12 Aralık 2011 Pazartesi 21:03
GÜMÜP Abantta, Stratejilerini Belirledi.
banner305
GÜMÜP – Gümüşhane Mühendis & Mimarlar Platformu 6. Kuruluş yıldönümü programında  icra kurulu ile birlikte Abant’ta bir çalıştay gerçekleştirdi.
2005 yılında kurulan GÜMÜP, Abant Çalıştayı’nda kuruluş amacını, şimdiye kadar yapılan faaliyetlerini, kısa, orta ve uzun dönem hedeflerini masaya yatırdı.


Programa, Gümüp Başkanı Yüksel Hamzaoğlu, Gümüp Bilim Kurulu Başkanı (YTÜ İktisadi Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve GÜSİAD Genel Başkanı) Doç. Dr. Kenan Aydın, Kurucu Başkan Yüksel Yalçın, İnşaat Mühendisleri Komisyonu Başkanı Soner Keleş, Başkan Yardımcısı Rıza Kesler ve Davut Gündüz, Mimar Komisyon Başkanı Turgay Yalçın, Jeox Müh. Komisyon Başkanı Hayrani Şahin, Makine-Endüstri Müh. Komisyon Başkanı Selim Kadakal ve Başkan Yardımcısı Timur Şahin ve Sefa Aslan, Çevre Müh. Komisyon Başkanı Mikail Kömürcü ve Genel Sekreter Serkan Kaya katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasında Başkan Yüksel Hamzaoğlu; 2005 yılında başlayan yolculuğumuz buna inanan arkadaşlarımın samimi ve içten gayretleri ile emin adımlarla devam ediyor. Bugün GÜMÜP, eğitimleri, teknik gezileri, çalıştayları, seminerleri, panelleri ve meslek odalarındaki çalışmalarıyla  Türkiye’nin yerel teknik tabanlı marka STK larından biri olma iddiasını sürdürmektedir. Gelişmiş ülkelerde amaç birliği yapmış ihtisas dernekleri gelişimin öncü organizmaları durumundadır. GÜMÜP’te mühendislik sahası olarak bir ihtisas oluşumdur. Çalışmalarımız da bu paraleldedir. Komisyonlarımız ve üyelerimizle birlikte mesleki sahalarımızdaki  bilgi birikimimizi paylaşarak önce birbirimize, sonrada çevremize katma değer sağlayacak çalışmalar üretmeye devam edeceğiz. Bu çalışmaları yaparken de ürettiğimiz değerlerin yanına imkanlarımız ölçüsünde, doğduğumuz yer olan memleketimiz Gümüşhane’ye de çalışmalarımızla destek olacağız. Zira kurucu üyelerimizin bu oluşumun kuruluşundaki “Doğduğumuz yere borcumuz var” ilkesi hepimizin kabuludur. Her bir araya gelişler, şuana kadar yapılanların yanına daha iyilerinin yapılmasına dönük olmalıdır. Bu çalıştayda bizler, geçmiş dönem çalışmalarımızı ve yarınlarda yapacaklarımızı kısacası yol haritamızı masaya yatırmış olacağız. GÜMÜP’ümüze nice yıllar dileyerek çalıştayımızın başarılar getirmesini temenni ediyorum, dedi.Çalıştayın oturum yönetimini yapan Kurucu Başkan Yüksel Yalçın ise,  süreçleri mükemmelleştirmenin en bilinen yolu geçmişle bugünün farkının analizi yanında bilinen en iyilerin neresindeyiz? sorusuna cevaptan geçer. Öte yandan çevresine değer yaratmaya talip birilerinin öncelikle kendi gelişimi izlemesini iyi bilmelidir. Bilgisini, mesleki gelişimini   araştırarak, okuyarak inceleyerek,  kısacası kendini  geliştiremeyenlerin toplumun gelişimine katkı sağlamaya talip olması mümkün değildir. GÜMÜP bana göre 5 yılda bu konularda oldukça yol aldı. Bu çalıştay da bunu destekleyecektir, dedi.
GÜMÜP Bilim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Kenan Aydın konuşmasında, GÜMÜP’’ün GÜSİAD bünyesinde yer aldığı takvimden itibaren yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın ortaya konulan çalışmaların etkisinin artacağına büyük bir inanç oluşmuştur. GÜMÜP teki birçoğu özel sektörde firma sahibi ve yönetici pozisyonda olan takım üyesi tamamı mühendis ve mimar arkadaşlarımızla çok faydalı işler çıkarılacağını düşünüyorum. Gerek içinde yaşadığımız İstanbul’un, Gümüşhane’nin ve diğer sosyal çevremizin gündemindeki konularda, yapabileceklerimize  teknik ve analitik bakış açımız daha da güçlenecektir. Çalıştaya başarılar GÜMÜP’e nice yıllar diliyorum, dedi. ÇALIŞTAYDA ÖNE ÇIKAN KONULAR

-Her ay bir komisyon başkanlarının kendi sahalarında etkinlik yapmaları, 

-Bilişim ortamındaki bilgi paylaşımının daha güçlendirilmesi,(www.gumup.org ve Facebook - GUMUP grubu)

-Üye sayılarının artırılmasına dönük çalışmaların artırılması, 

- Her bir mühendislik komisyonunun icra kurulu üye sayılarının en az 5 üye ile yeniden yapılandırılması, grup içi üye bilgilendirme hızlarını artırmaları, 

-Bilim Kurulu üyeleri  ile ortak toplantı yapılması, 

-Üniversite Öğrencileri ile bir kahvaltı programı yapılarak özellikle son sınıf öğrencilerinin GÜMÜP çalışmalarına katılmalarının teşvik edilmesi, 

- Türkiye’de büyük ölçekli marka Endüstriyel Tesislere teknik gezi planlamasının yapılması, 

- Fransa-Paris’e kentsel tasarım örneklerinin incelenmesi üzere bir teknik yapılması,

-Üyelere dönük eğitim programlarına ağırlık verilmesi, bunun için bir Eğitim Planı oluşturularak sitede yayınlanması, 

-Mesleki Komisyonlar yanında aşağıdaki “Fonksiyonel Komisyonlar” oluşturulması,
          
       - Enerji Komisyonu 

       - Çevre Komisyonu

       - Kent Tasarımı ve Yapı Güvenliği Komisyonu,

       - Eğitim Komisyonu 

       - Bilim ve Teknoloji Komisyonu 


Gümüşhane için planlardan konu başlıklarında ise, 
-Gümüşhane Üniversitesi’nin ziyaret edilmesi, üniversitemizde panel-seminer programları üzerinde görüşme  yapılması,  
-Gümüşhane’de Kentsel Tasarım ve Kentsel Dönüşüm Paneli Yapılması 

-Madenlerin işleme teknolojileri ve teknikleri ve çevreye etkileri üzerine araştırma ve inceleme çalışmaların devam ettirilmesi,

-Organik Tarım Projeleri başlıklarında yapılacak çalışmalara destek verilmesi, 
konu başlıklarından bazıları oldu.

 İki oturum halinde 7 saatlik süren çalıştayda tüm komisyon başkanları kendi sahaları için hazırladıkları 2012 programlarını müzakere ettiler. GÜMÜP Mühendislik komisyon başkanlarının çalışmalarının www.gumup.org sitesinden önümüzdeki günlerde yayınlanacağı ifade edildi.

Program sonunda, internet ortamında Gümüşhane’nin en büyük sosyal paylaşım sitesi olan HP-HARŞIT PLATFORMU nun çalışma komisyonu tarafından hazırlanmış olan GÜMÜŞHANE’NİN GELİŞİM ÖNERİLERİ SUNUSU’nun  HP’nin kurucu başkanı Yüksel Yalçın tarafından toplantı üyelerine takdimi yapıldı.
GÜMÜP, GÜSİAD başkanları, mühendislik komisyon başkan ve üyelerinin de yorumladıkları çalışma için, geliştirilebilir olmasına rağmen   “değer üreten e-STK modelinin yaygınlaşması adına örnek olduğu” ifade edildi.

Kaynak: Haber29.NET

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KAMİL UÇAN 2011-12-13 14:38:15

İlimiz için GÜMÜP bir fırsattır.Bu kadar mühendis ve mimar arkadaşımızın bir araya gelmesi STK kalitesinin yükseldiğine işarettir.Ele alınan konular hem Gümüşhanelilerin hem Gümüşhanenin gündeminde olan konulardır.Gümüşhanein artık konularla iştigal halinde olmaya başladığına yöneldiğinin resmidir. Bu kadar insan uzaydan gelmedi.Hepsi bizim topraklarımızdan çıktı.Kimi teyzemizin, kimi amcamızın, kimisi dayımızın çocukları. grup içinde olmayanlara gerekli çağrıyı yapalım, sesimizdaha gür çıksın. Doğdukları yere borçları varmış, bırakalım, ödesinler.

Avatar
Turgay Yalçın 2011-12-13 15:17:34

GÜMÜP Abant zirvesine katkı sağlayan Başkanımız Yüksel Hamzaoğlu,Kurucu Başkanımız Yüksel YALÇIN, GÜSİAD Genel Başkanı Doç.Dr.Kenan Aydın beye başta organize komitesi başkanı Rıza Kesler olmak üzere tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Turgay Yalçın- Mimarlık Komisyonu Başkanı

Avatar
SELAMİ YENİÇERİ 2011-12-16 09:43:05

Bir üniveriste öğrencisi olarak abilerimi bu kadar heycanlı görmek beni çok sevindirdi.henüz maden mühendisliği 2.sınıfında okuyorum.mezun olduktan sonra inşallah gümüp adresimiz olur.ancak ben yaz dönemi 3 ay çalışmak istiyorum.eger yardımcı olabilirseniz memnun olurum.gümüp sitesinde bunu nereye yazmalıyım.2 kardeşim daha öğrenci.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın