banner333

banner309

Pergel Nedir? Neden Kullanılır?

Pergel birçok alanda kullanılan gereçtir. İki çubuğun tepe noktasından birleştirip mesafeleri ölçmeye ya da çember çizmemizi daha kolay hale getirmeye sağlayan alette diyebiliriz.

Güncel 11.08.2020, 18:38
Pergel Nedir? Neden Kullanılır?
banner400

Pergel birçok alanda kullanılan gereçtir. İki çubuğun tepe noktasından birleştirip mesafeleri ölçmeye ya da çember çizmemizi daha kolay hale getirmeye sağlayan alette diyebiliriz. Tek bir modele sahip olan pergel renk seçenekleri mevcuttur. Genelde teknik resim çizimlerinde ya da matematiksel işlemlerinde kullanılır. Her türlü geometrik şekilleri de çizmeye olanak sağladığı için her türlü meslek dallarında ihtiyaç duyulur. Hata yapma olanağı sıfırdır. Doğru ve net çözümler sunar. Birbirinden farklı şekillerin birbiri arasındaki uzak mesafeyi ölçerler. Kalemi içine koyulup doğru açı noktasına yerleştirildikten sonra 360 derece sağa çevrildiği zaman kolay bir şekilde çember yapabilirsiniz.

Pergel Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Pergel kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Bunlardan biri de ölçek pergelidir. Tek çubuk üzerinde harita çizimleri yapmaya yardımcı olur. Elips geometrik şekilleri çizmek için elips pergeller kullanılır. Çember ve yuvarlakları çizmek için de noktalı pergellere ihtiyaç duyulur. Resim, heykeltıraş gibi sanatsal alanlarda üç kollu pergel kullanılır. https://www.hobi24.com/pergeller-ve-trilinler linkini ziyaret ederek bin bir modeldeki pergelleri güvenilir bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Mayıs 2024
İmsak 03:03
Güneş 04:52
Öğle 12:24
İkindi 16:20
Akşam 19:46
Yatsı 21:27