05 Aralık 2011 Pazartesi 08:47
Çimen: AK Partiyle birlikte vatandaş sağlığına kavuştu
banner305
 AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Ercan Çimen, son günlerde sağlıkla ilgili basında yer alan yazılara tepki göstererek “Vatandaşlarımız, AK Partiyle birlikte sağlığına kavuştu” dedi.

Yaptığı açıklamada, sağlıkta yaşanan “AK” dönüşümü anlatan Çimen, 
AK Parti iktidarı öncesinde vatandaşların hastanelerde muayene olmakta güçlük çektiğini ve rehin alınmalarının olduğunu hatırlattı.

“SSK’lı bir hasta için sevk almak, hastaneye gitmek bir dert, ilaç yazdırmak ayrı bir dert eczanelerden ilaç almak ise o da ayrı bir dert, ayrı bir sıkıntı idi” diyerek yaşanan süreci hatırlatan Çimen, “Bu sıkıntıyı partili, partisiz herkes yaşıyordu. Sosyal güvencesi olmadığı için hastanelerde muayene olamayan ve aylardır hastanelerde rehin kalan vatandaşlarımızı herkes biliyor. Bu sıkıntılardan halk olarak AK Parti iktidarı ile kurtulduk. Bunu hiçbir kimse görmezden gelemez ve inkar edemez.” dedi.

Vatandaşlara sağlık alanında en güzel hizmetlerin verildiğini dile getiren Çimen, bunun AK Parti iktidarlarının sağlık alanında yaptığı devrim niteliğindeki yatırımlardan kaynaklandığını söyledi.

Çimen, Gümüşhane’de yapılan sağlık yatırımlarının yer aldığı yaklaşık 3 sayfalık açıklama metninde şu görüşlere yer verdi: “Bugün herhangi bir vatandaşımız ülkemizin neresinde olursa olsun sadece bir kimliği ile sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Bu başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ekiplerinin başarısıdır. İnşallah bu hizmetlerin devamı ve daha fazlası için iktidar partisi olarak halkımızdan sürekli olarak destek bekliyoruz.

3 Kasım 2002'de seçimlere giderken 'Kaynak Türkiye'dir' demiştik... Son 9 yıl, Türkiye'ye inanmakta ne kadar haklı olduğumuzun açık ispatı oldu.

Ne mutlu bize ki, bugün Türkiye'ye kazandırdıklarımız öyle ki listelere sığmıyor.

İşte bu listelere gelin birlikte bakalım ; 

Gümüşhane ili 2011 yılında sağlıkta çağ atlamıştır. Sağlık alanında ilimizin kazanımları şöyledir;

İlimizde 2011 yılında açılan yeni istasyonla 112 istasyon sayısı 8 çıkmış ve  aktif olarak hizmet vermektedir. Kentsel vakalara erişim oranı %60 lardan %95 e çıkarılmıştır. 2011 yılında ilimize toplam 8 adet yeni ambulans tahsisi yapılmış ve hizmete alınmıştır. Bu ambulanslardan bir tanesi 4 hasta kapasiteli olup halen Kelkit ilçesinde hizmet vermektedir.

Türkiye genelinde aşılama oranlarında en kötü iller arasında iken 2011 yılında en iyi iller arasına katıldık

Sağlık Müdürlüklerinin verimliliği anne ve bebek ölümü gibi değerlerle ölçülmektedir. Bu bağlamda ilimizde bebek ölüm oranı %09 olup Türkiye ortalamasının çok altındadır. İlimizde anne ölümü yoktur.

İlimizde evde sağlık hizmetleri birimleri kurulmuş olup tüm ilçelerimizde hizmet vermektedir. İlimizden beklenen nüfusun %01 (binde biri) yani 130 kişi olması gerekirken ilimizde bu oran %03’tür yani 400 kişiye evde sağlık hizmeti verilerek Türkiye ortalamasının iki katı evde bakım hizmeti vermenin haklı gururunu yaşamaktayız. Ayrıca bu konuda Sayın Sağlık Bakanımız tarafından ilimiz Teşekkür Belgesiyle ödüllendirilmiştir.

Yeni doğan bebeklere uygulanan işitme tarama testi 2010 yılında %40 oranında iken 2011 yılında bu oran %90’a yükselmiştir.

İlimizde 2011 yılı itibariyle mobil eczane uygulaması başlatılmıştır. Aile hekimi bulunan ancak eczanesi bulunmayan belde ve köylerimizde yaşayan ve sağlık hizmetinden yararlanan vatandaşlarımız bu uygulama sayesinde ilaca erişim kolaylığına kavuşmuştur.

Gümüşhane Devlet Hastanesine Sağlık Bakanlığımız tarafından 2011 yılında bir adet tomografi cihazı alınmıştır. Mevcut tomografi cihazının gerekli bakımları yapılarak Kelkit Devlet hastanesine kurulumu gerçekleştirilmiştir.

2011 yılında Merkezi Hastane Randevu Sistemine geçişte Sağlık Müdürlüğümüz istekli olmuş ve Türkiye’de ilk geçen iller arasına girmiştir. Bu sistemle vatandaşlarımız hastanelere sabahın erken saatlerinde sıra almak için gitmiyor. Evinden istediği hastanede, istediği saatte, istediği hekimi belirleyerek sağlık hizmeti alıyor.

2011 yılında ekip ruhuyla gayretli çalışmaları sonucu Bakanlığımız Anne Sütü Üst Komitesi’nin 08/03/2011 tarihli kararı ile Gümüşhane “ALTIN BEBEK DOSTU İL” unvanı ile ödüllendirilmiştir.

Gümüşhane Devlet hastanesine 1 adet taş kırma cihazı alınmış ve halkımızın kullanımına sunulmuştur.

2011 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından ilimiz devlet hastanesine 2 adet vantilatörlü anestezi cihazı, 2 adet yeni doğan kuvözü, 2 adet fototerapi, 1 adet hemodiyaliz cihazı ,1 adet ekokardiyografi cihazı gönderilmiştir.

Gümüşhane Devlet Hastanesi Radyoloji Ünitesi Sağlık bakanlığımızın alımını yaparak göndermiş olduğu 2 adet Renkli Dopler ultrasonografi cihazını, 23.08.2011 teslim aldı. 3 tane radyoloji uzmanı bulunan hastanemizin şimdiye kadar efektif kullanabilen, renkli dopler sistemi olan  1 adet ultrasonografi  cihazı mevcuttu. Diğer ultrasonografi cihazlarımız daha basit işlemler için kullanılabiliyordu. Özellikle daha çok bayanlara yönelik Meme ultrasonografi işlemleri daha önce sadece 1 cihaz ile yapılabiliyor iken, şuan anda 3 cihaz ile yapılabiliyor duruma gelmiştir. Beklentimiz ve isteğimiz yeni gelen 2 cihaz ile birlikte hem ultrasonografi bakılma sürelerini, hem de randevu sürelerini mümkün olduğu en kısa sürelere çekebilmektir.

Ayrıca İl özel idare Bütçesinden de 2011 yılı içerisinde 1 adet yoğun bakım ventilatör cihazı alınarak hastaneye teslim edilmiştir. Bu cihazlar sayesinde ilimiz yoğun bakım konusunda yaşanan sıkıntılardan kurtulmuştur.

Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışma neticesinde ilimizde Sağlık personeli sıkıntısı büyük oranda giderilmiştir. Pratisyen hekim konusunda standart kadroya göre %100 doluluk oranına ulaşılmış olup uzman hekim konusunda da zorunlu hizmet atama kuraları ile sıkıntılar giderilmektedir.

2010 yılı içerisinde ilimizde diyaliz sertifikalı hekim sıkıntısı yaşanmakta iken (özellikle Gümüşhane Merkez ve Şiran ilçemizde Diyaliz ünitesi olmasına rağmen sertifikalı hekimimiz yoktu ve Kelkit ilçesinden geçici hizmet verilmekte idi) 2011 yılında bu sıkıntı ortadan kaldırılmış ve diyaliz hizmeti veren tüm hastanelerimizde sertifikalı hekimlerimiz görev yapmaya başlamıştır. Ayrıca çevre illere de diyaliz hekimi görevlendirebilecek konuma gelinmiştir 2011 yılı içerisinde Torul ilçe devlet hastanemiz yeni binasına taşınmış ve burada hizmet vermeye başlamıştır.

Kürtün ilçe hastanesinin yeni binasının temeli atılmış ve kaba inşaatı tamamlanmıştır, inşaatı hızla devam etmektedir.

Gümüşhane Devlet hastanesi inşaatı için arazi temin edilmiştir, bakanlığımız tarafından proje ihalesi tamamlanmış olup 2012 yılında temeli atılacaktır.

Şiran Devlet Hastanesi inşaatı için arazi temin edilmiş olup 2012 yılında ihalesi yapılacaktır.

İlimizde hizmet veren eczanelerin denetimi düzenli ve belirli periyotlar halinde yapılmaktadır. 

2010 yılında kapatılan Sağlık Evleri, ihtiyaçlarda dikkate alınarak birer birer yeniden faaliyete geçirilmektedir.

Sağlık Müdürlüğünde yeniden yapılanma sayesinde kavgalar son bulmuş yerini hizmet yarışı almıştır. Yukarıda sayılan işlemler ve verilen hizmetler huzurlu çalışma ortamı sayesinde olmuştur. Aslı astarı olmayan haberlerle bu güzide camiamızda tesis edilen huzur ortamının bozulmasına kimsenin imkan vermemesi gerekmektedir.

Adalet ve Kalkınma Partisi olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızda yönetici liyakatini buralarda verilen hizmetlerle kıyaslamaktayız. Sağlık Müdürlüğünde özellikle 2011 yılında verilen hizmetleri de dikkate aldığımızda bu kurumumuzda çalışan yöneticilerimizin ne denli liyakatli ve başarılı oldukları görülebilir.

Sağlık Müdürlüğünde 2011 yılında hiçbir firmaya otomasyon bakım ve onarımı altında hiçbir şekilde ödemede bulunulmamıştır. Bu konu ile ilgili olarak da 2011 yılında yapılmış bir ihalede bulunmamaktadır. Hal böyle iken bu haberi yapanların olmayan ödeme bilgisini nereden ve hangi haber kaynağına dayanarak yazdıklarını açıklamaları gerekir.

5 milyon TL aktarılma karşılığında yönetici atamasının açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. İlimizde hizmet veren hastanelerin bütçe toplamları 5 milyon etmezken bu haber nereden uydurulmaktadır. Örneğin Sağlık Müdürlüğümüzün 2011 yılı bütçesi 1.236.825 TL, Köse İlçe hastanesi 788.771 TL, Kürtün İlçe Hastanesinin 1.519.528 TL ve Torul İlçe Hastanesinin 1.408.461 TL iken ve bunların toplamı bile 5 milyon etmezken bu haber nereden uydurulmaktadır.  

Adalet ve Kalkınma Partisi olarak Kamu oyunun neye ve kime hizmet ettiği anlaşılamayan bu tür asparagas haberlerle meşgul edilmemesi, işini yapmaya çalışan yöneticilerimizin mağdur edilmemesi açısından bu tür haberlere itibar edilmemesini tüm halkımızdan rica ediyoruz. Gerçekler ortadadır, yapılan yatırımlar ortadadır. Aksini iddia eden herkesi iddiasını ispatlamaya davet ediyoruz.

Biz “durmak yok, yola devam” sloganı ile hiç durmadan, yorulmadan halkımıza hizmet etmenin haklı gururunu, mutluluğunu yaşıyoruz.

Tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Kaynak: www.gumushane.gen.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın