18 Ocak 2012 Çarşamba 00:55
KİT'lerdeki üniversite mezunu işçiler, memurluğa geçmek istiyor
banner305

 Kamuda çalışan ve sayıları yaklaşık 10000 i bulan ve memur görevi yapmakta olan üniversite mezunu işçiler memur olmak istiyor.Bu konuda bize seslerini duyuran üniversiteli kamu işçileri; kamu kuruluşlarında Belediyeler ve KİT'lerde çalışan bizler de, 4857 sayılı kanuna göre daimi işçi statüsünde çalışıyoruz ve  2011 yılı haziran ayı başında (ÇAYKUR işletmelerindeki 267 tane işçi personel bakanlar kurulu kararı ile işçilikten 399 sayılı KHK' ye bağlı sözleşmeli pozisyonlara geçirilmiştir.) sözleşmeli personel olan arkadaşlarımız gibi ya memur yada sözleşmeli personel olmak istiyoruz diyorlar.

Belediyeler ve KİT lerde görev yapan 2 yıllık, 4 yıllık üniversite mezunu işçi arkadaşların büyük bir çoğunluğu olarak  böyle bir hakkın verilmesini talep etmekteyiz. Şu anda tüm kamuda çalışan üniversite mezunu arkadaşlarımızın sayısının yaklaşık 10000  olduğunu biliyoruz ki bu sayı 10000 yetişmiş, kalifiye, tecrübeli, işinin bilincinde olan, temelden eğitim alarak yaptığı işe tam anlamıyla vakıf yöneticiler olabilecek personel demektir. Bu konuda sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, çalıştığımız kurumlarda özlük haklarımızın düzenlenerek bizlere yakışan, kariyer olarak önümüzü açacak düzenleme yapılmasını istiyoruz.
Devlete yük olma açısından işçinin maliyetinin memura göre daha fazla olduğunu da ifade eden üniversite mezunu işçiler, Böylece kurumlarında benzer iş yaptıkları arkadaşlarıyla eşit işe eşit ücret düsturuna göre aralarındaki farkın madden ve manen kapatılarak dengelenmesnin  toplum düzeni açısından da faydalı olacağını düşünmekteler.

Kaynak: Haber29.NET

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
furkan yılmaz 2012-01-26 08:44:27

FACEBOOKTA GRUP KURDUM.BURADA ÖRGÜTLENELİM.İLGİLİ YERLERE SESİMİZİ DUYURALIM. http://www.facebook.com/groups/133436523442229/
arkadaşlar dün faruk çelik belediyede çalışan sözleşmeliler ile ilgili çalışma başlatıldığını söyledi bizde artık birlik molup bastıralım arkadaşlar

Avatar
Timur 2012-01-18 08:56:00

timur bey, bu haberleri zeyrek'in sitesinde de görüyoruz. motosiklet haberi de var orada. acaba paslaşıyor musunuz?


Yönetici Notu: Bu haberler Gümüşhane basınına ortak olarak e-posta ile gönderildiği için, herhangi bir çalıntı olması söz konusu değildir.

Avatar
Yasin DEMİR 2012-01-18 15:31:10

Bu haber ve iki siteye de maille tarafımdan bildirilmiştir.Ve metinler tarafımdan bizzat hazırlanmıştır.Çalıntı olması söz konusu değildir. Bilgilerinize...

Avatar
furkan yılmaz 2012-01-19 10:53:45

bu konu ile ilgili hükümetin bir yasa çalışması var mı acaba

Avatar
orhan şahin 2012-01-19 15:47:55

arkadaşlar facebook sayfasına tüm arkadaşlarımızı davet edelim
http://www.facebook.com/groups133436523442229/

Avatar
cansu 2012-04-20 15:42:31

Bizler belediyeler, belediyelere bağlı idareler, kitler, bakanlıklar bakanlıklara bağlı genel müdürlükler yani kısacası tüm kamu kuruluşlarında sayısı 20000in üzerinde daimi ve geçici işçi statüsünde istihdam edilmiş olan üniversite mezunu personelleriz?

İşçi statüsünde çalışan tüm üniversite mezunu personellerin yani bizlerin, Devlet Personel Dairesinin görüşüne dayalı İçişleri Bakanlığının vizesine onaylı zaten bir kadromuz vardır. İsteğimiz daha verimli alanlarda kullanılabileceğimiz statü değişikliğidir. Üniversite mezunu olmamıza rağmen Kurumlar arası geçiş şansımız yok, tayin şansımız yok, imza yetkimiz yok, derece yükseltme şansımız hiç yok.(hali hazırda kullanmış olduğumuz imza yetkilerimiz yada ünvanlarımız tamamen kurumların insiyatifinde sağlanmış haklardır her yöneticinin keyfiyatına bağlıdır) Bu yüzden tek isteğimiz 657 ye tabi olmaktır. Daha önce sonuçlanan 399 sayılı Kanun hükmünde karaname kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen memurlar, işçiler, sözleşmeli personel ile diğer kamu görevlilerinin çalışmalarında etkinliği artırmak üzere, bunların atama, nakil, görevlendirme, seçilme, terfi, yükselme, görevden alınma ile emekliye sevk edilme usül ve esaslarına ilişkin konularda düzenleme yapılmıştı. Bizler de üniversite mezunu işçiler olarak, kurumlarında benzer iş yaptığımız arkadaşlarımızla aramızdaki farkın manen kapatılarak dengelenmesini istemekteyiz. Kamu kurumlarında bir çok önemli görevi yürüten üniversite mezunu işçilerin memur statüsüne geçirilmesi durumunda devlete olan maliyetide düşecektir. Örnek vermek gerekirse; kamuda işçi statüsünde çalışan mühendisin kamuya maliyeti 5 bin TL iken memuriyete geçmesi halinde kamuya maliyetin 4 bin 680 TL?ye düşeceği hesaplanmaktadır. Burada devletin kazancı kişi başı aylık 320.17 TL?yi bulacak. Yine kamuda işçi statüsünde çalışan avukatın devlete maliyeti 4 bin 533 TL iken memuriyete geçmesi halinde devlete maliyeti 3 bin 602 TL şeklinde gerçekleşecek. Geçici ve daimi işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu personellerin sayısı göz önüne alındığı zaman devlete memuriyet hakkımızın verilmesinin ekstra bir mali yükü olmayacağı gibi aksine yükü ciddi anlamda azalacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik tarafından yapılan açıklamalardan Belediyelerde sözleşmeli olarak çalışan personele kadro verilmesi çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu takip ediyoruz.

Şu an gelinen durum itibari ile; bizlerin konumumdaki kamuda geçici ve daimi işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu personel ile ilgili bir çalışma yapılmadığı, çalışmanın sadece bizimle aynı görevi yürüten sözleşmeli personelle ilgili olduğunu üzülerek takip etmekteyiz. Aynı yerde çalıştığımız ve bizlerin yetiştirmiş olduğu, bizlerden çok daha az mesleki tecrübeye sahip, sözleşmeli arkadaşlarımız memur kadrosuna atanırken bizler işçi kadrosunda kalmaya devam edeceğiz. Bunun sonucunda da mağduriyetimiz artarak devam edecektir. İşyerinde huzurumuz ciddi anlamda kaçacak ve işle ilgili motivasyonumuz son derece olumsuz etkilenecektir.

Bu konudaki mağduriyetimizin giderilmesi 5393lü arkadaşlarımızın kadroya alınmasını sağlayacak kanununa ilişkin düzenlemede bizlerin de kapsama dahil edilmemizi saygıyla arz ederiz.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın