banner333

banner309

Gümüşhane’de ilk KKKA vakası Kelkit’te görüldü

Gümüşhane’de mevsimin ilk Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı Kelkit ilçesinde bir vatandaşta görülürken İl Sağlık Müdürü vatandaşları uyardı.

Kelkit 19.04.2022, 08:56
Gümüşhane’de ilk KKKA vakası Kelkit’te görüldü
banner400

"KKKA ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır"

İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, Kelkit ilçesine bağlı Akdağ köyündeki bir vatandaşta mevsimin ilk KKKA vakasının görüldüğünü belirterek, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ilimizde bahar-yaz aylarında sık görülen, önemli halk sağlığı sorunlarına yol açan ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Hastalık, genellikle kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşmaktadır. Hastalığın geliştirilmiş bir aşısı ve özel tedavisi olmadığından hastalığa yönelik eğitim çalışmalarının yürütülmesi, farkındalık oluşturulması ve halkın korunma önlemlerini uygulaması önem arz etmektedir” dedi.

"Geçen yıllar kaybettiğimiz hastalarda genellikle hastaneye müracaatın geç olduğunu gördük"

Pandemi sürecinde gerek köylerin büyük şehirlerden yoğun göç alması, gerekse eğitim çalışmalarının yapılamaması gibi nedenlerle 2020-2021 yıllarında vaka sayılarının önceki yılların iki katına çıktığını hatırlatan Yemenici, “Havaların ısınmasıyla köylerde bahçe, tarla, hayvancılık işlerinin başladığını biliyoruz. Bu dönem kenelerin aktif hale geldiği ve hastalık mevsiminin başladığı dönemdir. Tamda bu dönemde ekiplerimiz köylerde eğitim çalışmalarına başlayacaklar. Halkımızdan beklentimiz bu eğitimlere katılmaları, yapılan uyarıları dikkate almaları ve özellikle de vücuda tutunan kenelere çıplak elle dokunmadan, ezmeden bez, eldiven, poşet, cımbız kullanarak çıkarmaları, hastalık belirtileri başladığında hemen, gecikmeden hastaneye başvurmalarıdır. Geçen yıllar kaybettiğimiz hastalarda genellikle hastaneye müracaatın geç olduğunu gördük. Ayrıca vatandaşlarımızın İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinde ücretsiz dağıtılan kene ilaçlarından temin ederek sığır, koyun gibi hayvanlarını keneye karşı ilaçlamaları hastalıkla mücadelede önem arz etmektedir” diye konuştu.

Dr. Yemenici, KKKA ile ilgili şu bilgileri verdi: 

• Keneler uçmazlar, zıplamazlar, yerden yürüyerek vücuda tırmanırlar. 
• Tarla, bağ, bahçe, ahır ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı, kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmeli, açık alanlarda yere oturmak için mutlaka açık renkli örtü kullanılmalı,
• Eve dönüldüğünde kişiler kendilerinin ve çocuklarının vücudunda kulak arkası, koltuk altları, kasıklar saçlı deri ve diz arkası gibi yerlerde kene olup olmadığını kontrol etmelidir. 
• Vücuda kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak elle dokunmadan, ezmeden cımbız, eldiven, bez veya naylon poşet ile çıkarılmalıdır. Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
• Kene tutunan veya kene ile temas eden kişiler kendilerini 10 gün süreyle takip etmelidir. Ani başlayan halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtilerin görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:49