Milyonlarca veli ve öğrenciyi ilgilendiren okullar ne zaman açılacak sorusu nihayet yanıt buldu.

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı düzenlenen törenlerle geçtiğimiz pazartesi günü yani 19 Eylül 2016 tarihinde başladı.

Birinci yarıyıl 20 Ocak 2017 günü sona erecek, ikinci yarıyıl da 6 Şubat 2017 günü başlamış olacak.

İlimizde bu yıl toplam 23 bin öğrencinin okula gideceği açıklamasında bulunuldu. İl genelinde PKK sempatizanı öğretmenin bulunmaması veliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Türkiye genelinde yaklaşık 28 bin öğretmenin işten el çektirilmiş olması vahametinin belleklerde silinmeyecek izler bırakmasına karşın alınan tedbirler ve getirilen yenilikler az da olsa yüreklere su serpmiştir.

Mesleki ve çıraklık eğitime zorunluluk getirilmiştir. Ödenecek ücretlerin üçte ikisinin devlet tarafından karşılanacağı memnuniyet verici bulunurken, bir başka memnuniyette ders konularındaki fazlalıkların ve lüzumsuz olanların müfredattan çıkarılmış olması.

Öğretmenler, akademisyenler, yazar ve görsel tasarımcıların katılımıyla yapılan çalıştaylar ile ders kitaplarının niteliği arttırıldı. Mevcut programlara göre hazırlanan ders kitapları bütüncül bir bakış açısıyla Anayasa ve yasalara uygunluk, tarihsel, kültürel, dini ve milli hassasiyetler bağlamında tek tek incelenerek bilimsel içerikli yapıtlar haline getirildi.

Tüm bu çalışmalardaki temel ilke ve amaç; “Bugünün dünyasında yarının kuşaklarını yetiştirmek” olarak kayda geçti.

Eğitim, bilindiği üzere bir ülke için en önemli unsurdur. İyi eğitilmiş bir nüfusa sahip olmanın yolu okullardan geçtiğine göre yarına hükmedecek gençleri düne kadar uygulanan 19. Yüzyıl gerçeklerine göre değil 21. Yüzyılı hedef alan geliştirilmiş vizyon projelerle eğitmemiz gerekmektedir. Bu tasarruf ise gerçeğinde ta kendisi olmalıdır.

Düzenlenen törenlerde atılan hamaset nutuklarının yerini aşağıda sunacağımız doruklarda dile getireceğimiz uğraşlar almalıdır.

“Ne öğrenebiliyoruz; ne öğretebiliyoruz” yakınmasının yerini, “öğreniyoruz ve öğretiyoruz” kavramları almalıdır.

Bunun için vizyon projelerde, kuşak farklılıkları, yaşlanma, kişilik, özel hayat. Ekonomi, iş ve kariyer, dünya güvenliği, sürdürülebilirlik, küresel sorunlar, ilişkiler, bireysellik, yaratıcılık, eğitimde derinlik, genişlik, kutuplaşmalar, otorite, etik, fakirlik, azlık-çokluk, tatmin, iş hayatı dengesi, gibi başlıklar yer almalıdır.

Burada öğretmene önemli görevler düşmektedir. Öğretmen bilgi transferi yerine öğrenciye bilgi edinme yollarında önderlik etmeli öğrenme sürecinin okulla sınırlı olmayıp, okul dışında da devam ettiği bilincini aşılamalıdır.

Çağımız 21. Yüzyıl; sorgulayabilen, düşünebilen ve eleştirel bakabilen, yaratıcılık ruhu gelişmiş bireylere ihtiyaç duymaktadır. Bunu da asla unutmayarak, başlatılan ilköğretim haftasında eğitim gerçeği memura, işçiye, akademisyene, yöneticilere, hamala, sandalcıya hülasa herkese öğretilmelidir.

Hasılı bu hafta herkes karatahta başında hem öğrenci hem de öğretmen olmalıdır, diye düşünmekteyim. “9 Eylül Dünya Okur-Yazarlık Günü” kutlamalarının da ıskalandığını hatırlatmalıyım.

Bu düşüncelerle yeni Eğitim-Öğretim yılının ilimize ve tüm Türk ulusuna hayırlı olmasını dilerim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın