29 Aralık 2011 Perşembe 18:17
“II. Abdulhamid'in Rüyası, Atatürk'ün Vasiyeti Demiryolu Gerçekleşecektir“
banner305

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç. Dr. Kemalettin AYDIN fizibilite çalışmaları tamamlanan “Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan” demiryolu güzergahı hakkında açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Aydın, geçtiğimiz günlerde demiryolu güzergahı ile ilgili Gümüşhane’de yapılan ÇED (Çevre Etkilerini Değerlendirme) toplantısının ardından çeşitli kişi veya kurumlarca yapılan olumsuz, coğrafi, siyasi veya kişisel çıkar ilişkilerine dayalı  açıklamaların kendilerince bir anlam ifade etmediğini, bilimin ve teknolojinin ışığında bölge halkının en üst düzeyde yararlanması arzusunda olunduğunu belirtti

Milletvekili Aydın, 2007 yılında milletvekili seçilmesinden bu yana demiryolunu, toplumsal çıkarların ve tarihi rüyanın gerçekleşmesi için her aşamasında takip ettiğini ve gelişmeleri kamuoyu ile sürekli paylaştığını belirtti. Tüm bu çalışmaları dönemin milletvekili Prof. Dr. Yahya Doğan ve ilin tüm siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Milletvekili Aydın, 2008 yılında yaptıkları açıklamalarda proje çalışmalarının başlatılacağını ve yüzyıllık rüyadan AK Parti iktidarları döneminde uyanılacağının  müjdesi vermekle kalmadıklarını, daha sonra 2009 yılında katıldığı Gümüşhane İl Genel Meclisi toplantısında ki “İki yıldır Ankara’da uğraşımız sonucunda bu yıl demiryolu ihalesi noktasına gelindiğini, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolunun hangi kulvar üzerinden yada nereden gideceği konusunda çalışmaların başladığını, Milletvekilliğimizin geri kalan süresinde Gümüşhane’nin dışından olan bir alternatif demiryolu projesine izin vermeme adına elimizden geleni yapacağız.” İfadelerini hatırlattı.

Demiryolu çalışmalarını çok önemsediğini ve olmazsa olmaz olarak gördüklerini ifade eden Doç. Dr. Kemalettin Aydın, 2009 yılı Kasım ayında ihale edilen güzergah ile ilgili tartışmaya mahal  verilmemesi için projenin güzergahı açıkça belli olan “Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan” demiryolu şeklinde ifade edildiğini müjdeleyerek 480 günlük çalışmanın bilimin, sosyal, ekonomik ve coğrafi şartların göz önüne alınarak çalışılmaya başlandığını da paylaştığını hatırlattı.

Aydın, açıklamasında şunları söyledi:

2011 yılına kadar katıldıkları tüm etkinliklerde ve her fırsatta konuyu gündeme getirdikten sonra 2011 yılının Ocak ayında tekrar kamuoyunda güzergah ile oluşan bilgi kirliğinin açıklığa kavuşması için yaptığı açıklamada konunun yakınen takip edilip 2009 yılı Kasım ayında Ulaştırma Bakanlığımıza  bağlı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ihalede Güzergahı açıkça belli olan “Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan” demiryolu hattının “(Yaklaşık 320 Km.) İdarenin Ön Gördüğü Standartlarda Olacak Şekilde  1/25000 Ölçekli Güzergah Araştırması ve Amenajman Etüdü,1/5000 Ölçekli Şertivari Haritalarının Alınması ve Güzergahın Bu Haritalara İşlenmesi,güzergah Üzerinde Gerekli Sondajlar ile Laboratuar Deneylerinin ve Diğer Zemin Araştırma İşlerinin Yapılması,tüneller,köprüler,istinat Duvarları Gibi Sanat Yapıları ile İstasyon Tesislerinin ve Demiryolunun Teknik Şartnamelerdeki Esaslara Göre Projelerinin Yapılması,üst Yapı,elektrifikasyon,sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Projelerinin Yapılması,güzergahın ÇED Raporu, fizibilite Etüdü, güzergahın Keşif ve Metrajlarının Hazırlanması proje çalışmaların tamamlandığını halkımızla paylaşmıştık.
Bu çalışmalar dışında ilimizin dönemin valisi Sayın Enver SALİHOĞLU tarafından hazırlattırılan Demiryolu Neden Gümüşhane’den geçmeli adlı kitapçık ile, ilgililerle görüşüp detayları ile birlikte bilgilendirilmiştir.

İlimiz dışından sivil toplum örgütlerinin bu konuda toplumsal bilgilendirme çalışmaları yapması ve kamuoyunu yönlendirmeye çalışması söz konusudur. Yıllardır söylediğimiz gibi ilimizle ilgilenen tüm sivil toplum kuruluşlarının ilimizin menfaatleri için yapmış ve yapacak oldukları çalışmaları, görüş ve önerileri, fikir tartışmalarını son derece önemsediğimi belirtmek isterim. Son günlerdeki demiryolu konusundaki gerek sivil toplum örgütlerince gerekse hemşerilerimizce yürütülen hareketlilik de bu bağlamda memnuniyet vericidir. Yapılacak sosyal çalışmalar ve bilgilendirmeler  ile hemşerilerimizi, gelecek nesillerimizin menfaatleri için bilgilendirme konusunda yapılan tüm gayretlerin destekçisi olduğumu ifade ederek özellikle aynı konu üzerindeki çalışmalarda konunun tüm paydaşlarına başarılar diliyorum.

Gümüşhane’nin her zaman olduğu gibi, dün olduğu gibi bugün ve yarında gelişmesi, büyümesi ve devletimizin tüm imkanlarından en üst düzeyde faydalanması için memleket sevdası ile çalışmalarımız artarak devam edecektir.
Bu bilgiler ışığında fizibilite ve etüd çalışmaları tamamlanmış güzergah konusunda yeni bir tartışma yaratacak, coğrafi, ekonomik yapıya, sosyal yaşantıya ve bilime ters bir anlayışın ve açıklamaların taraflarınca kabul edilmeyeceğini belirterek; Gümüşhanenin hiçbir siyasi baskı ve kişisel çıkara malzeme olmayacak kadar büyük tarihi geçmişe ve toplumsal hafızaya sahip, memleket ve millet sevdalılarından oluşan insanların yaşadığı binlerce yıllık destansı geçmişe sahip bir coğrafya olduğunu ve bizimde bu konunun takipçisi olduğumuzu, konuşulduğu zaman hayal olarak görünen projenin ancak ve sadece Dünya Lideri Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ufku ve AK Parti hükümetlerinin hükümet edebilme becerisi ile gerçekleşeceğinden zerre şüphemiz olmadığını ifade etmiştik. Bugünde hamd olsun ki başbakanımıza güvenerek verdiğimiz hayal projeler gerçek olmaktadır. Ortak sevdamızın adı Gümüşhane’dir” Gümüşhane’de AK Parti ile tarihi uykusundan uyandırılan  dev projelerde olduğu gibi Gümüşhanemiz de Demiryolu ile de vadilerimizin, köylerimizin, ilçelerimizin, ilimizin, geçmişimizin geleceğimizin, Abdulhamid Han’ın hayalinin Atatürk’ün vasiyetinin gerçekleştirmiş  olmasına ve tarihe tanıklık etmeye şahit olunacaktır, daha çok baharlar, yazlar görülecektir, ayrıca 2023’ün büyük Gümüşhane’sini inşa etmekte olan AK Kadrolarda yer almaktan da ayrıca gurur duymaktayım diyerek Proje hakkında bilgi vermeyi de ihmal etmedi Doç. Dr. Kemalettin AYDIN mevcut proje ile ilgili olarak “Hem yolcu hem yük taşıma amacıyla gidiş-geliş olmak üzere 2 ayrı hat olarak ve elektrikle çalışacak trenlerin hizmet verebileceği şekilde tasarlanan Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu Projesinin 240+000 km’si Erzincan-Trabzon kesimi(Ana Hat) ve 85+670 km’si Gümüşhane-Tirebolu kesimi(Hat Bağlantısı) olmak üzere 2 kesimden oluşmaktadır. Projenin ana hat başlangıcı olarak (Km 0+000); mevcut Erzincan-Erzurum demiryolundan Erzincan çıkışındaki Yoğurtlu köyü mevkii kabul edilmiştir. Ana hat daha sonra Gümüşhane İl sınırlarından geçerek, Trabzon merkezde son bulmaktadır.

Projenin Gümüşhane-Tirebolu kesimi ise; Gümüşhane İli, Torul İlçesi, Mescitli Köyü kuzeyinden başlayarak, Giresun İl sınırlarına girip, Giresun Tirebolu merkezinde sona ermektedir.

Ortalama seyahat Erzincan-Gümüşhane arası 39 dakika, Gümüşhane-Trabzon arası 53 dakika,Gümüşhane-Tirebolu arası 33 dakika, Erzincan-Trabzon arası 1 saat 31 dakika olarak planlanmaktadır.

Gümüşhane’nin Demiryolu ile buluşarak değerlerinin pazarlanmasında, yatırımların artacak olmasında, yeni iş ve istihdam alanları yaratmasında, ulaşımın kolaylaşmasında bizzat talimatları olan Saygıdeğer Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hemşehrilerim adına şükranlarımı sunuyorum.

Konu ile yakinen ilgilenen Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve ekibine, AK Parti iktidarlarımız döneminde bakanlık yapmış tüm bakanlarımıza ve mevcut bakanlar kurulumuza milletvekili arkadaşlarımıza ve yöneticilere minnetlerimi sunuyorum. Bugüne kadar 23. Dönem milletvekilimiz Prof. Dr. Yahya Doğan ile sürdürdüğümüz çalışmalardan dolayı kendisine şükranlarımı sunarken bundan sonraki çalışmalarımızı sayın milletvekilimiz Feramuz Üstün ile büyük bir gayret içinde sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşmak isterim.

Gümüşhane’de demiryolunun gündemde tutulmasını sağlayıp bu yolda bizleri yalnız bırakmayan gerek Sivil Toplum örgütlerine gerekse sosyal medyalar ve basın aracılığı ile seslerini duyuran Platformlara, oluşumlara, tüm toplumsal ve bireysel duyarlılık gösteren hemşehrilerime ve ortak akıl savunucularına kısacası Gümüşhane Sevdalılarına emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada Ülke çıkarlarını kişisel çıkarların üstünde tutarak çalışmalarına devam etmesini umut ettiğim tüm  kesimlere, hemşehrilerime, Gümüşhanemize gelecek nesillerimize Demiryolu çalışmalarının hayırlı olmasını diliyorum. Allah yolumuzu açık etsin inşallah.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın