banner333

banner309

Eskişehir’deki Gümüşhaneliler 15 Şubatı Unutmuyor

Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneği 15 Şubat Gümüşhanenin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102.Yılında Birlik Beraberlik ve Dayanışma gecesi düzenledi.

Gurbet 18.02.2020, 08:58 20.02.2020, 11:43
Eskişehir’deki Gümüşhaneliler 15 Şubatı Unutmuyor
banner400

Eskişehir Öğretmenevi Mavi Salonunda düzenlenen geceye katılım yoğundu. Geceye Odunpazarı Belediye Başkanı Av.Kazım KURT, Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr.Nedim Ünal, Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Muzaffer Metintaş, Odunpazarı İlçesi Nüfus Müdürü Ahmet Çamlıbel, Odunpazarı Belediyesi Kültür ve sosyal İşler Müdürü Ebru Dedeoğlu, Sarar Şirketleri Protokol Müdürü Alaaddin Çoban, Gümüşhaneliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, İş Adamaları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Yöneticileri, Davetliler ve çok sayıda Gümüşhaneli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan kurtuluşu anma gecesinin sunuculuğunu dernek başkan yardımcısı Hüseyin Turhan yaptı.

Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneğinin 2019 yılı içerisinde yapılan faaliyetlerini anlatan sunumun ardından açılış konuşmasını yapan İrfan ATAMAN şunları söyledi:”Akşamın bu saatinde şirin Gümüşhanemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102.yıl dönümünü kutlamak için bir aradayız.Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Tarihi ipek yolunun geçtiği geçmişte Gümüşhanemiz altın madeni ile ülkemize değer katan ilim irfan sahibi insanlar yetiştiren adından bahsedildiğinde farklılıkları ve gani gönüllülükleri anlatılan altın kalpli insanların şehri Gümüşhaneye Eskişehirden selamlarımızı gönderiyoruz. Bu süreçte bizlere maddi manevi desteğini esirgemeyen hemşehrilerime teşekkür ediyorum.Porsuk ile Harşit’in dostluğu ve birlikteliğimiz daim olsun.” Dedi.

Gecede selamlama konuşması yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Av.Kazım Kurt “Gümüşhanenin düşman işgalinden kurtuluşunu yüzlerce kilometre uzaktan kutlamak Milli bir duygudur.Takdir edilmesi gereken bir duygudur. Allah bir daha bu millete o acıları yaşatmansın. Kentlerimizi ülkemizi düşman işgalinde bırakmasın. Türkiyenin dört bir yanından gelen hemşehrilerimiz bir Eskişehirlilik ruhu yaratarak yaşıyoruz. Bu çerçevede hepimiz hemşeriyiz. Hepimiz kardeşiz.İnşallah daha nice yüzyıllar birlikte devam ederiz.” Dedi.

Gümüşhane eniştesi olduğunu belirterek sözlerine başlayan Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr.Nedim Ünal gecede hemşehrileri ile bulunmaktan haz duyduğunu söyledi.

Daha sonra sırasıyla selamlama konuşmaları yapan Prof.Dr.Muızaffer Metintaş ile Odunpazarı İlçe Nüfus Müdürü Ahmet Çamlıbel duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Gümüşhane yöresine ait bir çok şiirin sahibi olan Tekeli şair mahlaslı Bilal Şahin’in okuduğu şiirler duygu dolu anlar yaşattı.

Türk Halk Müziğinin güçlü sesi Hülya Düzbaş’ın konseri ile gönüllere müzik ziyafeti çekilirken okuduğu birbirinden güzel türküler izleyicilerden alkış aldı.

Kemençe ve Davul zurna eşliğinde oynanan oyunlar ile geceye renk katan Gümüşhaneliler gönüllerince eğlenip kurtuluş gününü coşkuyla kutladılar.

Sefahan Özhan,Enes Özlü ve Ceyda Gündoğdu’nun okuduğu ağıtlar, şiirler geceye renk kattı.

Mazereti nedeniyle geceye katılamayan Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç telgraf göndererek kurtuluş gecesini kutladılar.

Gümüşhaneden.com sitesinin sahibi Mustafa Akbulut Bey’in gönderdiği pestil kömeler geceye katılanlar ikram edildi.

Toplu resimlerin çekilmesiyle gece sona erdi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52