banner333

banner309

Yörük Türkmen Tek Çatı Altında

22-24 Kasım 2019 tarihleri arasında 1. İstanbul Yörük Türkmen İstişare Toplantısı Kardeşlik Kültür ve Dayanışma Yörük Türkmen Derneği’nin ev sahipliğinde Ümraniye Belediyesi Halil İbrahim Toplantı Salonu'nda yapıldı.

Dernek 26.11.2019, 22:23 26.11.2019, 22:30
Yörük Türkmen Tek Çatı Altında
banner400

Türkiye'nin dört bir yanından Yörük Türkmen dernek, federasyon ve konfederasyon başkan ve yöneticileri katıldı.  Irak Türklerini 1. İstanbul Yörük Türkmen İstişare Toplantısı’nda  19 yıldır Antalya’da faaliyet gösteren Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği temsil etti.

Fatih Camii'nde kılınan namazın ardından Fatih Sultan Mehmet Türbesi, 1453 Panorama Tarih Müzesi, Türk Dünyası Kültür Mahallesi'ndeki Türk evlerini ve çadırları, Türk Ocakları İstanbul Şubesi, II. Abdülhamid Han Türbesi,  Sultanahmet Meydanı ve Ayasofya ziyaret edildi.

Yörük Türkmen davasının ilkleri, hedefleri, birlik ve beraberliğin önemini , istişare ve söyleşilerin yapıldığı toplantıda , Antalya Yörükler Derneği ve Teke Yörük Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdullah Duman’nın divan başkanlığında gerçekleşti.

Kardeşlik Kültür ve Dayanışma Yörük Türkmen Derneği Onursal Başkanı Yusuf Ezel; “Çıktıkları yolun bir gönül birlikteliği yolu olacağını ve herkesi kucakladıklarını” söyledi.

İstişare toplantısının son gününde Abdullah Duman Yörük Türkmen Gönül Seferberliği Başkanı seçildi ve her bölgeden seçilen yönetim kurulu ile Gönül seferberliği altı maddelik içerik ve sonuç bildirgesi;

 

Yörük Türkmen Gönül Seferberliği Yönetim Kurulu Üyeleri:
1- Abdullah Duman Antalya 
2-Faik Akyılmaz Gaziantep
3-Niyazi Çapa Eskişehir
4-Ali Atvur Hatay
5-Recep Aydemir Ankara
6-Orhan Akcan Muğla
7-Mehmet Sarı Aydın
8-Beytullah Duyar Balıkesir
9-Mehmet Yaşar Örs Konya
10-Fadime Uzun Eskişehir
11-Emine Güven İzmir
12-Ali Durut İzmir
13-Cumalı Kahraman Diyarbakır
14-Mehmet Ali Yıldırım Çorum
15-İsa Çiçekdağ Bursa
16-Kadir Hasgül Ankara
17-Kürşat Çavuşoğlu
18-Abdülkadir Akıl
19-Hasan Hüseyin Namaz Kütahya
20-Arif Kurtoğlu Manisa
21-Davut Okyar Afyon
22-Haşim Akça Adana
23-Mustafa Yıldız İstanbul
24-Yusuf Ezel İstanbul
25-Serdar Güneş Kırşehir)


Bizler Yörük Türkmen camiası olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve yüce Türk milletinin her daim kalben ve tam bir destekle arkasında ve yanındayız.
Yörük Türkmen sivil toplum kuruşlarının ortak amacını belirtmek için hazırladığımız sonuç bildirgesini takdirlerinize arz ediyoruz.
Yörük Türkmen davasına gönül vermiş, hizmet etmiş kardeşlerimize önemle duyurulur.


Yörük Türkmenler olarak yörüğün çadırının kanatları altında Anadolu’yu yurt tutmuş her insanımıza rengi, dini, mezhebi, etnik kimliği ne olursa olsun her daim yer vardır. Yörük Türkmen davasına hizmet etmek isteyen her kardeşimizi, başlatmış olduğumuz gönül seferberliği çalışmalarına katkıda bulunmaya davet ediyoruz.


Sivil toplum kuruluşlarında görev alan arkadaşlarımızın önlerinde daima yeni kapılar açık olmaya devam edecektir. Kaderi ülkesinin kaderi ile adeta et ile tırnak gibi iç içe girmiş Yörük Türkmen dernekleri, federasyonları, konfederasyon, birlik ve vakıfların mensupları için üstlenilen her sorumluluk şereflidir, önemlidir ve başarı göstermeye uygundur.
Bugün karşımıza çıkan küresel tuzakların ve tarihi düşmanlıkların dayanağını kadim Türk ve İslam davasının hüküm sürdüğü dönemde özellikle 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından fethi ile başlayan süreçle yakından bağlantılıdır. Çare Yörük Türkmen’in aklıdır. Dememiz odur ki, Yörük Türkmen aklı geleceğimizin teminatı ve Türk milletinin idealini taşıyan bayraktır. İstanbul’da birincisini düzenlediğimiz 22-24 Kasım tarihleri arasındaki Yörük Türkmen istişare toplantısında oy birliği ile kabul edilen 6 maddelik teklifin uygulanması için, Yörük Türkmen sivil toplum kuruluşları yürütme kuruluna tam yetki verilmiştir. Bu oluşumda ve bütün ortamlarda Yörük Türkmenlere düşen vazife davası için azim ve kararlılıkla çalışmaktır

.
İsmail Gaspıralı’nın “dilde, fikirde, işte birlik” ündesine uygun, faaliyetler yaparak Türk dünyasını kültürel anlamda iş birliğine kavuşturmak Yörük Türkmenlerin birinci amacıdır. Bu amaca ulaşmak için Yörük Türkmen sivil toplum kuruluşları yürütme kurulunun görevlendirilmesi uygun bulunmuştur.
Yörük Türkmen davasına inanan dava erenlerine canı gönülden teşekkür ederiz.

SAYGILARIMIZLA…
YÖRÜK TÜRKMEN GÖNÜL SEFERBERLİĞİ

Dr. Kürşat Çavuşoğlu, Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Dış İlişkiler Sorumlusu 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51