banner333

banner309

Gümüşhane’nin Başı Dertte

Erzincan'da yaşanan felaket, Gümüşhane'nin 500 Metre üzerine taşınan 30 Bin kamyonluk hafriyatı akıllara getirdi.

Gündem 17.02.2024, 18:25
Gümüşhane’nin Başı Dertte
banner400

Erzincan İliç’te yaşanan toprak kayması tüm Türkiye’de olduğu gibi Gümüşhane’de de büyük üzüntü yarattı. Vahşi ve sorumsuzca yürütülen madencilik faaliyetleri sonucunda yaşanan faciada 9 maden işçisi toprak altında kaldı. Meydana gelen heyelanın mühendislik hataları sonucu işlenmiş toprak yığınlarının gelişigüzel depolanması sonucu oluştuğu kesinlik kazandı.

Yaşanan felaket akıllara Gümüşhane Devlet Hastanesinin bulunduğu alandan taşınan 30 Bin kamyonluk hafriyatı getirdi. Gümüşhane kent merkezinin hemen üst tarafında, eğimli araziye taşınan 1 Milyon Ton hafriyatın ilerleyen zamanlarda şehrin ve dolayısıyla da vatandaşların başını derde sokacağı iddia edilirken, yaşanması muhtemel facianın bir sonraki adresinin Gümüşhane olması halinde binlerce vatandaşın etkileneceği kaydedildi.

Gümüşhane’nin Başı Dertte
“Gümüşhane’nin, mahallemin başı tam anlamıyla dertte” ifadeleri ile muhtemel faciaya dikkat çeken Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Arzu Ay, Gümüşkoza’ya yaptığı açıklamada konu ile ilgili defalarca suç duyurusunda bulunmasına karşın bir sonuç alamadığını, İliç’te yaşananların bir benzerinin çok daha vahim sonuçlarla Gümüşhane’de yaşanabileceğini söyledi.

Gümüşhane Devlet Hastanesindeki heyelan riskinin şehrin başına taşındığını dile getiren Arzu Ay, “Gümüşhane’de hastane güçlendirme çalışması için alınan taş ve topraktan oluşan tonlarca hafriyatla, kentin üst bölümündeki yamaçta adeta bir dağ oluşturuldu. Eğimli yamaca dökülen yaklaşık 30 bin kamyon hafriyatın heyelan ederek yerleşim yerlerinin üzerine düşmesi içten bile değil. Muhtarlığını yaptığım Karşıyaka Mahallesi hafriyat dökülen alanın yaklaşık 500 metre aşağısında bulunuyor. Mahalle halkı olarak döküm işleri devam ederken itirazlarda bulunmuştuk. Toplamda 4 kez yaptığımız suç duyuruları dikkate alınmadı. Hepsi reddedildi. Vatandaşlarımız korku içerisinde, yetkililerimiz ise tehlikenin farkında değil. Döküm alanının eğimi yüzde 43 ve bu bölgeye bir milyon tonun üzerinde hafriyat döküldü” dedi.

Hafriyat sahasından gelerek mahalledeki evlere çarpan kaya bloklarının basın organlarında haber olduğuna vurgu yapan Ay, “Uyardık, dinlemediler. Kayalar evlerimize çarptı, önemsemediler. Tıpkı İliç’te olduğu gibi. Bu facia çok şükür bugüne kadar olmadı ancak gelecekte de olmayacak anlamına gelmez. Yüzde 43 eğime sahip sert zemin üzerinde 1 Milyon ton serbest malzeme var. Ağaçlandırma ile sorunu çözeceklerini sanıyorlar, yanılıyorlar. Antalya’ya yağan yağmur Gümüşhane’ye yağmış olsa, Gümüşhane’de veya yakın çevrede bir deprem olsa kim bu heyelanın olmayacağını garanti edebilir. Hafriyat döküm alanının altı maden ocakları, buralarda bir çökme olsa ne yapacaksınız? Anlatıyoruz, anlatıyoruz, biz söyleyip biz işitiyoruz” diye konuştu.

Konunun uzmanları tarafından peryodik çalışmalarla bu riskin takip edilmesi gerektiğine dikkat çeken Ay, “Yetkililerimiz nasıl bir çözüm geliştirirler bilemiyoruz ancak, bağımsız ekipler tarafından belirli aralıklarla bölgede teknik inceleme yapılmasını ve sonuçların da vatandaşlarla paylaşılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gümüşkoza Gazetesi
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:08
Güneş 05:38
Öğle 12:27
İkindi 16:09
Akşam 19:07
Yatsı 20:31