banner333

banner309

8 Yıldır Sürücülere ve Yolculara İftar Veriyorlar

Gümüşhane merkeze bağlı Kırıklı köyünde 8 yıldır köylüler, aralarında topladıkları parayla yoldan geçen yolcu ve sürücülere iftarda ücretsiz yemek veriyor.

Gümüşhane 08.07.2014, 11:58 08.07.2014, 12:00
8 Yıldır Sürücülere ve Yolculara İftar Veriyorlar
banner400

 Kırıklı köyü muhtarı Hasan Yağız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümüşhane-Erzincan kara yolu güzergahındaki köylerinde, sürücüler ve yolcular için cami yanındaki açık alanda ücretsiz iftar verdiklerini söyledi.

İftar yemeği geleneğini 8 yıl önce, muhtar Alim Aşkın döneminde başlattıklarını ifade eden Yağız, şöyle devam etti:

"Ben o zaman ihtiyar heyetinde azaydım. Muhtarımız şimdi rahmetli oldu. Onun döneminde iftardan sonra köyümüzün kahvesinde çay içiyorduk. Yoldan geçen bir sürücü kahvemizin önünde durdu ve elinde bir pideyle içeri girdi. Çay isteyerek pidesiyle orucunu açtı. Çok etkilendik. Bunun üzerine yoldan geçen yolcu ve sürücülere ücretsiz iftar yemeği verme fikri oluştu. Köylülerimizle konuştuk. Her aile gücünün yettiğince katkı sağladı ve o tarihten itibaren rahmetli muhtarımızın başlattığı geleneği bugüne kadar sürdürdük." 

İlk yıllarda 50 kişiye iftar verebildiklerini, bu sayının her geçen yıl arttığını dile getiren Yağız, "İftar verdiğimizi duyan yolcu ve sürücüler köyümüzde durmaya başladı. Şu anda 75 kişiye kadar iftar veriyoruz. 35 haneli köyümüzde geçen yıl her aile 250 lira yardımda bulunuyordu, bu yıl ise 300 liraya çıkardık. Bağışlar muhasebecimize yapılıyor. Alınan paraların listesini tutuyor. O gün iftarda hangi yemekler çıkacaksa ona göre liste yapılıyor" dedi.

-"Aşçı tuttuk"

Yağız, ramazanda Gümüşhane'de lokantalar kapalı olduğu için yemekleri pişirecek aşçı tuttuklarını kaydederek, "Muhtarlığımıza ait bir odayı mutfak olarak düzenledik. Aşçımız burada yemekleri pişiriyor, kendisine aylık bin 500 lira ödüyoruz. Yemek servisini yapan çocuklara da belirli bir ücret ödüyoruz. Ramazan süresince yaklaşık 12-13 bin lira harcamamız oluyor. İftar yemeği verdiğimizi duyan çevre köylüler ve hayırseverler de katkıda bulunuyor" ifadelerini kullandı.

-Yolcular ve sürücüler memnun

Gümüşhane-Erzincan kara yolunda seyahat eden Turgay Güney ise Kırıklı köyündeki iftar yemeğine ikinci kez geldiğini belirterek, "Mesleğim gereği çok yerler gezdim, gördüm. Zenginlerin lokanta kiralayarak iftar verdiğini biliyorum ancak köylülerin aralarında para toplayarak ücretsiz iftar yemeği verdiğine tek bu köyde rastladım. Türkiye'de başka bir köyde böyle bir iftar sofrası olduğunu görmedim, olacağını da sanmıyorum. Çok güzel bir duygu, burada iftar açmak insanı çok mutlu ediyor" dedi.

Söz konusu güzergahta yol yapımda çalışan işçiler ise daha önce şantiyede oruç açtıklarını ifade ederek, "Burada iftar verildiğini duyunca 8-10 arkadaş buraya geldik. Çok güzel. Anadolu insanının geleneksel yardımseverliğinin en güzel örneğini burada yaşadık" diye konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52