyi şekilde yakalayabilirsiniz.

Erkekler için Renk Kombinleri

Erkekler için renk kombinlerine bakıldığında temelde kadın kullanıcılar için oluşturulan renk kombinlerinden farklı değildir. Erkek renk kombinleri içinde genellikle daha koyu renklerin tercih edildiği görülmektedir. Bugüne dek erkek modasında lacivert, siyah, gri, bordo, koyu yeşil gibi renkler tercih edilirken günümüzde kırmızı, mor, pembe, sarı gibi renkler de tercih edilmeye başlandı. Erkek modasının değişmesi ile birlikte erkekler de renk uyumları, kombin ve aksesuar kullanımı gibi detaylara daha fazla dikkat etmeye başladı. Erkek modasında kurtarıcı kombin olarak siyah pantolon ve beyaz gömlek bilinmekteyken günümüzde yeşiller, pembeler ve morlar da bu renk kombinleri arasına girmeyi başardı. Ayrıca geçmiş dönemlerde daha sade olarak üretilen tişörtler, günümüzde renkli baskı ve desenleri sıkça barındırıyor. Yeşil baskıya sahip erkek tişörtleri bordo pantolonlarınızla kombinleyebilir veya renkleri saat, ayakkabı gibi farklı aksesuarlarınızda da kullanabilirsiniz. Markastok web sitemize tıklayarak, en güzel renk kombinleri için Markastok’u ziyaret etmenizi öneririz! Keyifli alışverişler.

Giyim ve moda ile ilgili öneriler için bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz :https://blog.markastok.com/renkler-nasil-kombinlenir-hangi-renk-hangi-renkle-uyumludur/

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:07
Güneş 04:58
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:58
Yatsı 21:41