banner333

banner309

GÜSİAD-GÜMÜP’ten Enerji Paneli

Güsiad-Gümüşhane Sanayici ve İş Adamalrı Derneği ile Gümüp-Gümüşhaneli Mühendisler Platformu “Enerji Verimliliği ve Akıllı Bina Sistemleri” konulu panel düzenledi.

Dernek 30.04.2019, 11:00 30.04.2019, 11:04
GÜSİAD-GÜMÜP’ten Enerji Paneli
banner400

Güsiad-Gümüşhane Sanayici ve İş Adamalrı Derneği ile Gümüp-Gümüşhaneli Mühendisler Platformu “Enerji Verimliliği ve Akıllı Bina Sistemleri” konulu panel düzenledi.

Programın açılışında Gümüp Başkanı Hasan Pezük, “Gümüp olarak enerji konusunu çok önemsiyoruz, amacımız toplumun bilgilendirilmesini sağlamanın yanında yatırımcıları ve bireysel girişimcilere dikkat çekmektir. Gümüp olarak enerji rüzgar ve  güneş başta olmak üzere bu başlıkta 2 panel daha yapmıştık. Bilim alanını ve iş çevresini bu konuya odaklamaya devam edeceğiz, dedi. 
İkinci aşamada söz alan Güsiad Başkanı Yüksel Yalçın, “Güsiad bünyesinde Enerji Komisyonu oluşturduk, 2018-2019 ylını enerji yılı ilan ettik, toplam cari açığın %78 ni enerji ithalatımız oluşturuyor, bu konuda daha hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Yapmamız gereken iki önemli şey var, enerji yatırımcılarını motive edip daha fazla enerji üretmek ve enerjiyi daha doğru kullanmak. Bu sorumuluğu sadece hükümet çözsün demek, duyarsızlık olur. Enerji herkesin ortak teması olmalı. Siemens PPP Koordinatörü Z.Murat Nayal, ve Schneider İnovasyon Direktörü Türker Öztürk  enerji verimliliğini dünyada en son uygulamlarını “Dijital Dönüşüm” örnekleriyle anlatacaklar. Eyoder(Enerji Yöneticileri Derneği) başkanımız Cihan Karamık konusunun uzmanı olalı, yatırımcılara ışık tutacak konularda bilgi verecek. Daha öncede ifade ettik, şimdi de tekrarlayalım, bugün inşaat sektörü son  20 yılın en zayıf dönemini yaşıyor, bugün enerji alanına yatırım bir fırsat iş alanıdır, dedi. 
Daha sonra Gümüşhane Üniversitesi Rektörü, Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, enerji konusunda üniversitenin progralarını paylaştı. Ayrıca, Gümüşhane Üniversitesi Vakfı kurulması konusunda Güsiad ile işbirliği programı hakkında bilgi vererek, üniversitenin markalaşması Gümüşhane’nin gelişimini daha da güçlendirecektir, vakfımız üzerinden üniversitemize desteklerinizi bekliyoruz, dedi. 
İkinci aşamada panel oturumuna geçildi. Başkan Yalçın’ının oturum başkanlığı yaptığı toplantıda, panelistler Cihan Karamık, Türker Öztürk, Z.Murat Nayal  sunuşlarını gerçekleştirdiler. Müteakiben, Güsiad’ın bir sonraki aşamada enerji konusundaki programları şu şekilde özetlendi;

-          EPDK yetkilisinin de katılacağı toplantıda Enerji Yatırımcıları Toplantısı gerçekleştirilecek.

-          Gümüp ve Günöp ile birlikte “Enerji Verimliliği Yöneticisi” eğitimi programları başlatılacak.

-          İnşaat Firmalarımıza projelerinde enerji verimliliği özellikle dikkate almaları konusunda destek sağlamak adına BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ UYGULAMALARI konulu teknik bülten hazırlanacak,

-          Başta elektirik, makine, mekatronik mühenisleri olmak üzere, Enerji Mühendisliği konularında gençlerimizin yüksek lisans yapmaları konusunda tavsiyelerde bulunulması,

Daha sonra, Günöp-Gümüşhaneli Üniversite Öğrencileri’ne Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi  ile birlikte gerçekleştirilen, “Solid Works Sertifika Eğitim Programı”nı başarıyla tamamlayan 19 öğrenciye sertifikaları verildi. 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:07
Güneş 04:58
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:58
Yatsı 21:41