banner333

banner309

Gümüşhane MYO Öğrencileri Teknoloji Festivalinde Başarılı Oldu!

Gümüşhane Üniversitesi Gümüşhane Meslek Yüksekokulu (MYO) Elektrik ve Enerji Bölümü öğrencileri, Trabzon'da düzenlenen Trabzon Teknoloji Festivalinde (TTFEST-Trabzon) İnsansız Hava Aracı (İHA) Kategorisi'nde elemeleri geçerek final yarışına katılma hakkı kazandı ve büyük bir başarı elde etti.

Gündem 03.06.2024, 12:08
Gümüşhane MYO Öğrencileri Teknoloji Festivalinde Başarılı Oldu!
banner400

Doç. Dr. Mehmet Başoğlu danışmanlığında hazırlanan Gümüşhane MYO ekibi, 1-2 Haziran 2024 tarihlerinde Trabzon Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesi'nde düzenlenen Trabzon Teknoloji Festivaline (TTFEST-Trabzon) katıldı.

Yarışmada, otonom veya kumandalı olarak tasarlanan İHA'ların, belirlenen parkurlarda kendilerine verilen özel görevleri yerine getirmeleri hedeflendi. Gümüşhane MYO öğrencileri, İHA'larını özellikle fındık bahçeleri başta olmak üzere, kurşun kalem kalınlığından daha kalın gövdeye sahip bitkilerin sökülmesine neden olan Turunçgil Uzun Antenli Böceği'nin (Anoplophora chinensis) yapay zeka kullanarak tespit edilmesi ve sıvı ilaç püskürtülerek ilaçlanması görevine uygun şekilde tasarladı ve bu görevi başarıyla yerine getirdi.

Bu önemli başarıda öğrencileri tebrik eden Gümüşhane Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Selçuk Alemdağ, stantlarını ziyaret ederek desteklerini iletti ve "Bu başarı, öğrencilerin hem teknik bilgi ve becerilerini hem de inovasyon yeteneklerini sergilemeleri açısından büyük bir önem taşıyor" dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52