06 Mayıs 2012 Pazar 00:21
Kamuda Çalışan Üniversite Mezunları Memurluk Bekliyor
banner305
banner331

  Kamuda çalışan üniversite mezunu işçiler memur olabilmek için uzun zamandır bir dizi ziyaretlerde bulunuyorlar. Ziyaretlerinin amacının aynı okullardan mezun olmuş, aynı işyerlerinde aynı işi yapan memur arkadaşları gibi eşit şartlara kavuşmak olduğunu vurgulayan grup üyeleri “Artık diplomamızın bize verdiği unvanları kullanmak istiyoruz. Uzun yıllar kamuda çalışmışlığın verdiği tecrübeyi çeşitli kademelerde yönetici olarak değerlendirmek istiyoruz” vurgusunu yaptılar."Kamuda çalışan ve memur olmak isteyen üniversite mezunu işçiler" adıyla facebookta da grup kuran ve organize olan grup üyeleri ayrıca Yurdun çeşitli bölgelerinden kendilerine gelen 500 ün üzerindeki dilekçelerinide ziyaret ettikleri yerlere bırakmayı ihmal etmiyorlar.

Bu bağlamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Sayın Halil Etyemez Bey ile de görüşen grup üyelerinden Şeyda Coşkun şunları kaydetti: “İşçi olarak devlete maliyetimizin yüksek olduğunu, memur olursak daha az maliyetimizin olacağını söyledik. Yeni bir kadro istemediğimizi, hali hazırda zaten mevcut bir kadromuzun olduğunu, yalnızca statü değişikliği istediğimizi ifade ettik. Kendimiz için ayrımcılık değil aynı durumda olduğumuz sözleşmeliler ile eşitlik istediğimizi, daha verimli alanlarda kullanılacak iken pasifize edildiğimizi belirttik. Tayin veya başka kurumlara geçiş, görevde yükselme gibi haklarımızın olmadığını, eş durumundan dolayı sıkıntı çektiğimizi söyledik”

 

Mahalli İdareler Araştırma Geliştirme Merkezi Başkanı Sayın Halil Memiş Bey ilede görüşen gruba Başkan Halil Memiş Özetle şunları söyledi:

“5620 sayılı Kanun taslak halindeyken, bu taslak Kanunlaştığında birçok haksızlığı beraberinde getireceğini ifade etmiştim. Bugün, 5620 sayılı Kanunun sonuçları itibariyle doğan haksızlığı sizler sayesinde daha net yaşıyoruz.

O tarihte sizinle aynı pozisyonda olup, mahalli idareler dışındaki kurumlarda bulunup geçici işçilikten sözleşmeli personel statüsüne geçenler, 2011 yılında yapılan düzenleme ile memur kadrosuna geçirilmiştir. Yani, 5 yıl önce sizlerle aynı şartlara sahip olup, kurumlarının kadro durumları elverdiği için sözleşmeli personel statüsüne geçenler, bugün sizin talep edip erişmek istediğiniz noktadadır.

Bu nedenle, MİARGEM olarak hem sizler açısından hem de mahalli idarelerdeki sözleşmeli personel ve diğer personel açısından 2007 yılından bugüne kadar gelişen olumsuz durumların düzeltilmesini, hem siz daimi işçilerin, hem de diğer personelin daha fazla güvenceye kavuşturulması için gereken tüm girişimleri yapacağız.”

Grup üyeleri; hükümet ile aralarında devam eden toplu sözleşme taslağının 54. Maddesinde kendilerine de yer verildiğinden dolayı Memur-Sen ve Bem-Bir-Sene de teşekkür ziyaretinde bulundular.

İlk ziyaret Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay’a oldu. Öncelikle arkadaşları adına teşekkürlerini ileten ekip şunları söyledi: “Bizler için yapmış olduğunuz bu çalışmadan dolayı öncelikle şükranlarımızı sunarız. Şu an işçi statüsünde olduğumuz halde birçok arkadaşımız 657 ye tabi olan personelin imza atması gereken ihale dosyalarına imza atarak sorumluluk altına girmekteler daha birçok sıkıntımız var. İsteğimiz diplomalarımızdaki unvanlarımızı kullanabileceğimiz statü değişikliğidir. Yerel Yönetimlerde ve diğer kamu kurumlarında daimi ve geçici işçi statüsünde çalışan lisans ve ön lisans mezunu olup, kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerde istihdam edilmiş bulunan işçilerin de kadrolu devlet memurluğu statüsüne atanmasının, sizinde teklifinizde sunduğunuz üzere, işçinin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilebileceğini ümit etmekteyiz. Kamu personeli olarak kişi haklarını yakından ilgilendiren ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşündüğümüz bu konunun yargı içtihatlarına bırakılmadan yasa teklifi olarak TBMM gündemine alınarak kanunlaşması yüksek öğrenim görmüş bir çok daimi kamu işçisi için ve devlet yararına yapılmış bir düzenleme olacağı kanısındayız”

Ardından Memur-Sen’e geçen grup, burada Genel Basın ve İletişim Sekreteri Sayın Halit ORTAKÖY ile bir araya geldi. Teşekkürlerini sunduktan sonra yanlarında getirdikleri dilekçeleri bırakan gruba Halit Ortaköy: “Sizi anlıyoruz, dilekçelerinizi sayın genel başkanıma ileteceğim.” dedi.

Mecliste de bir takım görüşmeler yapan grup temaslarının devam edeceğini söyledi.


Kaynak: Haber29.NET

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AYŞEGÜL GÜVENÇ 2012-07-27 12:56:43

EVET KAMUDA YILLARDIR İŞÇİ OLARAK GÖREV YAPAN VE ZAMANINDA KADRO ALAMADIĞI İÇİN İŞÇİ KADROSUNDA GÖREVİNE DEVAM EDEN İŞİNDE EHİL BİRÇOK KİŞİ GİBİ BENDE STATÜLERİMİZİN BELİRLENMESİNİ İSTİYORUM. YAPILAN İŞ VE ÜNVANLARIN KESİNLİKLE EŞLEŞMESİ GEREKİYOR. SORUMLULUK VERİLİYOR YETKİ VERİLEMİYOR. HERKEZİN DİPLOMASININ ÜNVANINDA ÇALIŞTIRILMASI DAHA ADİL OLACAKTIR.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın