banner333

banner309

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü Tepki Gösterdi.

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü, son günlerde gazetecilere yapılan fiili saldırılara önceki gün bir yenisinin daha eklenmesine tepki gösterdi.

Gümüşhane 20.06.2017, 19:39
Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü Tepki Gösterdi.
banner400

‘Kör ve sağır olmayacağız’

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü, son günlerde gazetecilere yapılan fiili saldırılara önceki gün bir yenisinin daha eklenmesine tepki gösterdi.

Bu tür çirkin saldırıların görevini yapan gazetecileri asla yıldırmayacağını ifade eden Köprülü; “Birileri işini yapmıyor ama işini yapanı barbarca durdurmayı, sindirmeyi deniyor. Bu saldırılara asla sessiz kalamayız. Ancak bu tür eylemlere yetkililerimiz ne zaman ses çıkaracak merakla bekliyoruz. Çok kısa bir süre önce Kelkit’te bir aktif siyasetçinin kardeşinin barbarlığının hesabı sorulmadan, yine siyasi bir kurum olan Gümüşhane Belediyesi’nin bir müdürü aynı barbarlığı yapıyor. Herkesin kendine göre haklı sebepleri mutlaka vardır. Ancak hiçbir haklılık, halkın haber almasını sağlamak amacıyla gecesini gündüzüne katan gazeteciye saldırma hakkını vermez. Ayrıca bu saldırılar, toplumun haber alma, bilgilenme hakkını engellemeye yönelik olduğu kadar, basın özgürlüğüne yönelik de bir saldırıdır. Biz gazeteciler basın özgürlüğü çerçevesinde kamuoyunu bilgilendiriyoruz. Bazı kendini bilmezler kör ve sağır olmamızı bekliyorlar ama olmayacağız” dedi.

Söz konusu yersiz ve çirkin eylemlerin suç teşkil ettiğini belirten Köprülü, "Daha önce Kelkit’te, şimdi de Gümüşhane’de basın mensupları hedef alınmıştır. Her iki arkadaşımız da, doğu olanı yapıp hukuk yoluyla haklarını aramayı seçmişlerdir. Bu saldırıları gerçekleştiren yetki ve makam sarhoşluğu içine düşmüş şahıslarda keşke bu yolu seçselerdi. Çünkü Türkiye, bir hukuk devletidir. Yetkililerimizin en kısa zaman zarfında bu çirkin saldırılan önüne geçecek hamleler yapmasını bekliyor ve umut ediyoruz. Sorumluluk sahibi siyasetçilerin ve idarecilerin basın ve ifade özgürlüğü noktasında sorumluluklarını yerine getirmelerini bu noktada demokrasinin güvencesi gazetecilere yönelik saldırı yapılmaması yönünde kitlelerini uyarmalarını bekliyoruz. Basın mensubu arkadaşlarımızın asla yalnız olmadığı yineleyerek, kendilerine geçmiş olsun dileklerimi iletirken, medeni olmak yerine barbar olmayı seçen saldırganları şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51