20 Aralık 2011 Salı 00:06
Maliye Çalışanları da Tepkili
banner305

 Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro Sen İl Temsilcisi Tuğrul Kılıç, Hükümetin “Ben yaptım oldu” mantığı ile bir önde çıkardığı KHK ile verdiği hakları  bir gün sonra yine KHK ile geri aldığını söyledi.Yaptığı açıklamada, özellikle Maliye Bakanlığı çalışanları başta olmak üzere 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)  ile ek ödemesi düşük olan çok sayıda kamu kurumu çalışanının hak kaybına uğradığını ifade eden Kılıç, “Müsteşarından Daire Başkanına, Genel Müdüründen Bölge Müdürüne, İl müdürlerine kadar tüm üst düzey yöneticilerin maaşlarına %30’lara varan zamlar yaparak, bürokratları ihya ederken, ek ödemesi düşük olan diğer çalışanlara göstermelik bir artış sağlamıştır. Başta Maliye Bakanlığı olmak üzere birçok kamu kurumunda çalışan memurlar ise hak kaybına uğramıştır. Bir kısım kazanımları da ellerinden alınmıştır. Üst grup çalışanlar ile diğer çalışanlar arasındaki ücret farkı daha da açılmıştır.” dedi. 

2005 yılında Maliye Bakanlığı’nın yeniden yapılandırıldığını, Dünya Bankası ve IMF’nin talepleri doğrultusunda Gelir ve Gider olarak ikiye ayrıldığını hatırlatan Kılıç, “Her zaman olduğu gibi sosyal tarafların görüşü alınmadan yapılan bu yapılandırma sonucunda, aynı işi yapan memurlar arasında ücret adaletsizliği yaratılmıştır. Bu adaletsizliğin giderilmesi için yıllarca mücadele eden, her platformda konuyu dile getiren sendikamızın talepleri dikkate alınmamıştır. 666 sayılı KHK ile düzeltilmeyen bu adaletsizlik halen devam etmektedir. Bir adaletsizlikte Kamuda çalışan uzamanlar arasında yaşanmaktadır. 2010 yılında Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki tüm uzmanların haklarının eşitleneceği söyleyenler, hazırladıkları 666 sayılı KHK’yle Burada da ayrımcılık yaparak, Mali Uzmanları ve Gelir Uzmanlarını yok saymışlar, Merkez Taşra ayrımı da yaparak yeni bir adaletsizliğe yol açmışlardır. Ayrıca, Muhakemat memurlarının vekalet ücretlerinden almış oldukları ilave ödemeleri de kaldırmışlardır. Kamuda çalışan avukatların ek göstergeleri için herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Kamu düzeninde hiç görülmeyen bir düzenleme ile kontrolörler ve denetim elemanları uzman yapılmıştır. Kontrolörler Maliye Bakanlığı uzmanı, Milli Emlak ve Muhasebe Denetmenleri Defterdarlık Uzmanı yapılarak statüleri ellerinden alınmıştır.” dedi.

666 sayılı KHK’nın Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi çalışanlarını mağdur ettiğini kaydeden Kılıç, kamu çalışanlarının temsilcileri olarak kendilerinin görüşlerine başvurmamakta direnen hükümet yetkililerine şu çağrıyı yaptı: “Tüm olumsuzlukları gidermek için bir an önce harekete geçin. Tarafların görüş ve önerilerine kulak tıkamaktan vazgeçin. Yeni bir düzenleme ile bu mağduriyetlerini giderin.  Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek bir kez daha sesleniyoruz;  Bütün bu yaşanan olumsuzlukları gidermek için mesai arkadaşlarımıza sahip çıkalım. Mağduriyetlerini ortadan kaldırmak, tüm Maliye çalışanlarını mutlu edecektir.  Ayrıca; Maliye Bakanlığı Merkez ve taşrada yaşanan fazla çalışma ayrımını kaldırarak hakkaniyeti sağlayın. Hizmetliler ve özürlülere yönelik görevde yükselme sınavlarını bir an önce açın. Bütün birimlerde uzmanlık sınavlarına girişteki adaletsizlikleri kaldırın ve çalışanların beklentilerine cevap verin.  Hükümeti ve Maliye Bakanını buradan son defa uyarıyoruz. Yukarıda izahına çalıştığımız olumsuzlukların giderilmemesi, taleplerimizin karşılanmaması halinde, Türkiye genelinde her türlü demokratik tepkimizi ortaya koyacağımızı, bu nedenle yaşanacak olumsuzların sorumlusunun çözüm üretmemekte direnen, hükümet ve Sayın Maliye Bakanın olacağını ilan ediyoruz.”


Kaynak: www.gumushane.gen.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın