banner333

banner309

Gümüşhaneler Okuyor Bayburt’ta

Eğitim 23.10.2019, 19:07 24.10.2019, 10:59
Gümüşhaneler Okuyor Bayburt’ta
banner400

Gümüşhaneler Okuyor Bayburt’ta Gümüşhanelerde kitap okuma oranını arttırma, kütüphanelere işlerlik kazandırma, okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla 2017 yılından beri yürütülen Gümüşhaneler Okuyor projesi faaliyetlerine devam ediyor.
Proje “Okuma Saatleri” , “Kahvehaneler Kıraathanelere Dönüşüyor”, “Okuma Gezileri” , “Veli Ziyaretleri ve Okulda Veli ile Birlikte Okuma”, “Yazarlarla Buluşma”, “Kitap Ve Önemi Konulu Konferans ve Söyleşiler” faaliyetleri ile devam ediyor. Projenin kültürel, tarihi ve doğal mekânlara okuma gezileri düzenlenmesi faaliyeti kapsamında lise öğrencileri öğretmen ve yöneticilerden oluşan ekip Bayburt’u ziyaret etti.


Ziyarete İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Erden, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Ekibin ilk durağı yüzeyden 2-2,5 metre derinde, hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan, ana kayaya oyulmuş galeriler, odalar ve bu odaların açıldığı daha geniş mekânlardan oluşan Aydıntepe Yeraltı şehri oldu. Sonrasında farklı medeniyet ve devletlerin hâkimiyetinde bulunmuş milattan öncesine ait olduğu düşünülen Dede Korkut Hikâyelerinde de bahsi geçen Bayburt Kalesi ziyaret edildi. 


Ekibin son durağı köylerden sarı yollardan geçilerek gidilen varıldığında yol mesafesini unutturan sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile Bayburt
doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma çabasının bir sonucu olan Baksı Müzesi oldu. Geleneksel ile çağdaşı aynı ruhta hissedebileceğiniz Baksı Müzesinin her bir bölümünü hayranlıkla gezen ekip müzenin kütüphane bölümünde okuma etkinliği de yaptı. Etkinlik sonunda bazı öğrenciler yanlarında getirdikleri kitapları kütüphaneye hediye ettiler. Büyülü mekânın ortaya çıkmasının sebebi olan Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın ile tanışma fırsatı yakalayan ekip kısa bir söyleşinin ardından Gümüşhane’ye geri dönerken, Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Baksı Müzesi Yürütme kuruluna ev sahipliğinden dolayı teşekkür ettiler.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:27
Akşam 20:03
Yatsı 21:52