15 Ocak 2012 Pazar 11:58
Mesleki Eğitim Projesi Sona Erdi
banner305
 Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığınca ortaklaşa yönetilen “UMEM BECERİ’ 10” Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesinde başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.


Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen sertifika törenine, Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Milli Eğitim Müdürü Ferda Yıldırım, İŞKUR İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, kurum müdürleri, iş adamları ve kursiyerler katıldı.

Sertifika töreninde konuşan Gümüşhane Valisi Dr.Yusuf Mayda, “ İşbirliğine gidildiği zaman başarının nasıl zirve yaptığına şahitlik ediyoruz. İki Bakanlığımızın temsilcisi müdürlüğümüz ve Sanayi Ticaret Odamız ortaklaşa yaptığı proje ile mesleki eğitimi olamayan yirmi iki kursiyerimizi mesleki eğitimin bir ileri adımı olan uzmanlaşmış beceri eğitimi vererek bunların dokuzunu istihdam ettirmiştir. Kursiyer olarak eğitime katılan vatandaşlarımızın iş bularak çalışmaları, gelecekte açılacak kurslara katılacak vatandaşlarımızı da özendirecektir. Bu kursun ön hazırlığını yapan tüm taraflara teşekkür ediyorum. Artık bulunduğumuz konumu zorlamanın zamanı geldiğini düşünüyorum, ilimizde üretim yapan sektörlerin başında gelen pestil fabrikalarımız ürünlerini uluslar arası ticarete konu ederek, ihracatını ilimiz açısından zaruri hale getirmeliyiz diye düşünüyorum. Ben emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

Günümüzde meslek sahibi olmanın çok önemli olduğunu söyleyen Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı,” Her işi yaparım diyen insandansa, nitelik kazanmış, bir meslek dalında uzmanlaşmış insanları çalıştırmak, hem çalıştırana hem de çalışana avantajlar sağlamaktadır. Uzmanlaşmış insan sayısının artması ilimiz açısından önemli olduğunu söyledi.

Projenin Gümüşhane ilinde yapılabilmesi ve uzmanlaşmış meslek edindirme amaçlı projelerin yürütülmesinin önemini vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Ferda Yıldırım “ Gümüşhane Endüstri Meslek ve Teknik Lise müdürlüğünün alt yapısının günün gerektirdiği teknolojik gelişmelere uygun donatılması amacıyla 500 bin TL. yatırım yapılarak mesleki eğitimler verildiğini belirtti.  

Projenin diğer ortaklarından İŞKUR İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı ise konuşmasında “ Proje ile işsizlere yönelik üç ay teorik temel mesleki eğitimler verildi. Daha sonra da uygulamalı olarak üç ay staj olmak üzere altı aylık eğitim alan ve başarılı olan kursiyerlerimizin yüzde doksanının işverenlerce istihdam edileceğini kaydetti.

Ülkedeki işsizliğin çözümünde önemli katkısı olacak bu proje ile işletmelerin uzmanlaşmış ara eleman ihtiyacını karşılayacağını hatırlatan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay “  Projeli hayat bizim ve insanımızın yaşam tarzı olamaya başladı. Bizimde desteklediğimiz bu yaşam tarzının şekli budur. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. 


Bu projeler düzenlenen yenilenen kanun, tüzük ve yönetmeliklerle insanlara yapılan yatırımlardır. Dünyanın olduğu gibi ülkemizin ve ilimizin sorunlarından biri olan işsizliğin önlenebilmesi için neler yapılması gerektiğini yaptığımız projelerle en alt seviyeye indirmeye çalışıyoruz.  Projeli hayata daha fazla zaman ayırmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü acımasız rekabetin devam ettiği dünyamızda yok olmamak için, varlığımızı sürdürebilmek için, kaybolmamak için hep birlikte mücadele vermek zorundayız. Dünyada birçok ülkeyi sarsan ekonomik sıkıntı sürerken, devletimiz ve merkezi hükümetimizin kararlarıyla kriz ülkemizi teğet geçmiştir. Bu teğet geçmede merkezi hükümetin almış olduğu, kıvrak uygulamaların ve acil kanunların çıkarılarak uygulanmasının önemi büyüktür. Yine üretimin artırılmasına yönelik olarak hükümetimiz ihtiyaç duyulan projeleri ve yasal uygulamaları, teşvikleri alıyor ve bizlere sunuyor. Zaman zaman bu teşviklerin bizim istediğimiz şekilde çıkmadığını söylüyoruz. Bu tür destekler çıkmadığı içinde pes etmiyoruz, mevcut teşviklerden ve projelerden nasıl daha çok faydalanırız diye çalışıyoruz. 
Bilmediklerimizi bilenlerden öğreniyoruz. Bu kursun sonunda firmalarımız ihtiyaç duyduğu mesleklerde kursların açılmasını sağlayacak. Firmalar meslek kurslarında eğitim görenlere hiçbir mali yükümlülük altına girmeden staj imkânı sağlayacak, nitelikli elemanlara kavuşacak, hem de istihdam teşviklerinden yararlanacaktır. Teşvikler 18-29 yaş arasında 48 ay süreyle,30 yaş üstü erkekler için 24 ay süreyle sigorta primi işveren payı ödemeleri kamu kaynaklarından karşılanacağını “ kaydederek, İşsizlerin meslek kursları süresince Genel Sağlık Sigortasından faydalanacağını açıkladı. Daha sonra kursiyerlere davetliler kurs bitirme belgeleri verildi.
 

Kaynak: Haber29.NET

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın