İnternetten memleket havadislerine bakıyorum bu sabah… İrkiliyorum, göz yuvalarım genişliyor. ”Bu ayıp bize yeter” haber başlığının içeriğine bakıyorum.

“ Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı Liselere Geçiş Sınavı (LGS) performans raporunu yayımladı. Rapora göre Gümüşhane Türkiye'nin en başarısız 7 ilinden birisi olurken sadece 100 kilometre ötede Zigana dağının arkasındaki Trabzon birinci oldu. ”

“ Rapora göre Gümüşhane 20 sorulu Türkçe kategorisinde 15,13 puanla 78.sırada, 20 sorulu Matematik kategorisinde 5 puanla 77.sırada, 20 sorulu Fen Bilimleri kategorisinde 11,5 puanla 76.sırada, 10 sorulu T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kategorisinde 9,14 puanla 65.sırada, 10 sorulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde 9,71 puanla 56.sırada, 10 sorulu Yabancı Dil kategorisinde de 6,51 puanla 78.sırada yer aldı.

Kategorisine göre en başarılı 7 il:

Türkçe: Trabzon, Denizli, Isparta, Karabük, Balıkesir, Malatya, Yurtdışı


Matematik: Trabzon, Uşak, Denizli, Malatya, Karabük, Osmaniye, Elazığ


Fen Bilimleri: Trabzon, Denizli, Uşak, Isparta, Karabük, Nevşehir, Niğde


T.C. İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük: Trabzon, Isparta, Nevşehir, Denizli, Elazığ, Kırşehir


Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi: Nevşehir, Karabük, Trabzon, Kütahya, Karaman, Isparta, Kırşehir


Yabancı Dil: Karabük, Trabzon, Yalova, Uşak, Balıkesir, Kütahya


Sınav Puanı: Trabzon, Denizli, Uşak, Karabük, Isparta, Malatya, Niğde

Kategorisine göre en başarısız 7 il:

Türkçe: Hakkari, Şırnak, Ardahan, Ağrı, Gümüşhane, Şanlıurfa, Siirt


Matematik: Hakkari, Şırnak, Ardahan, Ağrı, Artvin, Gümüşhane, Şanlıurfa


Fen Bilimleri: Hakkari, Ardahan, Şırnak, Ağrı, Şanlıurfa, Artvin, Gümüşhane


T.C. İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük: Ardahan, Hakkari, Şırnak, Artvin, Tunceli, Adana, Şanlıurfa


Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi: Hakkari, Tunceli, Artvin, Ardahan, Şırnak, Adana, Kırklareli


Yabancı Dil: Şırnak, Hakkari, Ardahan, Kilis, Gümüşhane, Siirt, Ağrı


Sınav Puanı: Hakkari, Şırnak, Ardahan, Ağrı, Artvin, Şanlıurfa, Gümüşhane “

Efendim;

Lütfen artık Gümüşhane ile Trabzon’u hangi alanda olursa olsun kıyaslamaktan vaz geçelim. Arada bir dağ varmış gibi görünse de aslında sıra dağlar var. İlk-orta-liseyi Gümüşhane’de, Üniversiteyi Trabzon’da okumuş birisi olarak aradaki farkları çok iyi görebiliyoruz. Olay kilometre farkı değil. Almanya’da uçakla 3 saat ama teknolojik olarak aramızda 100 yıldan fazla var. Şairane tabirle

" En uzak mesafe ne Afrika’dır

Ne Çin,

Ne Hindistan,

Ne Seyyareler,

Ne yıldızlar geceleri ışıldayan…

“En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan…..”

Mantalite olarak biz olayları, vehametini anlayamayıp kavrayamadığımız için çok ama çok uzağız. Biz daha birbirimizi anlamıyoruz, anlayamıyoruz kaldı ki…

Şimdi sormak lazım Neden ve Niçin?

1994 yılında Liseler arasında yapılan Bilgi Yarışmasına bir Meslek Liseli olarak bizde katılmıştık. Adalet Meslek Lisesi Birinci, Öğretmen Lisesi ikinci olurken Sağlık Meslek Lisesi olarak İmam Hatip Lisesi ile üçüncülüğü paylaşıyorduk. Gümüşhane Lisesi ve Anadolu Lisesi gerilerde kalmıştı. O zamanın Meslek liseleri böyleydi. Adalet Meslek Lisesi büyük bir ivme kazandırmıştı. Mezunlardan neredeyse üniversiteyi kazanamayan yoktu. Üniversite sınavlarında Gümüşhane derece yapıyordu. Hatta bir yıl Türkçe sosyal puanında Türkiye birincisi olmuştu. Bir ilin Meslek Lisesi öğrencisi ne kadar başarılı ise o ilin başarı potansiyeli o kadar yüksek demektir.

Nerelerden nerelere geldik! Neden Niçinlerle beraber çözüm önerileri üzerine de konuşmak gerekir. Ne öğrencilerimiz ne de eğitim camiamız sosyal ekonomik ve birçok yönden Hakkâri ve Şırnak şartlarına haiz. Nankörlük etmeyelim. Şapkayı çıkarıp düşünme vakti! Herkes üstüne düşeni almalı ki Gümüşhane’de eğitim kalitesi ve seviyesi istenilen yerlere gelebilsin.

Bizim bir ufuk sorunumuz var. Ufkun açılması bir vizyon ortaya konması ve kabuğun kırılması gerekir ki öz ortaya çıkabilsin.

 Sevgi ve Saygılar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın